Fototerapia w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Fototerapia w leczeniu atopowego zapalenia skóry może dawać naprawdę dobre skutki, ponieważ jest bezpieczna, daje mało działań niepożądanych i co ważne — wyjątkowo skuteczna w przypadku występowania AZS. To jeden ze sposobów walki nie tylko z tą dermatozą, ale też innymi ciężkimi chorobami skórnymi. Na czym polega leczenie światłem? Jak należy się przygotować do takiego zabiegu? Czy dla każdego się nadaje? Z chęcią rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. 

Spis treści:

 1. Objawy atopowego zapalenia skóry
 2. Atopowe zapalenie skóry — terapia światłem — na czym polega?
 3. Leczenie atopowego zapalenia skóry za pomocą fototerapii jak dokładnie działa?
 4. Leczenie światłem nie dla każdej skóry AZS
 5. Leczenie AZS — jak jeszcze można radzić sobie z objawami?
 6. Pielęgnacja skóry atopowej za pomocą dermokosmetyków Atopicin
 7. Podsumowanie
 8. FAQ
Fototerapia – kto może skorzystać z tej metody i dla kogo jest bezpieczna: Wady tej terapii AZS:
 • dzieci z AZS i innymi chorobami stanu skóry od 8 roku życia,
 • istnieje niewiele ośrodków prowadzących taki rodzaj leczenia,
 • kobiety w ciąży,
 • dostęp do miejsc, gdzie jest fototerapia, może być utrudniony.
 • osoby zakażone wirusem HIV – nie zwiększa bowiem replikacji wirusa.
 • Nadaje się do leczenia wielu chorób skóry.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Fototerapia w leczeniu atopowego zapalenia skóryObjawy atopowego zapalenia skóry

Jeśli chodzi o podstawowe objawy atopowego zapalenia skóry, zwykle jest to:  

 • świąd — nawet przy łagodnym i umiarkowanym AZS, może się bardzo nasilić, wpływ na to mają czynniki alergizujące,
 • zaczerwienienie (zapalanie skóry)
 • wysypka skórna,
 • suchość skóry — suchość skóry atopowej wiąże się z kolejnym objawem, jakim jest
 • rybia łuska — atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszy charakterystyczna łuska.

Wielu rodziców cierpi na AZS, a później z tą samą chorobą borykają się najczęściej ich pociechy. Zachorowania na atopowe zapalenie skóry u rodziców, przekłada się na AZS u dzieci tych osób.

Genetyka odgrywa znaczącą rolę w patogenezie AZS. Nawet przed pojawieniem się pierwszych urodzin, objawy najprawdopodobniej  się ujawnią. Metody leczenia AZS u dzieci są modyfikowane przez dermatologa w porozumieniu z alegologiem.

Atopowe zapalenie skóry — terapia światłem — na czym polega?

Zastanawiasz się, czy przy atopowym zapaleniu skóry terapia światłem ma znaczenie? Wyjaśnijmy najpierw, co to w ogóle jest i jakie są rodzaje.

Fototerapia to zabieg, opierający swe działanie o światło. Polega na ekspozycji chorego na promieniowanie. Pacjent może być umieszczony w specjalnej wannie, kabinie, ewentualnie tylko jakaś część ciała zostaje umieszczona pod lampą. Specjalista dobiera światło do aktualnego stanu skóry. Naświetlanie odbywa się w określonym czasie, dobieranym w zależności od wieku oraz dawki promieniowania. Najczęściej stosuje się je w przypadku umiarkowanego i ciężkiego AZS.

W jej ramach stosowane są takie rozwiązania, jak:

 • PUVA – naświetlanie chorego promieniowaniem UVA i podawanie mu doustnych środków chemicznych, uwrażliwiających skórę na to promieniowanie,
 • UVB (UVB 311 nm.) – naświetlanie wąskopasmowe, jest w stanie złagodzić rozległe i zaawansowane objawy pacjentów z AZS. Dlatego właśnie najczęściej jest wybierane przy zaostrzeniach AZS,
 • UVA1 – naświetlanie za pomocą specjalistycznych lamp metalohalogenkowych albo fluorescencyjnych. Te pierwsze są stosowane do łagodzenia najcięższych przypadków objawów klinicznych.

Osoby chore na AZS mogą cieszyć się złagodzeniem nawet uciążliwych dolegliwości, jak: zaczerwienienie skóry, wyprysk atopowy, świąd i suchość skóry. Mogą zatem liczyć na zatrzymanie rozwoju atopowego zapalenia skóry oraz remisję choroby.

Warto jednak pamiętać, że to lekarz decyduje jakiego rodzaju promieniowanie będzie najlepsze dla konkretnej osoby cierpiącej  na atopowe zapalenie skóry.

Leczenie atopowego zapalenia skóry za pomocą fototerapii jak dokładnie działa?

Leczenie atopowego zapalenia skóry za pomocą fototerapii pomaga w leczeniu zapalnych i alergicznych chorób skóry oraz w likwidowaniu uporczywego swędzenia skóry.

Promieniowanie wchodząc w głąb skóry atopowej, zmniejsza w niej liczbę komórek zapalnych oraz alergicznych. Ponadto, na co warto zwrócić uwagę, skutecznie zmniejsza produkcję cytokin, czyli cząstek chemicznych odpowiadających za zmiany chorobowe.

Często wybiera się też ten rodzaj terapii jeśli leczenie miejscowe nie przynosi efektów.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Leczenie światłem nie dla każdej skóry AZS

Przeciwwskazania do leczenia światłem to:

 • klaustrofobia.
 • nowotwory skóry (przebyte lub obecne),
 • ciężka niewydolność krążeniowo- oddechowa,
 • niewydolność wątroby,
 • toczeń,
 • padaczka,
 • stosowanie pewnego rodzaju leków lub niektórych antybiotyków, np.: NLP, przeciwgrzybiczych, diuretycznych, izotretynoiny. doxycyliny.

Leczenie AZS — jak jeszcze można radzić sobie z objawami?

Objawy i leczenie AZS są do siebie adekwatne.  Przy nasilonych objawach atopowego zapalenia skóry sprowadza się leczenie miejscowe oraz leczenie ogólne: przeciwhistaminowe, niwelujące alergiczne zapalenie skóry (alergię), kortykosteroidowe i modulujące odporność. Ponadto atopowe zapalenie skóry często łagodzone jest objawowo: za pomocą dobranych kosmetyków. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która wymaga stosowania produktów, które mają wpłynąć na przebieg AZS oraz są w stanie zapobiec częstym nawrotom. Jest to ważne, biorąc pod uwagę, że atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła.

Atopicin zestaw 8 produktówPielęgnacja skóry atopowej za pomocą dermokosmetyków Atopicin

Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej będzie o wiele łatwiejsza, jeśli zastosujesz produkty z serii Atopicin dla dorosłych z AZS, które szybko ukoją objawy choroby. Są to 3 zestawy: do mycia, do ciała i do twarzy. Znajdziesz w nich tak cenne składniki jak: masło cupuacu, a także ekstrakt z zielonej herbaty, bioferment z babusa czy witamina E, mocznik, olej ze słodkich migdałów, lniany, sezamowy, czy masło shea.

Preparaty te są ze specjalnym przeznaczeniem dla osób z atopowym zapaleniem skóry.  Przy AZS mogą pojawić się różne uciążliwe zmiany skórne, dlatego

Osiem produktów, które ułatwią Ci codzienną rutynę i poradzą sobie z każdym objawem AZS:

 • szampon — pamiętaj, że pocenie się skóry może nasilać zmiany. Osoby z AZS najczęściej wybierają ten produkt.
 • balsam do mycia ciała — po myciu ważne jest delikatne osuszenie skóry, by uniknąć czynników nasilających objawy,
 • balsam natłuszczający do ciała — szczególnie do skóry po kąpieli,
 • krem na dzień do stosowania w obrębie skóry twarzy,
 • krem na noc — świetnie regeneruje schorzenia atopowe, kiedy Ty śpisz,
 • krem pod oczy i na powieki — pomaga pogrubić skórę, podatną na podrażnienia, jest bezpieczny dla oczu (przy AZS zdarza się nawet zapaleniu spojówek).
 • mazidło do suchej skóry skutecznie niweluje świąd skóry,
 • olejek myjący do twarzy.

Wszystkie one pozwalają pozbyć się świądu w AZS, wysuszenia skóry, podrażnienia skóry, stanów zapalnych skóry. Ponadto wyrównają pracę gruczołów łojowych, zregenerują i silnie nawilżą skórę twarzy, ciała oraz głowy.

Atopicin może być uzupełnieniem terapii miejscowej AZS lub ogólnej, stosowanej przez lekarza.

 Podsumowanie

Biorąc pod uwagę patogenezę AZS, występuje na powierzchni skóry u dzieci i dorosłych. W przebiegu atopowego zapalenia skóry przewlekle mogą pojawiać się przykre objawy. Warto pamiętać o tym, że osoby cierpiące na AZS, powinny unikać alergenów. Zwrócić uwagę należy także na alergie pokarmowe (szczególnie u dzieci, bo bardzo odbijają się one na skórze każdego dziecka). Odpowiednia pielęgnacja skóry jest bardzo ważna, ponieważ codziennie wpływa na jej kondycję.

FAQ

1. Czy objawy atopowego zapalenia skóry można zlikwidować tylko za pomocą fototerapii?

Fototerapia nie może być jedyną formą terapii. Konieczny jest stały nadzór dermatologiczny. Lekarz może zalecić właściwe leczenie oraz odpowiednią pielęgnację. Dobrym przykładem właściwych dermokosmetyków jest zestaw Atopicin. Bazuje bowiem na naturalnych składnikach aktywnych.

2. Czy fototerapia wpływa na leczenie AZS do takie stopnia, że zlikwiduje przebarwienia skórne?

Przemijające przebarwienia skóry są możliwe po zastosowaniu leczenia AZS przy pomocy fototerapii, ale warto wspomóc je także profesjonalnymi dermokosmetykami.

3. Jak długo należy stosować leczenie światłem?

O długości leczenia światłem decyduje zawsze lekarz. Jednak to jeszcze nie wszystko, ponieważ leczenie musi być spójne, więc ważne jest także zastosowanie odpowiedniego leczenia i pielęgnacji skóry.