Maść na atopowe zapalenie skóry. Krem czy maść na azs?

Maść na atopowe zapalenie skóry dla osób borykających się z tą przykrą dolegliwością jest bez wątpienia produktem niezbędnym. To pierwsza pomoc, po którą warto sięgnąć jeśli chodzi o odżywianie skóry ponadto, gdy odczuwasz świąd oraz pieczenie, naskórek jest podrażniony, brakuje mu bariery ochronnej, a do tego jest poddawany niekorzystnym działaniom czynników zewnętrznych. Dostępne są rozmaite produkty, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór. Dobry krem, kojący balsam emolientowy — takie dobrej jakości produkty tworzą na powierzchni naskórka warstwę okluzyjną. Trzeba jednak mieć na uwadze to, aby wybrać odpowiedni produkt, który nie spowoduje podrażnień. Jaka więc powinna być maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty, aby przynosiła szybką ulgę, łagodziła zmiany, wyrównała florę bakteryjną skóry i jednocześnie była bezpieczna? O tym poniższy artykuł.

Spis treści:

 1. Maść na atopowe zapalenie skóry – co powinna zawierać?
 2. Maść na atopowe zapalenie skóry – jak należy ją stosować?
 3. Maść na atopowe zapalenie skóry z zestawu Atopicin
 4. Maść na atopowe zapalenie skóry – co jeszcze warto wiedzieć?
 5. Atopowe zapalenie skóry – maść jako ratunek
 6. FAQ

Maść na atopowe zapalenie skóry

Maść na atopowe zapalenie skóry – co powinna zawierać?

Wybierając maść na atopowe zapalenie skóry, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się jej składem. Jeśli maść będzie zawierała przede wszystkim naturalne składniki aktywne, istnieje największa szansa, że okaże się zarówno skuteczna, jak i bezpieczna. Pod warunkiem że znajdujące się w niej komponenty będą pomocne i odpowiednie dla atopowej skóry. W poniższej tabeli zaprezentowano i scharakteryzowano listę naturalnych składników, które sprawdzają się w walce z AZS i pojawiają się najczęściej w specjalistycznych preparatach.

Olej lniany
 • Naprawia barierę naskórka i hamuje nadmierną ucieczkę wody.
 • Regeneruje i odżywia.
 • Wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
 • Chroni przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Masło shea
 • Skutecznie zatrzymuje wodę w naskórku.
 • Ma silne działanie odżywcze.
 • Wycisza stany zapalne.
 • Regeneruje uszkodzoną skórę.
Olej z wiesiołka
 • Odbudowuje płaszcz lipidowy skóry.
 • Działa odżywczo i natłuszczająco.
 • Koi uczucie swędzenia.
 • Wspomaga gojenie.
Olej z czarnuszki
 • Posiada właściwości przeciwzapalne.
 • Zmniejsza objawy alergii.
 • Łagodzi swędzenie skóry.
 • Przyśpiesza gojenie podrażnień.
Witamina E
 • Naprawia warstwę ochronną skóry i przywraca jej równowagę.
 • Zapobiega przesuszeniu – silne nawilżanie skóry.
 • Koi podrażnienia.
 • Redukuje zaczerwienienia.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Powyższe składniki są wręcz idealne do pielęgnacji skóry atopowej, wrażliwej i suchej. Warto więc, aby zawierały je dobrej jakości kremy i maści na atopowe zapalenie skóry. 

Maść na atopowe zapalenie skóry – jak należy ją stosować?

Maść na atopowe zapalenie skóry może być bardzo pomocna. Aplikowana z odpowiednią częstotliwością, poprawi stan skóry. Sama maść na AZS nie wystarczy jednak do zbudowania rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ jest to produkt do stosowania doraźnego, w przypadku mocniej podrażnionek i przesuszonej skóry. Na co dzień należy wybierać wygodniejsze w aplikacji balsamy i kremy. Należy używać ich przynajmniej 2 razy dziennie lub częściej, jeśli skóra jest bardzo sucha.

Stosowanie emolium, regularne nawadnianie i natłuszczanie ciała, nie tylko przynosi wyraźną ulgę, ale stanowi też ważny element profilaktyki. Odpowiednia pielęgnacja może zapobiec nasilaniu się zmian chorobowych. Warto pamiętać, że stosowanie emolientów to jeden z najlepszych sposobów na kontrolowanie objawów AZS, a przy tej chorobie skóra staje się niezwykle sucha. W okresach zaostrzenia należy jednak sięgać również po zapisane przez lekarza balsamy i maści, ponadto leki i preparaty sterydowe, a jeśli to nie pomaga, a problem eskaluje, trzeba skorzystać również z innych form terapiimówi Amanda Zielińska, kosmetolog

Pamiętajmy o tym, aby preparaty aplikować zawsze na starannie oczyszczoną skórę, gdyż to również wpływa na wchłanianie się składników aktywnych. Koniecznie należy nasmarować skórę balsamem po zażyciu kąpieli, aby zatrzymać w niej wodę.

