Odpowiednia bielizna i odzież dla atopików – w czym prać?

Odpowiednia bielizna i odzież dla atopików są bardzo ważne, bowiem nieodpowiednie materiały mogą w dużym stopniu pogłębić zmiany skórne. A poprawa kondycji ich skóry, ma dla nich ogromne znaczenie.  W tym artykule omówimy, z czego powinny by wykonane ubrania dla chorych na AZS, w czym można je prać, by nie straciły swojej wartości. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?  Zostań z nami, a wszystkiego się dowiesz. 

Spis treści:

  1. Odpowiednia bielizna i odzież dla atopików — czym się kierować przy wyborze?
  2. Odpowiednia bielizna i odzież dla atopików — czyli jaka?
  3. W czym prać ciuchy alergików?
  4. Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS) — jakie ubranko będzie najlepsze i jak prać?
  5. Dermokosmetyki dla osób z AZS z serii Atopicin — antyalergiczne produkty ochronne wzmacniające barierę skórną
  6. Podsumowanie
  7. FAQ

Na co warto zwrócić uwagę przy AZS, by nie pogłębiać zmian:

Czego unikać jak ognia: Co może Ci pomóc:
Unikaj detergentów Zwróć uwagę na dermokosmetyki, ponieważ bazują na naturalnych substancjach aktywnych, więc nie naruszą warstwy ochronnej skóry, a dodatkowo pomogą złagodzić zmiany.
Uważaj na środki myjące lub piorące, które nadmiernie odtłuszczają naskórek – przez co jest pozbawiony bariery hydrolipidowej. Często stosuj kąpiele z dodatkiem emoliencyjnej emulsji lub specjalistycznego balsamu do mycia, bo to pomoże oczyścić ciało z potu oraz zanieczyszczeń, a dodatkowo je zmiękczy, pomoże ukoić świąd i przygotuje na kolejny etap pielęgnacji.
Zrezygnuj i unikaj jak ognia wełny oraz sztucznych, syntetycznych materiałów, takich jak np. elastan, nylon, poliester czy wiskoza — przez nie skóra nie oddycha, a mocniej się poci, co jeszcze bardziej podrażnia skórę z AZS! Zaraz po kąpieli na skórę, wtedy, gdy jest delikatnie wilgotna, nałóż nawilżający emolient.
W pracach domowych stosuj hipoalergiczne rękawiczki bezlateksowe, które ograniczą kontakt z ewentualnymi alergenami.
Unikaj stresu i naucz się z nim walczyć, bo ma on bardzo duży wpływ na stan Twojej skóry i pogłębia problem wrażliwej skóry z AZS.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINSKUTECZNY ZESTAW NA AZS zamów!

Odpowiednia bielizna i odzież dla atopikówOdpowiednia bielizna i odzież dla atopików — czym się kierować przy wyborze?

Odpowiednia bielizna i odzież dla atopików powinny być pozbawione szwów oraz różnego rodzaju cekinów. Mogłyby bowiem drażnić skórę, przez co zaostrzać problemy skóry atopowej. Ubrania dla atopików, powinny być luźne, pozbawione jakichkolwiek sztucznych pigmentów czy reaktywnych barwników.

Pamiętaj! Skóra okryta tkaninami sztucznymi „nie oddycha”!

Odpowiednia bielizna i odzież dla atopików — czyli jaka?

Na pewno chcesz się w końcu dowiedzieć, jaka ma być ta odpowiednia bielizna i odzież dla atopików, ponieważ wyżej opisaliśmy czego w niej unikać. Już wyjaśniamy!

Dla osób z atopowym zapaleniem skóry najlepszy materiał to jedwab. Dlaczego? Gdyż jest w pełni zbudowana naturalnych białek, co sprawia, że jest elastyczny, lekki, ponadto ma zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu — a u osób z AZS jest to sprawa kluczowa.

Ponadto z dermatologicznego punktu widzenia, poleca się bawełnę z materiałów pochodzenia organicznego (bez dodatków), len, jedwab i kaszmir, bo mają dobrą retencję. Naturalne włókna są dla każdej skóry najlepsze i w nich będzie czuć się najlepiej!

Naturalne materiały ochronią delikatne ciało przed podrażnieniem, zaczerwienieniem, swędzeniem i drapaniem, ale też kichaniem i pokrzywką.

Ważne, by producenci potrafili zaprojektować taką odzież, mogli ją produkować i zadbali o odpowiednie ich etykietowanie, ponieważ alergikom pomaga to uniknąć zakupu ubrań o niepożądanym dla nich składzie. Niektórym się to udaje.

Istnieje specjalistyczna odzież lecznicza, rozciągająca się w każdym kierunku i dopasowująca się do ciała. Jest tak zaprojektowana, by aktywnie wspierać leczenie AZS (np. ułatwia stosowanie mokrych albo suchych opatrunków), łuszczycy, egzemy, liszaja itp. dermatologicznych schorzeń, do zabezpieczania ciała w przypadku stosowania np. ciężkich emolientów, sterydów, maści leczniczych, ograniczając nieprzyjemny zapach wyrobów medycznych. Nadają się do zabezpieczenia odzieży wierzchniej czy pościeli przed zabrudzeniem. Łatwiej będzie Ci leczyć rany, zapobiegniesz zakażeniom, zwiększysz absorpcję i działanie leków czy maści, przez co zwiększysz komfort swojego życia.

Istnieje także antybakteryjna odzież wykonana z naturalnego materiału, jakim jest mikrofibra, w 100% pokryta srebrem na każdym pojedynczym włóknie. Są to także ubrania dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Naturalna temperatura ciała, a do tego wilgotność — przyspieszają dodatkowo proces przenoszenia jonów srebra na skórę. Dodatkowo ma właściwości dezynfekujące oraz ochronne. Stosowanie takiej odzieży może znacznie  przyspieszyć proces gojenia, po czym redukcji objawów choroby, co w efekcie pomoże wzmocnić próg barierowy naskórka.

Działanie srebra to:

  • akumulacja jonów srebra w membranach komórek bakterii,
  • koagulacja z białkiem bakteryjnym,
  • ograniczanie kolonizacji  bakterii na skórze chorego.

Jak kupować ubrania, aby uniknąć reakcji alergicznych? Zwróć uwagę, czy odzież, którą wybierasz:

  • ma w ogóle metkę, pozwoli Ci to dokładnie skontrolować wyrób, ponadto dobrze, aby była ona na wierzchu,
  • czy szew nie będzie ocierał i urażał wrażliwej skóry, dobrze, aby był na wierzchu,
  • ma opisany skład,
  • jest w miarę luźna,
  • ma nieinwazyjną tonację — wybieraj stonowane kolory,
  • ma silny zapach — oznacza to zastosowanie sztucznych barwników.

W czym prać ciuchy alergików?

Zastanawiasz się, w czym prać ciuchy alergików, by nie dopuścić do redukcji odpowiedzi zapalnej? Kluczową rolę odgrywa właściwe pranie ciuchów, preparatami z dokładnie przebadanym składem.

W tym celu wybieraj antyalergiczne:

  • proszki do prania, np. z  organicznym olejem z lawendy,
  • płyny do prania, np. z organiczną wodą rumiankową,
  • płyny do płukania,
  • specjalne orzechy do prania (indyjskie kasztany) – zawierają saponinę. Pod wpływem gorącej wody wytwarzają pianę, stanowiącą główny środek piorący,
  • zamiast tego, można zastosować samą sodę oczyszczoną albo sodę połączoną z olejkiem,
  • ocet spirytusowy połączony z sokiem z cytryny.

Zrezygnuj z silnych odplamiaczy. Produkty, których będziesz używać, nie powinny zawierać: barwników, fosforanów oraz EDTA (kwasu edetynowego/wersenowego), optycznych rozjaśniaczy, jak również syntetycznych perfum.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS) — jakie ubranko będzie najlepsze i jak prać?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci może być bardzo dokuczliwe. Dodatkowo zmiany nasila alergia. Niemowlęta i dzieci z AZS, tak jak i inne muszą nosić body, które powinny być bawełniane. Pielęgnacja skóry jest utrudniona ze względu na to, że dziecko dużo leży, często też dochodzi do pieluszkowego zapalenia skóry, co również wymaga nadzoru.

Dzieci z atopowym zapaleniem skóry powinny być pod stałą opieką pediatry, dermatologa, we współpracy z alergologiem. Tutaj ściśle należy przestrzegać zaleceń lekarzy, także odnośnie ubranek barierowych.

Na rynku istnieją gotowe proszki, płyny do prania i płukania ciuszków dostosowane do skóry dzieci.

Do prania bielizny i ubrań małych dzieci zaleca się też płatki z szarego mydła, które kupisz gotowe w sklepie, możesz też zrobić je samodzielnie, ścierając mydło na tarce.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą poniżej.

Atopicin zestaw 8 produktówDermokosmetyki dla osób z AZS z serii Atopicin — antyalergiczne produkty ochronne wzmacniające barierę skórną

Dermokosmetyki dla osób z AZS  z firmy Atopicin, to zestaw bazujący na naturalnych składnikach aktywnych, takich jak: biolin P, kwas mlekowy, pantenol, betaina, Witamina E, masło schea, capuacu, mocznik, NMF, fitokeratyna.

Weź pod uwagę, że filagryna wraz z keratyną stanowi główny składnik białkowy naskórka.  Prekursorem aminokwasów stanowiących podstawowy składnik naturalny czynnik nawilżający (tzw. NMF) jest powstające w warstwie ziarnistej naskórka białko o nazwie filagryna.

Bogaty skład ośmiu profesjonalnych produktów do pielęgnacji skóry objętej AZS pomoże Ci złagodzić wszystkie dokuczliwe objawy tej choroby, począwszy od przesuszenia skóry, łuszczenia, podrażnienia, regulacji gruczołów łojowych, aż po likwidację świądu.

Podsumowanie:

Kontakt z materiałami podrażniającymi skórę, takimi jak: nylon, poliester, wełna, tkaniny syntetyczne i nieoddychające, mają zły wpływ na ciągłość i spójność leczenia oraz pielęgnację. Może zaburzać i tak trudną  nie raz trudną do przeprowadzenia zdrowotną kurację. Warto wybierać właściwie dobrane ubrania i bieliznę dla alergików. Istnieją specjalne ubrania dla osób cierpiących z powodu chorób skóry, m.in. łuszczycę, alergię czy AZS. Należy odpowiednio je prać, by nie doszło do uczulenia. Choć unikanie uczulających alergenów i tak nie gwarantuje braku objawów klinicznych AZS. Warto zatem dodatkowo stosować profesjonalne dermokosmetyki do wrażliwej skóry.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINSKUTECZNY ZESTAW NA AZS zamów!

FAQ

1. Odpowiednia bielizna i odzież dla atopików to jedno, a co jeszcze bardzo wpływa na skórę?

Stosowanie odpowiedniej bielizny i odzieży dla atopików jest pomoce, ale nie za wiele pomoże, jeśli nie będzie też właściwej pielęgnacji, dobranymi  dermokosmetykami, np. z firmy Atopicin.

2. Specjalna bielizny i odzież dla atopików są konieczne?

Jeśli zmiany skórne nie są aż tak bardzo zaawansowane, nie ma konieczności stosowania leczniczej odzieży czy bielizny. Wystarczy zastosowanie luźnych, przewiewnych materiałów, np. bawełny. Jest to ważne szczególnie w przypadku piżamy z długim rękawem. Trzeba zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia, żeby nie przepocić skóry w nocy.  Nieodzownym elementem utrzymania skóry w dobrej kondycji są środki pielęgnacyjne o naturalnym składzie.

3. Czy ciuszki przy leczeniu atopowego zapalenia skóry u dzieci AZS powinny być wykonane tylko z bawełny?

Zaleca się przewiewne materiały, jakie dokładnie to należy uzgodnić ze specjalistami. Tak samo ważne jest omówienie kwestii sposobu pielęgnacji i kąpieli maluchów.


Bibliografia:

1. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004.
2. Sadowska-Przytocka A., Jenerowicz D., Porębski G., Wachal M., Dermatologia w praktyce, 2018.
3. Jones S. N., Pozbądź się chorób skóry, 2017.
4. Gospodarek E., Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013.
5. zdrowie.pap.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *