Wpływ tytoniu na AZS

Palenie papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, w tym dermatologicznych. A jak jest z atopowym zapaleniem skóry? Czy ekspozycja na dym papierosowy może przyczynić się do rozwoju tej choroby? I czy palenie tytoniu będzie pogarszało jej symptomy? W poniższym artykule postaraliśmy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.  

Spis treści:

  1. Jak palenie papierosów wpływa na skórę?
  2. Dym tytoniowy jako wyzwalacz atopowego zapalenia skóry
  3. Palenie tytoniu a leczenie AZS
  4. Podgrzewacze tytoniu – mniej szkodliwa alternatywa dla palenia papierosów?
  5. Atopicin – sprawdzone dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry
  6. Podsumowanie
  7. FAQ

Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Nie ulega wątpliwości, że dym papierosowy ma niekorzystne działanie na skórę. Jest bowiem źródłem wielu szkodliwych substancji, które oddziałują toksycznie nie tylko na organizm palacza, ale i na osoby, które są narażone na wdychanie dymu. Ponieważ substancje z dymu zostają wchłonięte do krwiobiegu, zostają rozprowadzone po całym ciele i docierają także do skóry. To, jak na nią wpływają, opisaliśmy w poniższej tabeli.

Prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry Nikotyna zaburza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, przez co skóra szybciej traci elastyczność i pojawiają się na niej zmarszczki oraz przebarwienia.
Upośledzają gojenie się ran Palenie odpowiada za zmniejszoną syntezę kolagenu, pogorszenie przepływu krwi i niedotlenienie komórek, co prowadzi do obniżenia zdolności regeneracyjnych.
Indukują stany zapalne Związki chemiczne zawarte w dymie mogą wywoływać oraz nasilać zapalenie skóry, zaostrzając choroby autoimmunologiczne takie, jak np. AZS czy łuszczyca.
Zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry W dymie papierosowym występuje ponad 70 substancji o działaniu rakotwórczym.
Działają alergizująco Niektóre związki chemiczne obecne w tytoniu wywołują reakcje alergiczne u osób uczulonych.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINSKUTECZNY ZESTAW NA AZS zamów!

Wpływ tytoniu na azsDym tytoniowy jako wyzwalacz atopowego zapalenia skóry

Istnieją badania naukowe, których wyniki potwierdzają, że dym tytoniowy zalicza się do czynników, które mogą zaostrzyć objawy AZS. Dym działa bowiem drażniąco na skórę i niszczy jej ochronną barierę, a także osłabia układ odpornościowy. Naukowcy podkreślają, że nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z aktywną, czy też bierną ekspozycją.

Nie ma natomiast jednoznacznej odpowiedzi na temat, jaką rolę odgrywa nikotynizm w rozwoju atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych. Obserwacje wskazują jednak na to, że u dzieci kobiet palących w ciąży wzrasta ryzyko pojawienia się chorób atopowych.

Palenie tytoniu a leczenie AZS

Wiele przemawia też za tym, że nałóg nikotynowy przyczynia się do zmniejszenia skuteczności leczenia AZS. Zmiany skórne u pacjentów goją się trudniej, a objawy takie, jak suchość czy świąd skóry zwykle osiągają większe natężenie. Co więcej, połączenie niektórych leków z paleniem tytoniu niesie niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia. Przykładowo:

  • farmakoterapia lekami biologicznymi i jednoczesne palenie może doprowadzić do zachorowania na raka,
  • palenie zaburza metabolizm leków i może obniżać lub podwyższać ich stężenie, prowadząc do ich nieskuteczności lub wystąpienia skutków ubocznych,
  • nikotyna działa przeciwstawnie do glikokortykosteroidów miejscowych, dlatego terapia przeciwzapalna może okazać się mało efektywna.

Podgrzewacze tytoniu – mniej szkodliwa alternatywa dla palenia papierosów?

Wielu uzależnionych od nikotyny próbuje walczyć z nałogiem, jednak nie udaje się im od niego uwolnić. Czy te osoby mogą coś zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń związanych z paleniem? Okazuje się, że tak. Mogą bowiem rozważyć przestawienie się na wyroby bezdymne, a zwłaszcza urządzenia podgrzewające tytoń. Aerozol, który wytwarzają te urządzenia zawiera znacznie mniej substancji toksycznych i dlatego może być mniej szkodliwy. Oczywiście, idealnie byłoby całkowicie zrezygnować z palenia, nie każdy jednak jest w stanie to zrobić.

Atopicin zestaw 8 produktówAtopicin – sprawdzone dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Przy chorobie, jaką jest AZS, ważną rolę w łagodzeniu objawów odgrywa pielęgnacja. Warto sięgać po dermokosmetyki dedykowane skórze atopowej, a więc skórze bardzo suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii. Przykładem takich produktów są dermokosmetyki Atopicin. Zawierają one wiele cennych składników aktywnych pochodzenia naturalnego, dzięki czemu dobrze nawilżają, koją i regenerują. W ich składach można znaleźć liczne przeciwutleniacze, jak np.: witaminę E i witaminę C, czy bogate w antyoksydanty ekstrakt z zielonej herbaty i olej z pestek winogron. Neutralizują one szkodliwą aktywność wolnych rodników, tym samym zapobiegają uszkodzeniom komórek skóry i pomagają poprawić jej stan.

Podsumowanie

Każdy chory na AZS powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nałóg nikotynowy niesie za sobą same złe skutki i będzie pogarszał przebieg choroby oraz kolidował z jej leczeniem. Wniosek nasuwa się sam: warto dołożyć wszelkich starań, aby zaprzestać palenia.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINSKUTECZNY ZESTAW NA AZS zamów!

FAQ

1. Czy nikotyna ma wpływ na skórę?

Tak, i zdecydowanie jest to wpływ negatywny – przyśpiesza starzenie się skóry oraz utrudnia jej regenerację. Zaostrza również objawy chorób dermatologicznych.

2. Czy papierosy powodują stan zapalny?

Tak. W dymie papierosowym obecne są substancje toksyczne, które mają działanie prozapalne.

3. Czy rezygnacja z papierosów na rzecz podgrzewaczy tytoniu jest korzystna również dla skóry?

Z pewnością stosowanie podgrzewaczy tytoniu jest nieco mniej szkodliwe dla skóry, niż palenie papierosów, ponieważ generują one znacznie mniej toksycznych substancji smolistych. Nadal jednak emitują aerozol zawierający nikotynę, która ma negatywny wpływ na skórę. Najlepszym wyjściem jest zatem całkowita rezygnacja z wyrobów tytoniowych.


Bibliografia:

1. Rosińska A, Adamski Z, Więckowicz M: Wpływ nikotyny na rozwój i przebieg chorób skóry oraz procesy starzenia się skóry i karcynogenezę. [w:] Dermatologia dla kosmetologów. Z. Adamski, A. Kaszuba (red.). Uniwersytet Medyczny im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań, 2008, 234-238

2. Katarzyna Lipa, Natalia Zając, Witold Owczarek, Piotr Ciechanowicz, Elżbieta Szymańska, Irena Walecka. Does smoking affect your skin? Adv Dermatol Allergol 2021; 38 (3): 371-376

3. Kantor R, Kim A, Thyssen JP, Silverberg JI: Association of atopic dermatitis with smoking: A systematic review and meta-analysis. Journal of the American Academy of Dermatology, 75(6), December 2016, 1119-1125