Różnice między AZS a innymi schorzeniami skóry
Atopowe zapalenie skóry ze względu na podobieństwo symptomów bywa mylone z innymi chorobami dermatologicznymi, zwłaszcza łuszczycą i ŁZS. Co warto wiedzieć o tych chorobach, aby je od siebie odróżnić?
Spis treści:
- Łuszczyca a atopowe zapalenie skóry – problemy genetyczne? U kogo występują te schorzenia?
- Grudka przykryta srebrzystą łuską charakterystycznym objawem w przebiegu łuszczycy
- Wyprysk i uporczywy świąd – tak wyglądają objawy atopowego zapalenia skóry
- Podobieństwa atopowego zapalenia skóry i łuszczycy
- Atopowe zapalenie skóry a łuszczyca. Jak od siebie odróżnić obie choroby?
- Łojotokowe zapalenie skóry – objawy i przyczyny
- Jak odróżnić ŁZS od AZS owłosionej skóry głowy?
- Pielęgnacja skóry z AZS
- Atopicin – dermokosmetyki łagodzące swędzenie i inne objawy egzemy
- Jak sprawdzić, z którą chorobą mamy do czynienia?
- FAQ
Łuszczyca a atopowe zapalenie skóry – problemy genetyczne? U kogo występują te schorzenia?
Zarówno łuszczyca, jak i atopowe zapalenie skóry należą do chorób immunologicznych o podłożu genetycznym. Nie można więc nimi się zarazić, natomiast można je odziedziczyć, a do ich ujawnienia dochodzi pod wpływem różnych czynników środowiskowych.
W przypadku AZS chorują głównie małe dzieci. 80% przypadków dotyczy dzieci przed ukończeniem 5. roku życia.
Natomiast na łuszczycę małe dzieci chorują rzadziej. W Polsce łuszczyca występuje u ok. miliona osób, z czego 80% ma 20-40 lat.
Oczywiście, obydwie choroby mogą występować w każdym wieku i trwać przez całe życie, z okresami zaostrzeń i remisji.
Grudka przykryta srebrzystą łuską charakterystycznym objawem w przebiegu łuszczycy
Główne objawy łuszczycy to płaskowyniosłe, czerwone grudki, dobrze odgraniczone od reszty skóry. Pokryte są srebrzystą łuską. W najczęstszej postaci choroby, czyli łuszczycy plackowatej, zmiany skórne zlewają się ze sobą w większe, okrągławe wykwity. Dochodzi też do przyśpieszonego dojrzewania komórek skóry, wskutek czego obserwuje się pogrubienie skóry z łuszczycą.
Wyprysk i uporczywy świąd – tak wyglądają objawy atopowego zapalenia skóry
W przypadku atopowego zapalenia skóry podstawowym objawem jest świąd skóry, jej zaczerwienienie i znaczna suchość. U młodszych dzieci zmiany mają postać zmian rumieniowo-wysiękowych, natomiast u starszych dzieci i dorosłych częsta jest lichenizacja.
Podobieństwa atopowego zapalenia skóry i łuszczycy
Zarówno w przypadku łuszczycy, jak i w AZS, obecny jest świąd i łuszczenie. Skóra jest sucha, a włosy matowe i cienkie. Również zmiany skórne mogą w obu chorobach wyglądać bardzo podobnie i mogą zajmować te same lokalizacje – skórę głowy, twarz lub pośladki. Mogą też objąć całą powierzchnię skóry.
ATOPICIN
Skuteczny zestaw dermokosmetyków łagodzących objawy AZS
Atopowe zapalenie skóry a łuszczyca. Jak od siebie odróżnić obie choroby?
Łuszczyca i atopowe zapalenie skóry różnią się przede wszystkim intensywnością świądu. W przebiegu atopowego zapalenia skóry jest on silny i negatywnie wpływa na jakość życia pacjentów. Z kolei w łuszczycy świąd jest lżejszy i nie zawsze występuje.
Dość typowa jest też lokalizacja objawów. W AZS zajmowana jest twarz, zgięcia łokci i kolan, grzbietowe powierzchnie dłoni i stóp. W łuszczycy zmiany nie występują w zgięciach stawowych, tylko na łokciach i kolanach, a oprócz tego w okolicy krzyżowej i na skórze głowy.
Ponadto w wyprysku atopowym uwidacznia się alergiczne podłoże chorobowe: symptomy mogą wywoływać i nasilać określone alergeny. W łuszczycy nie obserwuje się takiej zależności.
Inny jest też przebieg choroby. Łuszczyca to choroba przewlekła, która nie jest uleczalna. Z kolei w AZS u ponad połowy dzieci w wieku 5-6 lat zauważa się ustępowanie objawów. W niektórych przypadkach choroba może jednak pozostać na całe życie.
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy i przyczyny
Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych chorób mylonych z wypryskiem atopowym. Objawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry na owłosionej powierzchni skóry głowy i na twarzy, czasami też na klatce piersiowej i plecach.
Dużą rolę w rozwoju ŁZS odgrywają grzyby Malassezia, które namnażają się na tłustej skórze i wywołują stan zapalny. Poza tym znaczenie mają czynniki genetyczne i osłabienie układu odpornościowego.
Jak odróżnić ŁZS od AZS owłosionej skóry głowy?
Atopowe zapalenie skóry powoduje większe swędzenie i częściej dochodzi w nim do powstawania zmian będących skutkiem drapania. Przez to ma uciążliwszy przebieg. Poza tym wiąże się z nasiloną suchością skóry. W ŁZS skóra produkuje duże ilości łoju.
Pielęgnacja skóry z AZS
Podstawą leczenia AZS jest terapia miejscowa, obejmująca m.in. odpowiednią pielęgnację. Warto wybierać kosmetyki dedykowane, ponieważ najlepiej troszczą się o skórę i nie nasilają objawów choroby.
Atopicin – dermokosmetyki łagodzące swędzenie i inne objawy egzemy
Atopicin to specjalne dermokosmetyki dla skóry atopowej. Pomagają odbudować jej naturalną barierę lipidową, zwiększają nawilżenie i przynoszą uczucie komfortu. Dużym atutem tych produktów jest bazowanie na składnikach pochodzenia naturalnego.
Jak sprawdzić, z którą chorobą mamy do czynienia?
Choroby skóry takie, jak egzema i łuszczyca nie są łatwe do odróżnienia. Ważne, by diagnozę postawił lekarz. Diagnostyka może obejmować nie tylko wywiad i badanie skóry, ale też wykonanie różnych badań laboratoryjnych.
ATOPICIN
Skuteczny zestaw dermokosmetyków łagodzących objawy AZS
FAQ
1. Z czym można pomylić AZS?
AZS najczęściej mylone jest z takimi chorobami, jak łuszczyca i ŁZS.
2. Jakie są różnice między AZS a łuszczycą?
U chorych na łuszczycę nie ma tak silnego swędzenia skóry jak w AZS. Zmiany zlokalizowane są w nieco innych miejscach.
3. Co zaostrza objawy AZS?
Do zaostrzenia zmian skórnych dochodzi np. w wyniku kontaktu skóry z alergenem lub zakażenia gronkowcem.
Bibliografia
1. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006
2. Silny W i in.: Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383
3. Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25