Atopicin zestaw 8 produktówMaść na atopowe zapalenie skóry z zestawu Atopicin

Jako dobra maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty sprawdza się mazidło marki Atopicin. To gęsty, odżywczy kosmetyk, idealny dla szorstkiej, suchej i popękanej skóry. Mazidło, dzięki zastosowaniu w nim naturalnych składników aktywnych, wykazuje kompleksowe działanie.

Przede wszystkim działa intensywnie natłuszczającająco, odbudowując warstwę ochronną skóry. Ma silne właściwości łagodzące i regenerujące, zmniejsza podrażnienia, pieczenie i świąd. Zawiera m.in. masło shea, olej lniany, olej z wiesiołka.

Warto zainteresować się też pozostałymi kosmetykami z zestawu Atopicin. Marka oferuje także natłuszczający balsam do ciała z olejem z czarnuszki i trzy kremy do twarzy z witaminą E. Jak również szampon, balsam myjący do ciała i olejek myjący do twarzy, dla delikatnego oczyszczenia skóry, z zachowaniem jej ochronnej warstwy. Atopicin ma w sobie składniki o działaniu silnie regenerującym barierę naskórka.  Pozostawiają skórę ukojoną i zabezpieczają ją przed zewnętrznymi czynnikami.

Odkąd stosuję kosmetyki Atopicin, które dla mnie działają o wiele lepiej, niż niejedna zakupiona w aptece maść, atopowe zapalenie skóry nie dokucza mi już aż tak bardzo. A moja skóra jest w zdecydowanie lepszym staniepisze pani Marcelina z Krakowa

Wypróbowałam już masę kosmetyków na atopowe zapalenie skóry i za każdym razem było coś nie tak. Od lekarza otrzymałam poradę, aby pójść w stronę bardziej naturalnej pielęgnacji. Faktycznie to pomogło. Preparaty na atopowe zapalenie skóry Atopicin mam już od kilku miesięcy i nie zamierzam ich zmieniać na żadne inne. Uspokoiły moją skórę i teraz już naprawdę rzadko sięgam po prepraty sterydowe. Polecampisze pani Katarzyna z Warszawy

Maść na atopowe zapalenie skóry – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli naszym problemem jest atopowe zapalenie skóry, maść może przynieść szybkie ukojenie. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, aby produkt ten był dla nas bezpieczny i nie uczulał. U osób z AZS ryzyko alergii jest wyższe, niż u osób zdrowych. Trudno jednak stworzyć listę składników, których należałoby się wystrzegać, ponieważ to, czy po danym składniku wystąpi reakcja alergiczna, czy nie, jest kwestią indywidualną. Są jednak pewne drażniące substancje, przez które skóra staje się zazwyczaj podrażniona, towarzyszy jej świąd i zaczerwienienie. Do najczęstszych alergenów należą jednak: nikiel, chrom i lateks. Jeśli ktoś ma skłonność do atopii, powinien skontaktować się dermatologiem lub alergologiem, w celu potwierdzenia diagnozy. Wtedy lekarz przepisze jak najbardziej trafne leki i maści na atopowe zmiany.

Atopowe zapalenie skóry dla dzieci zazwyczaj jest bardzo przykre, ponieważ objawy zazwyczaj są nasilone i preparaty bez recepty mogą nie wystarczyć. Pielęgnacja przesuszonej skóry dzieci, a szczególnie tych najmłodszych dzieci, od pierwszych dni życia jest nie lada wyzwaniem. Jednak na rynku istnieją maści i kremy, płyny do kąpieli ułatwiające życie rodzicom oraz ich pociechom. Warto mieć stały kontakt z pediatrą, by dostosował on w miarę możliwości leki na atopowe zapalenie skóry i prepraty do potrzeb skóry u dzieci.

Większa część chorych oprócz alergii kontaktowych ma także alergię pokarmowe i wziewne. Naukowcy nie są zgodni co do tego, czy tzw. dieta eliminacyjna dzieci i niemowląt spowoduje ustąpienie objawów. Najczęściej jednak trudno jest ustalić dokładną przyczynę związku między potencjalnymi alergizującymi substancjami a przebiegiem choroby. Natomiast wiadomo, że skóry u niemowląt i dzieci na pewno będą objęte atopią, jeśli obydwoje z rodziców także chorują na AZS, bo jest to genetyczny defekt.

Alergia pokarmowa wpływa na ciężkość AZS w okresie niemowlaka. Jak zatem leczyć atopowe zapalenie skóry? Niestety tzw. dieta eliminacyjna, zazwyczaj nie powoduje ustąpienia objawów. Ponadto kontakt z roztoczami, sierścią zwierząt albo pyłkami roślin, gdy występuje atopowe zapalenie skóry u niemowląt, może zaostrzyć przebieg objawów atopowego zapalenia skóry także w dorosłym życiu.

Niestety atopowe zapalenie skóry to choroba, z której nie da się wyleczyć!

