Jak stres wpływa na AZS? Przewlekły stres a egzema

Jak stres wpływa na AZS, wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy. A jest to choroba psychosomatyczna, więc w jej przebiegu kondycja psychiczna odgrywa niezwykle ważną rolę. Nerwy powodują upośledzenie czynności ochronnej bariery skórnej i znaczenie wpływa na pogorszenie pracy układu immunologicznego. Warto zatem przyjrzeć się temu mechanizmowi. Z tego artykułu dowiesz się, jak to się dzieje oraz w jaki sposób radzić sobie z niepokojem, aby zminimalizować jego wpływ na przebieg choroby.

Spis treści:

  1. AZS — przyczyny choroby pacjenta
  2. Atopowe zapalenie skóry a wpływ stresu na zmiany skórne w przebiegu terapii
  3. Stres a AZS — to skomplikowana zależność na poziomie biochemicznym
  4. Strategie radzenia sobie w sytuacjach, które wywołują stres. Co robić, żeby nie zaostrzać objawów AZS
  5. Stan skóry popraw z zestawem Atopicin
  6. Podsumowanie
  7. FAQ

W poniższej tabeli przedstawiamy ogólny zarys problemu:

Co to jest reakcja stresowa? Na nasilenie AZS wpływ mają czynniki, takie jak: Stres w atopii powoduje nasilone reakcje skóry, skutkuje  to pojawieniem się m.in.:
  • silne emocje,
  • świąd,
  • przyspieszenie krążenia,
  • opuchlizna,
  • rozgrzanie skóry,
  • zaczerwienienie,
  • złość,
  • charakterystyczne wypryski.
  • niecierpliwość,
  • rozdrażnienie.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

AZS — przyczyny choroby pacjenta

AZS przyczyn ma dużo. Jest przewlekłą, dermatologiczną, zapalną chorobą skóry, związaną z jej nadwrażliwością na wywołujące czynniki środowiskowe. U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry można zaobserwować słabo odgraniczone wypryski z rumieniowymi plamami. Znajdują się one zazwyczaj w okolicach zgięciowych stawów, lecz mogą obejmować także inne części ciała. W przebiegu atopowego zapalenia skóry częste są wtórne infekcje skórne oraz świąd. AZS występuje już u niemowląt i dzieci, ale ludzie młodzi oraz dorośli także narzekają na tę chorobę.

Na atopowe zapalenie skóry wpływ mają różne czynniki. To złożona interakcja predyspozycji genetycznych, zmienionych czynności układu immunologicznego, a dodatkowo wpływów psychologicznych oraz środowiskowych,

Fototerapia w leczeniu atopowego zapalenia skóryAtopowe zapalenie skóry a wpływ stresu na zmiany skórne w przebiegu terapii

Atopowe zapalenie skóry a wpływ stresu na zmiany skórne może być naprawdę bardzo duży. Biorąc pod uwagę, że u pacjentów dysfunkcja bariery może prowadzić do zwiększonej wrażliwości na alergeny i drobnoustroje, zwiększonej utraty wody oraz obniżonego progu świądu. Pod wpływem niepokoju, skóra staje się cieplejsza i bardziej sucha, co zaostrza procesy zapalne skóry i reakcje immunologiczne. Czasem trudno je opanować nawet przy zastosowaniu właściwej i skutecznej terapii. Co powoduje dodatkowy stres i lęk chorego, którego irytacja staje się jeszcze większa.  Ponadto jego uwaga oraz koncentracja jest skierowana na jak najszybsze pozbycie się objawów choroby (czyli wokół AZS), która  mocno daje się we znaki, najgorsze jest widoczna dla otoczenia, skłonnego do komentowania. One wywołałyby kolejny stres. W przypadku, gdy mamy do czynienia z ciężką postacią AZS, towarzyszy trudny do opanowania świąd.  Możemy więc mówić o błędnym kole! Stres wywołuje zaostrzanie objawów AZS. Co chorego może doprowadzić do częstych kompleksów i frustracji, po czym najczęściej występuje depresja i lęk, wymagające już leczenia psychiatrycznego.

Stres a AZS — to skomplikowana zależność na poziomie biochemicznym

Stres a AZS ma ze sobą wiele wspólnego. Stres jest często impulsem wywołującym objawy kliniczne AZS. Przedłużająca się sytuacja stresowa (pobudzenie mózgu), oddziałuje na obwodowy układ nerwowy, a więc także na zakończenia nerwowe w skórze. Pobudzony mózg przesyła impulsy wielokrotnie częściej oraz szybciej niż wtedy, gdy jest w fazie uspokojenia. Skutkiem czego zaburzone jest przewodnictwo w miejscu transformacji impulsu nerwowego w sygnał chemiczny. Organizmowi brakuje czasu na regenerację struktur wewnątrzkomórkowych wytwarzających neuroprzekaźniki. Przez co powstaje deficyt nerwowy, po czym uruchamiają się błędne komórki, typu mediatory zapalne, powodujące zaostrzenie zmian skórnych.

Mówiąc językiem bardziej przystępnym, silny stres stymuluje wydzielanie kortyzolu, tzw. hormonu stresu z nadnerczy. Dodatkowo przyspiesza krążenie, po czym rozgrzewa skórę, jak również prowadzi do dysfunkcji bariery naskórkowej. Co ważne kortyzol hamuje syntezę kolagenu oraz innych białek, który stanowi podstawowy materiał budulcowy skóry.

Przewlekły stres wpływa na stan płaszcza wodno-lipidowego skóry. W przypadku AZS możemy więc mówić o:

  • większej podatności naskórka na stany zapalne,
  • przesuszeniu,
  • ziemistości,
  • rozszerzeniu naczyń krwionośnych,
  • spadku jędrności, czyli wiotkości,
  • podatności na urazy mechaniczne,
  • zmarszczkach,
  • zaburzonym poziomie lipidowym, a co za tym idzie zmianom trądzikowym.

Wiele badań potwierdza negatywny wpływ stresu na pojawienie się egzemy. Wnioskują one, że w ten sposób zaognia się stan zapalny, powodując jeszcze większy dyskomfort oraz negatywne emocje. Zatem higiena psychiczna ma ścisły związek z chorobą skóry. W każdym przypadku stwierdzono korelację z negatywnym nastrojem pacjenta. A częstość występowania tych nieprawidłowości jest znacznie wyższa niż w populacji ogólnej.

Działania zmniejszające niepokój poprawiają nie tylko samopoczucie, ale także zmniejszają objawy skórne. Jak zatem radzić sobie ze stresem? Czytaj dalej.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Strategie radzenia sobie w sytuacjach, które wywołują stres. Co robić, żeby nie zaostrzać objawów AZS

Strategie radzenia sobie w sytuacjach, które wywołują stres, mogą być różne. Warto wykorzystać ich kilka:

  1. Skontaktuj się z psychologiem, psychiatrą, a nawet psychodermatologiem. Taki specjalista zajmie się Tobą fachowo, da Ci wskazówki, których należy przestrzegać, by poprawić swój stan.
  2. Jeśli to możliwe, po prostu unikaj niepokojących sytuacji: wyjdź z pomieszczenia, weź parę głębszych oddechów.
  3. Wykorzystaj odpowiednią dla siebie technikę relaksacyjną, np.: medytacja, słuchanie relaksującej muzyki, ćwiczenie oddychania. Możesz też spróbować czegoś zupełnie innego, co przynosi Ci ukojenie.
  4. Dobierz dla siebie jakąś aktywność, która poprawi Twój stan. Regularny wysiłek fizyczny znacznie poprawia samopoczucie. Pamiętaj, by później wziąć prysznic lub kąpiel, bowiem pot pogarsza stan skóry. Jeżeli jednak pot jest dla ciebie naprawdę poważnym wrogiem i pogłębia chorobę, pamiętaj, że nawet codzienne spacery, poprawią Twój stan psychiczny.
  5. Zadbaj o odpowiednią jakość snu. Pamiętaj o intensywnym nawilżaniu skóry, by nie swędziała — to jest w terapii AZS ważne!
  6. Spróbuj rozwiązać aktualny problem, poszukiwać informacji, ponadto, co ważne — pozytywnie przeformułowywać myśli. Ta strategia wymaga pracy: rozmów oraz umiejętności wyciągania wniosków.
  7. Zdrowo się odżywiaj — dobrze bilansuj posiłki.
  8. Naucz się efektywnie zarządzać czasem.
  9. Znajdź czas na swoje hobby i relaks: przerwa w obowiązkach na rozluźnienie mięśni, jak również gry planszowe, czytanie książki, ciepła kąpiel itp.

Atopicin zestaw 8 produktówStan skóry popraw z zestawem Atopicin

Jeśli chcesz poprawić stan skóry objętej AZS, zastosuj dermokosmetyki z serii Atopicin. Nadają się one do pielęgnacji całego ciała. Istnieją trzy zestawy: do mycia, do twarzy i do ciała. Możesz użyć ich np. do przygotowania relaksacyjnego prysznica lub kąpieli, po czym namaścić się mazidłem emoliencyjnym dla osób z bardzo suchą, nadwrażliwą i atopową skórą. Wszystkie preparaty bazują na naturalnych składnikach aktywnych, dlatego mogą być stosowane codziennie. Dokładnie oczyszczają skórę z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, nie naruszając jednocześnie bariery hydrolipidowej.  Dodatkowo natłuszczają i nawilżają skórę, likwidując uczucie swędzenia i ściągnięcia. Co ważne, ograniczają łuszczenie, przesuszenie, zatrzymując wodę w naskórku, a także koją i regenerują, wyciszając stany zapalne. Znajdziesz w nich tak skuteczne składniki jak: pantenol, mocznik, biolin P, ekstrakt z aloesu, fitokeratyna czy alantoina. Nadają się do stosowania nawet przy skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii.

Podsumowanie

U osób z AZS na zdrowie skóry wpływa wiele czynników. Warto jednak starać się, na tyle, ile jest to możliwe wyeliminować stres związany z chorobą, by nie pogarszać jeszcze bardziej swojego stanu. Jest to możliwe za pomocą wykorzystywania strategii radzenia sobie w takich sytuacjach.

FAQ

Stres a AZS — czy ta zależność rzeczywiście przekłada się tak bardzo na wygląd skóry?

Skóra i układ nerwowy są ze sobą ściśle związane, dlatego zazwyczaj wszystko się na niej odbija. Warto zatem zwrócić uwagę na umiejętne radzenie sobie w takich sytuacjach. Nie można zapominać także o odpowiedniej pielęgnacji dermokosmetykami przeznaczonymi specjalnie dla skóry objętej AZS, np. z firmy Atopicin. Takie preparaty pomagają zapanować nad zmianami zapalnymi, a dodatkowo zregenerować naruszoną warstwę naskórka.

Strategie radzenia sobie w sytuacjach, które wywołują stres to wszystko, na co warto zwrócić uwagę przy atopowym zapaleniu skóry?

Strategie radzenia sobie w sytuacjach, które wywołują stres, są ważne. Należy pamiętać, że wiele osób cierpiących na wyprysk atopowy boryka się z depresją i lękami. Ich problemy skórne trudno ukryć pod koszulą, czy swetrem. Problemy natury psychicznej wpływają na koncentrację i naukę, co z kolei wpływa na zaostrzenie stanu zapalnego i w obrębie skóry powstają zmiany. Zatem umiejętna walka ze stresem do AZS ma bardzo dużo. Pamiętajmy, że wybrane choroby skóry należy leczyć u dermatologa oraz wspomagać leczenie dobranymi, specjalistycznymi dermokosmetykami.

Co zaostrza objawy AZS?

Zaognianie objawów AZS dzieje się na skutek wielu czynników m.in.: niepokoju, detergentów, alergenów wziewnych czy pokarmowych. Warto przeprowadzić specjalne testy, które potwierdzą ewentualne podejrzenia. Żeby wyciszyć objawy, należy unikać niepokoju, alergenów oraz stosować profesjonalne preparaty do pielęgnacji ciała z AZS.


Bibliografia:

1. Kaczmarska, A., Curyło-Sikora, P., Problematyka stresu–przegląd koncepcji. Hygeia Public Health, 2016 r., 51(4), 317-321.

2. Polak, D., Teległów, A., & Piotrowska, A., Wpływ czynników psychologicznych na powstawanie i przebieg wybranych chorób skóry oraz znaczenie zaburzeń dermatologicznych w dobrostanie psychicznym, 2020 r., 9, 455-60.

3. Czuba, B., Rola czynników psychologicznych w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Edukacja, Terapia, Opieka, 2021 r., 3, 218-226.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *