Krem na atopowe zapalenie skóry. Jaki będzie dobry?
Krem na atopowe zapalenie skóry to podstawa pielęgnacji cery dotkniętej tym schorzeniem. Ze względu na jej problemy, nie może to być przypadkowy produkt. Jakie powinien mieć właściwości, aby odpowiednio zatroszczyć się o wymagającą skórę?
Spis treści:
- Krem na atopowe zapalenie skóry – to musi być emolient
- Dobre preparaty bez recepty na AZS – jakich składników w nich szukać?
- Czego nie powinien zawierać krem do skóry atopowej?
- Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry Atopicin. Łagodna pielęgnacja przesuszonej skóry
- Jak powstaje atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci?
- Przyczyny zapalenia skóry u dorosłych
- Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych?
- Leki na atopowe zapalenie skóry
- Krem na AZS – wybierz go świadomie!
- FAQ
Krem na atopowe zapalenie skóry – to musi być emolient
Krem na atopowe zapalenie skóry ma przede wszystkim za zadanie odbudować naruszoną barierę naskórka. W AZS jest ona nieprawidłowa, co skutkuje nasiloną utratą wody, nadwrażliwością i podatnością na zakażenia. Chory odczuwa też dyskomfort, ponieważ jego skóra swędzi i piecze.
Ulgę przyniesie taki krem, który uzupełni brakujące składniki lipidowe. Powinien być to preparat specjalnie dedykowany AZS. Naturalny skład będzie atutem, gdyż naturalne składniki aktywne są zwykle dobrze tolerowane przez skórę, nawet tę wrażliwą. Posiadają też dużo cennych właściwości, wspierających walkę z egzemą – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Kosmetyk do codziennej pielęgnacji powinien więc powodować intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry. To pomoże złagodzić jej problemy.
Dobre preparaty bez recepty na AZS – jakich składników w nich szukać?
Wszystkie preparaty na atopowe zapalenie skóry muszą mieć skład dostosowany do potrzeb skóry skłonnej do podrażnień i alergii. Przykłady naturalnych, przyjaznych takiej skórze komponentów zamieściliśmy w tabeli poniżej.
ATOPICIN
Skuteczny zestaw na AZS
Czego nie powinien zawierać krem do skóry atopowej?
Wybierając kosmetyk do skóry z objawami atopii, trzeba koniecznie sprawdzić jego skład. Przy atopowym zapaleniu skóry dochodzi bowiem częściej do reakcji alergicznych. Co za tym idzie, osoby z AZS nie powinny stosować kosmetyków zawierających:
- substancje zapachowe,
- barwniki,
- konserwanty.
O ile dla osób o zdrowej skóry są one zupełnie bezpieczne, skórze chorego na AZS mogą zaszkodzić. Często są dla niej zbyt drażniące, przesuszają ją, czy wywołują na niej wysypkę. Oczywiście, alergenami mogą okazać się także inne składniki, nawet te naturalne. Dlatego każdy atopik powinien zapoznać się ze składem kosmetyków na AZS przed zakupem i indywidualnie ocenić, czy będą dla niego odpowiednie.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry Atopicin. Łagodna pielęgnacja przesuszonej skóry
Atopicin to seria dermokosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej, których bazą są naturalne składniki aktywne. Marka oferuje trzy kremy:
- krem na dzień – intensywnie nawadnia i koi oraz łagodzi zaczerwienie skóry. Zawiera m.in. ekstrakt ze smoczego owocu i olej konopny,
- krem na noc – natłuszcza, eliminuje świąd i regeneruje. W jego składzie można znaleźć masło shea i olej z wiesiołka,
- krem pod oczy i na powieki – to wybawienie dla delikatnej skóry w rejonie oczu, łagodzi jej podrażnienia, uczucie świądu, obrzęk, zaczerwienienie i pieczenie. Wykorzystuje moc oleju ze słodkich migdałów i oleju śliwkowego.
W zestawie Atopicin znajdziemy też inne produkty:
- olejek myjący i do demakijażu twarzy,
- balsam emolientowy do ciała,
- mazidło do suchej skóry,
- balsam do mycia ciała,
- szampon.
Dermokosmetyki Atopicin są bogate w wysokiej jakości masła i oleje roślinne (masło shea, masło cupuacu, olej lniany, olej z pestek winogron), mocznik, kwas mlekowy, alantoinę, pantenol. Mają mocno nawadniające formuły, które wzmacniają barierę ochronną skóry i zwiększają jej zdolność do zatrzymywania wody. Koncentrują się też na łagodzeniu świądu, kojeniu podrażnień i regenerowaniu skóry.
Leczę się na egzemę i trochę żałuję, że od początku nie kupiłem jakiegoś naturalnego kremu. Choć wydawało mi się to niemożliwe, wybrany przeze mnie krem podrażnił mi skórę. Okazało się, że muszę bardzo uważać na składy. Po tym doświadczeniu kupiłem Atopicin i jestem bardzo zadowolony z tego, jak działa. Objawy są mniej uciążliwe, gdy stosuję go regularnie wraz z pozostałymi kosmetykami z tej serii – pisze pan Stanisław z Krakowa
Mam atopowe zapalenie skóry, krem Atopicin stosuję od niedawna, ale już widzę pozytywne zmiany. Moja skóra twarzy stała się gładka i nawilżona, a czerwone plamy znikły. Na całe ciało stosuję balsam z tej samej serii, również mi pomaga. To prawda, że naturalne kosmetyki są najlepsze. Nie tylko nie podrażniają skóry, ale także sprawiają, że jej stan naprawdę się poprawia. Bardzo polecam cały zestaw Atopicin, to bardzo skuteczne i bezpieczne kosmetyki – pisze pani Róża z Warszawy
Jak powstaje atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci?
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która częściej występuje u dzieci niż u osób dorosłych. Przeważnie rozpoczyna się w pierwszych latach życia, u najmłodszych dzieci. Już trzymiesięczny maluch może wykazywać objawy AZS: nasilony świąd i zaczerwienienie skóry, oraz znaczną suchość. Poza tym na policzkach i za uszami oraz w zgięciach łokci i kolan dziecka pojawiają się czerwone grudki.
Naukowcy nie są zgodni co do tego, jak powstaje atopowe zapalenie skóry, jednak większość z nich jest zdania, że choroba ma podłoże dziedziczne. Inni widzą związek między nadmierną higieną skóry dzieci od pierwszych dni życia, co zaburza florę bakteryjną skóry i osłabia płaszcz lipidowy. Wskutek tego skóra staje się podatna na czynniki zewnętrzne.
U najmłodszych choroba wiąże się niekiedy z alergiami pokarmowymi. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej.
Przyczyny zapalenia skóry u dorosłych
Atopowe zapalenie skóry u dorosłych występuje znacznie rzadziej, niż u niemowląt i dzieci. Choroba może mieć początek już w dzieciństwie lub rozwinąć się dopiero w dorosłym wieku. Przyczyną schorzenia nie musi być jedynie skłonność do atopii. Rolę w pojawieniu się dokuczliwych objawów odgrywają również czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczenie środowiska.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, którą trudno wyleczyć. Leczenie objawowe pozwala wyciszyć dokuczliwe symptomy, natomiast nie likwiduje przyczyny zapalenia skóry. Warto jednak je podjąć, aby poprawić komfort życia i zapobiec pogłębianiu się objawów choroby. Nieleczone AZS prowadzi czasami do rozwoju astmy.
Podstawową formą terapii, zarówno jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry u dzieci, jak i u dorosłych, jest systematyczne sięganie po emolienty. Są to dostępne bez recepty preparaty – balsamy i kremy, które można kupić np. w aptece. Tworzą na powierzchni naskórka warstwę chroniącą przed wysuszeniem i przyczyniają się do zmniejszenia świądu. Do mycia ciała zamiast mydeł lepiej wybierać emulsje do kąpieli dla dzieci i niemowląt z objawami atopii.
Sama pielęgnacja preparatami bez recepty może nie być wystarczająca. Dlatego stosuje się również różne leki, działające miejscowo lub ogólnie.
Leki na atopowe zapalenie skóry
Najczęściej stosowane maści na atopowe zapalenie skóry zawierają inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus. W okresach zaostrzeń lekarz może zalecić także miejscowo działające glikokortykosteroidy. Ponadto stosuje się działające przeciwhistaminowo doustne leki i preparaty podawane miejscowo, np. żele. Zmniejszają one dokuczliwe swędzenie skóry.
W przypadku umiarkowanego lub ciężkiego przebiegu choroby stosuje się leczenie ogólne lekami immunosupresyjnymi lub lekami biologicznymi. Uzupełnieniem terapii środkami farmakologicznymi są naświetlania.
Krem na AZS – wybierz go świadomie!
Odpowiednia pielęgnacja w AZS to klucz do sukcesu. Ważnym jej elementem jest krem do skóry twarzy, który będzie ją natłuszczać i głęboko nawadniać oraz przywracać jej komfort. Aby uzyskać takie efekty, należy wybrać produkt bogaty w składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Na tej samej zasadzie warto wybierać balsamy i maści do pielęgnacji ciała.
ATOPICIN
Skuteczny zestaw na AZS
FAQ
1. Jak znaleźć dobry krem na atopowe zapalenie skóry?
Warto poszukiwać produktów dedykowanych schorzeniu, w skład których wchodzą dobroczynne, naturalne składniki. Jak np. oleje i masła roślinne, ekstrakty, mocznik i pantenol, które odbudowują barierę naskórka, nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia. Znajdziesz je w kremach Atopicin (dostępne kremy do twarzy i do ciała).
2. Jak często należy używać kremu na AZS?
Tak często, jak potrzebuje skóra, czyli nawet kilka razy dziennie. Koniecznie należy zabezpieczyć skórę kosmetykiem emoliencyjnym po każdym umyciu twarzy.
3. Czy krem do skóry atopowej wyleczy u mnie tę dolegliwość?
Nie da się wyleczyć AZS, jest to przewlekły problem skórny tak samo jak np. łuszczyca. Dzięki leczeniu można natomiast kontrolować objawy. Emoliencyjne maści i kremy stanowią ważne wsparcie terapii. Czasem mogą okazać się wystarczające, jednak skóra z AZS w okresach zaostrzeń wymaga także wprowadzenia odpowiedniego leczenia, np. glikokortykosteroidami miejscowymi.
4. Co na atopowe zapalenie skóry dla dzieci?
Do pielęgnacji skóry dziecka warto wybierać jak najdelikatniejsze kosmetyki, pozbawione substancji barwiących i zapachowych. Powinny działać przeciwświądowo, nawilżająco i łagodząco.
Bibliografia:
1. Szepietowski J, Kaszuba A, Adamski Z, Placek W, Salomon J: Emolienty w leczeniu schorzeń dermatologicznych: stanowisko grupy ekspertów, Dermatol Klin 2011, 13 (4): 209–214
2. Leung AK, Hon KL, Robson WL: Atopic dermatitis. Adv Pediatr 2007; 54: 241-73
3. Jurzak M, Rudyk A: Składniki aktywne kosmetyków i dermokosmetyków stosowane w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012
4. Proksch E: The role of emollients in the management of diseases with chronic dry skin. Skin Pharmacol. Physiol., 2008; 21: 75–80
w sumie od jakiegoś już dłuższego czas szukam czegoś do smarowania się po twarzy i ciele ale nadal ciężko coś sensownego znaleźć.
Ile mniej więcej trzeba nakładać taki krem na atopowe zapalenie skóry by zauważyć większe lub mniejsze efekty?
Wydaje mi sie ze mniej wiecej 5 tyg u mnie bylo ze az ktos inny widzial poprawe ale sama predzej widzialam juz jakies efekty po okolo tygodniu tylko nie byly one jakies super spektakularne czy cos.
czyli… jest sprawdzone, że takie składniki będą działały na problemy z azs?
U mnie się sprawdzają i sobie chwalę swój krem na atopowe zapalenie skóry, ale najlepiej jeszcze mieć wizytę z dermatologiem czy cuuuuś 😀