Dlatego zawsze należy bacznie obserwować swoją skórę, jak reaguje na dany produkt. Warto też wybierać kosmetyki na AZS z jak najprostszymi składami, bez zbędnych substancji zapachowych i barwiących. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane ze składem danego preparatu, sprawdźmy w internecie, czym charakteryzuje się dana substancja. Warto pamiętać, że do kąpieli dla dzieci specjalista przepisze specjalistyczne emulsje do kąpieli. Maluch potrzebuje dobranych preparatów przez lekarza, dostępne bez recepty leki też są złym rozwiązaniem.

W ogóle nie należy samemu leczyć chorób skórnych, gdyż przyczyny zapalenie skóry są różne. Łatwo można je pomylić z innymi, takimi jak łuszczyca, grzybica, wyprysk kontaktowy, potnicowe zapalenie skóry, czy AZS. Leków i preparatów na atopowe zapalenie skóry w aptece nie brakuje i to jest miejsce, gdzie należy ich szukać. Istnieje też apteka internetowa, z której korzysta co raz więcej osób.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Atopowe zapalenie skóry – maść jako ratunek

Najlepsza maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty — warto zawsze mieć ją pod ręką. Ma szansę skutecznie zadziałać, pod warunkiem że w jej składzie znajdą się naturalne, bezpieczne składniki. Biorąc pod uwagę jak powstaje atopowe zapalenie skóry oraz, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną, warto wybierać specjalnie dostosowane dla siebie prepraty do walki z objawami, nawet jeśli aktualnie jest stan remisji. Mazidła, płyny do kąpieli, maści i kremy na atopowe zapalenie skóry to dla niej zbawienie. Należy unikać produktów zawierających składniki alergizujące – dla każdego atopika przeciwwskazaniem może być co innego, dlatego każdy musi znaleźć maść odpowiednią dla siebie. Tylko stosując dobrze dobrane produkty, możemy liczyć na pozytywne efekty. Warto pamiętać o tym, jak ważne jest nawilżanie i natłuszczanie skóry, dochodzi bowiem przy tej chorobie do problemów z jej nawodnianiem. Dlatego tak ważna jest stała pielęgnacja emolientami, specjalistycznymi produktami oraz maściami.

FAQ

1. Gdzie kupić maść na atopowe zapalenie skóry?

Maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty bez problemu zakupimy w aptece lub drogerii. Warto jednak zwracać uwagę na skład i jakość produktu. Skutecznym składem wyróżnia się mazidło oraz krem do skóry atopowej z zestawu Atopicin, które możemy kupić, nie wychodząc z domu – przez stronę producenta.

2. Jak często stosować maść na atopowe zapalenie skóry?

Tak często, jak skóra tego potrzebuje, przestrzegając jednocześnie zaleceń zamieszczonych na opakowaniach poszczególnych produktów. Zbyt rzadkie lub też zbyt częste aplikowanie takiego preparatu na skórę może nie doprowadzić do pożądanego efektu leczniczego. Pamiętajmy również o tym, aby cała pielęgnacja opierała się na dermokosmetykach odpowiednich do tej dermatozy.

3.  Maść  na atopowe zapalenie skóry to jedno, w co warto się jeszcze zaopatrzyć, aby przywrócić skórze dobrą kondycję?

Maść do skóry atopowej warto potraktować jako środek doraźny, wspomagający w okresach pogorszenia jej stanu. Na co dzień należy stosować krem na atopowe zapalenie skóry, tak samo  może to być emulsja, ponadto sprawdzą się żele,  balsamy do ciała i kremy do twarzy, które powodują odpowiednie odżywianie skóry. Wskazane są też odpowiednie środki myjące – balsamy, szampony i olejki, które nie będą powodować jej przesuszania i podrażnienia.


Bibliografia

1. Leung AK, Hon KL, Robson WL: Atopic dermatitis. Adv Pediatr 2007; 54: 241-73
2. Welz-Kubiak K, Reich A: Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, Forum Dermatologicum 2016; 2(1): 20-23
3. Proksch E: The role of emollients in the management of diseases with chronic dry skin. Skin Pharmacol. Physiol., 2008; 21: 75–80
4. Szepietowski J, Kaszuba A, Adamski Z., Placek W., Salomon J: Emolienty w leczeniu schorzeń dermatologicznych: stanowisko grupy ekspertów, Dermatol Klin 2011, 13 (4): 209–214
5. Jurzak M, Rudyk A: Składniki aktywne kosmetyków i dermokosmetyków stosowane w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012

4 komentarze do “Maść na atopowe zapalenie skóry. Krem czy maść na azs?

 1. Najważniejsze by działało, a to czy to jest krem czy maść na atopowe zapalenie skóry, czy ma taką czy inna konsystencję schodzi o dalszy tor. Najważniejsze by działało i pomogło.

 2. akurat mam maść na atopowe zapalenie skóry i maść maści jest nierówna. niektóre maści szybko się wchłaniają, a niektóre nie. jedne są bardziej wodniste, a drugie tłuste i lepiące. akurat tą obecną co mam i stosuję nakładam normalnie i wchłania się niemal całkowicie. nie jest w ogóle dla mnie problematyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *