Atopowe zapalenie skóry w ciąży

Atopowe zapalenie skóry w ciąży. Jak pielęgnować skórę z azs?

Atopowe zapalenie skóry w ciąży może się nasilać u tych kobiet, które chorowały już wcześniej, przed zajściem w ciążę. Wpływa na to wiele czynników.  Warto dowiedzieć się jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry i co może zaostrzać zmiany.  Podczas całego przebiegu ciąży konieczna jest opieka dermatologiczna i stały kontakt z ginekologiem.  Ta dermatoza jednak jest bezpieczna dla rozwijającego się płodu i nie zagraża mu w żaden sposób. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zostań z nami i spójrz poniżej.   

Spis treści:

  1. AZS w ciąży — przyczyny
  2. Atopowe zapalenie skóry w ciąży — co może zaostrzać zmiany skórne?
  3. Atopowe zapalenie skóry w ciąży — leczenie pod stałą kontrolą lekarza
  4. Objawy AZS w ciąży a pielęgnacja — jak powinna wyglądać?
  5. Jak radzić sobie z AZS? Zastosuj zestaw Atopicin
  6. Podsumowanie
  7. FAQ

Najważniejsze informacje dotyczące AZS w czasie ciąży:

Objawy atopowego zapalenia skóry w ciąży:Sposoby radzenia sobie z problemem zmian atopowych
W fazie zaostrzenia, skóra jest: mocno podrażniona, łuszczy się, czasem pęka, pojawiają na niej pęcherzyki, z których sączy się płyn. Kiedy pęcherzyki pękną, tworzą się ranki. A wtedy łatwo o bakteryjną lub grzybiczą infekcję.

Najczęściej objawy tej choroby pojawiają się już w I trymestrze ciąży (obejmuje on okres od 1. do 13. tygodnia ciąży).

Niwelująca AZS oraz redukcję świądu jest odpowiednia pielęgnacja dermokosmetyczna, kąpiele lecznicze — stosowanie emolientów aktywnych, kąpiele z dodatkiem skrobi,  mokre opatrunki. Takie postępowanie pomoże złagodzić objawy skóry atopowej.
Lokalizują się najczęściej na:Bezpieczna dla kobiet w ciąży jest fototerapia UV, która nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży, a pomaga łagodzić zmiany chorobowe:
  • twarzy, szyi, zgięciach rąk i nóg,
  • rzadziej na ramionach, tułowiu czy łydkach.
  • promieniowanie wąskopasmowe UVB,
  • promieniowanie szerokopasmowe UVB.

Część kobiet korzysta także z tego sposobu, szczególnie kiedy dochodzi do zaostrzenia AZS.

Charakterystyczne jest silne uczucie swędzenia.Dodatkowo, by złagodzić przebieg AZS w fazie zaostrzenia, konieczne może być ogólne leczenie AZS. Warto skonsultować się z lekarzem, który ewentualnie przepisze – leki na AZS: miejscowo działające sterydy (kremy albo maści) oraz preparaty z tlenkiem cynku. Szczególnie taka terapia jest konieczna, kiedy występują m.in. zmiany pęcherzowe, atopowe wykwity ciążowe i dokuczliwy, silny świąd, który zmusza do tego, by się drapać.
Choroba nawraca w kolejnych ciążach.

ATOPICIN

Skuteczny zestaw na AZS

Atopowe zapalenie skóry w ciążyAZS w ciąży — przyczyny

Jeśli chodzi o chorobowe zmiany AZS w ciąży — przyczyny nie są do końca znane. To jedna z najczęściej obserwowanych chorób skóry u kobiet w ciąży – diagnozuje się je u prawie połowy kobiet z dermatozami ciążowymi.

Uważa się jednak, że duży wpływ na organizm kobiety w ciąży mają związek  zmiany hormonalne oraz rozciąganie skóry brzuchu. Przypuszcza się też, że znaczny wpływ dla rozwoju objawów choroby w czasie ciąży mają czynniki genetyczne i środowiskowe.  Zdarza się, że stan skóry pogarsza się, czasem z dnia na dzień.

Zaostrza objawy AZS w ciąży także fakt, że pacjentka doświadczała egzemy już wcześniej. Rzadko, ale jednak zdarza się też tak, że typowe zmiany skórne występują dopiero w trakcie trwania ciąży. Okazuje się, że chorowały na AZS wcześniej (np. w okresie wczesnego dzieciństwa).

Atopowe zapalenie skóry w ciąży — co może zaostrzać zmiany skórne?

Atopowe zapalenie skóry w ciąży, mogą nasilać takie czynniki jak:

  • niewłaściwe kosmetykami,
  • alergeny,
  •  lakiery, sztuczne barwniki, detergenty,
  • spowolnienie pracy gruczołów łojowych (wpływ hormonów), przez co w ciąży skóra staje się przesuszona,
  • nadmierny i przewlekły stres,
  • wycieńczenie organizmu.
  • odwodnienie organizmu,
  • ciepła, nieodpowiednia, sztuczna odzież i pot,
  • suche powietrze i ogrzewanie w domu,
  • brak higieny osobistej lub jest ona niewłaściwa.

Nie można zapominać o tym, że stan skóry u każdej pani w trakcie ciąży jest inny, więc i reakcje skóry zawsze są bardzo indywidualne. Zatem też i przebieg choroby w tym okresie będzie u nich inny.

Atopowe zapalenie skóry w ciąży — leczenie pod stałą kontrolą lekarza

Duża część leków dermatologicznych podczas ciąży jest zakazana. Należy ich bezwzględnie unikać ze względu na ryzyko negatywnego wpływu na płód. Są nawet takie leki, po zażyciu których nie należy wręcz zachodzić w ciążę w ciągu nawet nie tygodni, ale 2 lat od zakończenia terapii!

Ze względu na to osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, powinny jeszcze przed zajściem w ciążę wyleczyć skórę. Po czym być w stałym kontakcie z dermatologiem.

Przy AZS w tym szczególnym czasie u pań mogą pojawić się także typowe schorzenia, takie jak: opryszczka czy grzybica pochwy. Są o tyle groźne, że łatwo przenieść je na całą powierzchnię skóry.

Kobiety w ciąży nie powinny lekceważyć choroby, ponieważ mogłoby dojść do zaostrzenia objawów. Wymagany jest stały kontakt ze specjalistami. Dobrze, żeby mieli oni możliwość kontaktowania się ze sobą, w celu dobrania odpowiedniego planu leczenia. Łatwiej będzie przejść w stan remisji, jeśli jeden lekarz będzie wiedział, co zlecił drugi. Jeżeli nie pracują w tej samej placówce, należy zadbać o kserokopię kart leczenia. Ważne, żeby każdy z lekarzy miał wgląd do pełnej dokumentacji medycznej pacjenta. Dzięki czemu efektywnie pomogą Ci radzić sobie z AZS.

Nie pogorszysz objawów AZS jeśli będziesz pod stalą opieką współpracujących ze sobą:

  • ginekologa — prowadzącego ciążę,
  • dermatologa,
  • alergologa.

Takie leczenie AZS w ciąży będzie przynosiło szybko swoje rezultaty i szybciej się przechodzi w stan remisji.

Objawy AZS w ciąży a pielęgnacja — jak powinna wyglądać?

Wszystkie objawy AZS w ciąży możesz mitygować za pomocą specjalistycznych dermokosmetyków, które będą łagodzić świąd skóry i inne dokuczliwe zmiany. Na szczególną uwagę zasługuje kąpiel przy zastosowaniu np. specjalistycznej emulsji lub balsamu emoliencyjnego. Takie działania wzmocnią płaszcz lipidowy naskórka, przez co stanie się ona zregenerowana i o wiele silniejsza.

Pielęgnacja skóry z AZS powinna także odbywać się po konsultacji lekarskiej.  Skład każdego produktu należy przeanalizować.

Atopicin zestaw 8 produktówJak radzić sobie z AZS? Zastosuj zestaw Atopicin

Jeśli nie wiesz, jak radzić sobie z AZS, a ponadto chcesz uniknąć nawrotów choroby, wybierz profesjonalne dermokosmetyki z serii Atopicin. Znajduje się w niej 8 produktów do pielęgnacji ciała, skóry głowy oraz twarzy. Wszystkie bazują na naturalnych składnikach aktywnych, takich jak: kwas mlekowy, ekstrakt z zielonej herbaty, betaina, pantenol, alantoina, masło shea, mocznik i wiele innych cennych substancji. W większości są to nawilżająco-natłuszczające masła oraz oleje, które odbudowują i uszczelniają płaszcz hydrolipidowy.

Pomocne w redukcji świądu mogą być kąpiele starannie przygotowane. Do mycia możesz zastosować kojący balsam Atopicin oraz szampon emoliencyjny z tej samej firmy. Oczyszczają one z sebum i zanieczyszczeń, mitygują łuszczenie, świetnie nawilżają, jak również utrzymują prawidłowe pH skóry.

Dzięki tym produktom szybciej doświadczysz remisji atopowego zapalenia skóry, po czym utrzymasz ten stan na dłużej, ponieważ wszystkie dermokosmetyki mają delikatne, hipoalergiczne składy, które minimalizują ryzyko podrażnień i alergii.

Podsumowanie

Panie doświadczające atopowego zapalenia skóry w ciąży powinny zadbać o stały kontakt z lekarzami. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację ciała za pomocą specjalistycznych dermokosmetyków emoliencyjnych, przeznaczonych specjalnie dla atopików. Pozwolą one wyciszyć przykre zmiany, takie jak podrażnienie, wysuszenie, łuszczenie, czy swędzenie skóry.

ATOPICIN

Skuteczny zestaw na AZS

FAQ

1. Mam objawy atopowego zapalenia skóry w ciąży, jak mogę się leczyć?

Atopowe zapalenie skóry w ciąży to jedna z popularnych dolegliwości dermatologicznych, wymagająca konsultacji lekarskiej. Uzupełniającym elementem są dermokosmetyki, które w swoim składzie zawierają naturalne składniki aktywne np. zestaw Atopicin.

2. Czy przy atopowym zapaleniu skóry w ciąży leczenie konwencjonalne jest konieczne?

Sposób leczenia jest dobierany w zależności od intensywności i obszaru występowania zmian chorobowych. Leczenie ogólne czy miejscowe — farmakologiczne, jest popularne. Istnieje jednak wiele leków, których w ciąży nie wolno absolutnie stosować. Nie  należy też niczego stosować na własną rękę! Farmakologia zatrzymuje się na zastosowaniu miejscowych sterydów i preparatów z cynkiem. Ponadto należy równocześnie zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry produktami na bazie emolientów.

3. Mam atopowe zapalenie skóry w ciąży, jak radzić sobie za pomocą domowych sposobów?

Najlepszą metodą jest używanie specjalnie opracowanych dermokosmetyków, które mają w swoim składzie naturalne składniki aktywne. Ich właściwości są precyzyjnie dopasowywane do łagodzenia objawów AZS i pielęgnowania skóry. Warto jednak przedyskutować ich stosowania ze specjalistą.


Bibliografia:

1. Pali-Schöll, I. et al. Allergic diseases and asthma in pregnancy, a secondary publication. The World Allergy Organization journal 10(1) (2017)
2.  Kurzawa, R., Wanat-Krzak, M., Widerska-Kurzawa, A., Atopowe zapalenie skóry. Poradnik lekarzy. Wydawnictwo Help-Med, Kraków 2009
3. Pilecka, W., Przewlekła choroba somatyczna w życiu i rozwoju dziecka. Kraków: 2001

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *