Przyczyny azs - rola genetyczna i objawy

Przyczyny AZS: rola genetyczna i objawy

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna, która wiąże się z uporczywym świądem skóry i wysypką. Pierwsze objawy AZS z reguły występują w wieku dziecięcym, ale mogą też pojawić się dopiero w wieku dorosłym. U mniej więcej 70% pacjentów stwierdzany jest dodatni wywiad rodzinny, co wskazywałoby na podłoże dziedziczne schorzenia. Czy tak jest faktycznie? I jaką rolę czynniki genetyczne odgrywają w rozwoju AZS?

Spis treści:

  1. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną
  2. Rola czynników środowiskowych w powstawaniu choroby
  3. Badania na bliźniętach określiły, jakie jest ryzyko wystąpienia AZS
  4. Objawy atopowego zapalenia skóry
  5. Atopicin – codzienna pielęgnacja skóry atopowej nie musi być trudna!
  6. Podsumowanie
  7. FAQ

Przyczyny azs - rola genetyczna i objawyAtopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną

Obecnie nie ma już wątpliwości, że atopowe zapalenie skóry to choroba uwarunkowana genetycznie. Mechanizm jej dziedziczenia jest złożony. Nie udało się ustalić konkretnego genu wywołującego AZS, natomiast geny odpowiedzialne za występowanie choroby związane są z układem odpornościowym i barierą skórną. Do najlepiej poznanych należy gen kodujący filagrynę. Filagryna jest to białko, które spaja włókna keratyny w naskórku. Mutacje genu filagryny prowadzą do zmniejszenia produkcji tego białka lub upośledzenia jego funkcji, czego konsekwencjami są nieprawidłowości w budowie i funkcjach bariery naskórkowej.

Rola czynników środowiskowych w powstawaniu choroby

Oprócz mutacji w genach rolę w rozwoju choroby odgrywają również czynniki środowiskowe, które istotnie wpływają na ekspresję genów. Dopiero na skutek ekspozycji na te czynniki wyzwalające, np. alergeny, rozwija się pełnoobjawowa postać AZS. Dochodzi wówczas do nadmiernego wydzielania immunoglobuliny IgE, a następnie uwalniania mediatorów reakcji alergicznych, np. histaminy, wywołującej intensywny świąd.

Czynniki środowiskowe odpowiedzialne za występowanie i zaostrzanie objawów AZS 
AlergiczneInne
  • alergeny powietrznopochodne, np. pyłki roślin,
  • alergeny odzwierzęce, np. sierść,
  • alergeny pokarmowe, np. mleko krowie,
  • alergeny pochodzenia bakteryjnego i grzybiczego
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • temperatura,
  • wilgotność powietrza,
  • zakażenia,
  • substancje drażniące, np. detergenty,
  • stres

ATOPICIN

Skuteczny zestaw dermokosmetyków łagodzących objawy AZS

Badania na bliźniętach określiły, jakie jest ryzyko wystąpienia AZS

Dowodów, jak silne są uwarunkowania genetyczne w powstawaniu tej choroby dostarczyły badania na bliźniętach. Częstość występowania AZS u bliźniąt dwujajowych szacowana jest na ok. 23%, podczas gdy u bliźniąt jednojajowych wzrasta do 70%.

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest też wyższe, jeśli występuje ona już w rodzinie. Jeśli jeden z rodziców cierpi na AZS, to ryzyko, że choroba pojawi się u dziecka, wynosi 30%. Jeśli oboje rodzice są chorzy, prawdopodobieństwo odziedziczenia AZS jest jeszcze wyższe i sięga nawet 70%.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Jak wyglądają objawy chorobowe w AZS? Najczęściej wymieniane symptomy to:

  • silne swędzenie skóry, przyczyniające się do odruchu drapania,
  • suchość skóry, prowadząca do jej łuszczenia i niekiedy pękania,
  • zmiany skórne w postaci czerwonej wysypki z grudek, plam czy pęcherzyków,
  • nadwrażliwość na różne czynniki wyzwalające, np. alergeny,
  • skłonność do innych chorób alergicznych, np. alergii pokarmowych, astmy.

Dla AZS charakterystyczne jest również to, że wygląd i lokalizacja zmian jest typowa dla wieku chorego. Przebieg choroby określa się jako przewlekły i nawrotowy, co oznacza, że jej objawy mogą okresowo się zaostrzyć lub ulec wyciszeniu.

W przypadku wystąpienia tych objawów koniecznie należy skonsultować się z lekarzem w celu diagnostyki i leczenia.

Atopicin zestaw 8 produktówAtopicin – codzienna pielęgnacja skóry atopowej nie musi być trudna!

Aby lepiej sobie radzić z objawami AZS, trzeba rozważnie dobierać produkty do codziennej pielęgnacji. Niektóre kosmetyki, jak np. zestaw Atopicin są specjalnie przeznaczone dla skóry atopowej i pomagają w łagodzeniu jej stanu zapalnego. Działają intensywnie nawilżająco, zawierają bowiem liczne składniki aktywne, które wiążą wilgoć w naskórku oraz zabezpieczają przed utratą nawodnienia. Do tych składników należy m.in. masło shea, mocznik, olej jojoba, witamina E. Warto wypróbować produkty Atopicin, ponieważ dzięki bazowaniu na naturalnych komponentach są delikatne i skuteczne.

Podsumowanie

Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry istotną rolę odgrywają czynniki dziedziczne. Jednak to interakcje między nimi a czynnikami środowiskowymi decydują o zachorowaniu. Dlatego, chociaż posiadanie genów związanych z atopowym zapaleniem skóry znacznie podnosi ryzyko rozwoju schorzenia, musi dojść również do narażenia na czynniki wyzwalające – np. stres czy alergeny, aby ta dermatoza się rozwinęła.

ATOPICIN

Skuteczny zestaw dermokosmetyków łagodzących objawy AZS

FAQ

1. Czy atopowe zapalenie skóry jest genetyczne?

Tak, choroba ma wyraźne podłoże dziedziczne, a jej ryzyko jest wyższe, jeśli w rodzinie są już osoby dotknięte atopowym zapaleniem skóry.

2. W jakim wieku pojawia się AZS?

Choroba może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy małych dzieci. W 90% przypadków rozpoznanie jest stawiane przed 5. rokiem życia.

3. Czy da się zapobiec zachorowaniu na AZS?

Chorobie nie da się w pełni zapobiec, jednak można zmniejszyć jej prawdopodobieństwo u dziecka poprzez karmienie go piersią do co najmniej 6. miesiąca życia oraz eliminowanie z otoczenia malucha substancji drażniących i alergizujących, np. nienarażanie go na dym tytoniowy czy roztocza.


Bibliografia

1. Silny W i in.: Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383

2. Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25

Podobne wpisy