Jak rozwija się atopowe zapalenie skóry u osób starszych?

Atopowe zapalenie skóry u osób starszych występuje rzadziej, niż u dzieci, jednak o wiele bardziej negatywnie rzutuje na jakość życia chorego. Ta przypadłość związana jest ze stanem zapalnym, który rozwija się na skutek kontaktu z alergenami. Oprócz zmian skórnych, objawami AZS są znaczna suchość skóry oraz świąd, którego nasilenie jest tak duże, że utrudnia spokojny sen. Ryzyko zachorowania na tę chorobę u osób dorosłych jest wyższe u mieszkańców dużych miast oraz u osób prowadzących niezdrowy i stresujący tryb życia.

Jak rozwija się atopowe zapalenie skóry u starszych Spis treści:

  1. Atopowe zapalenie skóry u osób starszych. Objawy i przebieg choroby zapalnej skóry
  2. Dlaczego AZS występuje u seniorów?
  3. Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry u seniorów?
  4. Pielęgnacja skóry atopowej u osób starszych – na co warto zwrócić uwagę?
  5. Unikanie czynników mogących zaostrzyć stan zapalny
  6. Dermokosmetyki na AZS Atopicin – pożegnaj uporczywe swędzenie skóry!
  7. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – jak leczyć to schorzenie?
  8. FAQ

Atopowe zapalenie skóry u osób starszych. Objawy i przebieg choroby zapalnej skóry

AZS u seniorów daje podobne symptomy, jak u młodych dorosłych. Główny objaw to uporczywe swędzenie skóry. Naskórek jest suchy, zaczerwieniony i podatny na podrażnienia. Często obserwuje się szorstkość i pogrubienie skóry wraz z uwidocznieniem się jej naturalnych bruzd – jest to tzw. lichenifikacja.

Objawy choroby lokalizują się przede wszystkim na rękach, nogach, twarzy i szyi. Na stopach i dłoniach mogą pojawić się wypryski, a na owłosionej skórze głowy bolesne strupy. Inne typowe oznaki to swędzenie ust oraz zaczerwienienie i pękanie płatków uszu.

W porównaniu do młodych dorosłych, u seniorów rzadko dochodzi do lichenifikacji w dołach łokciowych i podkolanowych. Częstsze są natomiast zaburzenia snu oraz erytrodemia – czyli stan, w którym większość powierzchni skóry jest objęta procesem zapalnym. Mogą pojawiać się także dolegliwości ze strony układu trawiennego, jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki.

Dlaczego AZS występuje u seniorów?

Skąd biorą się objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych powyżej 65. roku życia? Najczęściej jest to po prostu kontynuacja choroby, która zaczęła się już w dzieciństwie. Nie wszystkie dzieci z AZS wyrastają z tego schorzenia. U mniej więcej połowy z nich choroba ma przewlekły charakter i przebiega z okresami zaostrzeń i remisji przez całe życie.

Zdarza się jednak, że AZS u dorosłych nie występowało nigdy wcześniej i ujawnia się dopiero w starszym wieku. Jest to wówczas tzw. adult-onset atopic dermatitis. Jego przyczyny nie zostały jeszcze wyjaśnione, zauważono natomiast, że ryzyko rozwoju choroby zwiększają mutacje w genach kodujących czynniki uczestniczące w procesach zapalnych oraz czynniki środowiskowe takie, jak np.:

  • zanieczyszczenia powietrza,
  • substancje drażniące w chemii gospodarczej i kosmetykach,
  • stres,
  • alergeny powietrznopochodne i pokarmowe.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry u seniorów?

Leczenie AZS u osób starszych nie różni się zasadniczo od leczenia dzieci i dorosłych z tą chorobą. Podstawą procesu terapeutycznego jest stosowanie emolientów, czyli środków wspomagających odbudowę bariery naskórkowej i zwiększających nawilżenie skóry. Emolienty łagodzą niektóre objawy AZS, np. suchość, łuszczenie i świąd skóry.

W przypadku tworzenia się grudek oraz liszajowacenia skóry jako leki pierwszego wyboru stosuje się glikokortykosteroidy miejscowe. Pozwalają one zahamować stan zapalny i złagodzić objawy. U starszych pacjentów z AZS należy je jednak stosować z dużą ostrożnością i krócej, niż w przypadku osób dorosłych. Mogą bowiem bardziej wnikać w głąb skóry – z uwagi na jej ścieńczenie wraz z wiekiem – i powodować różne skutki uboczne, np. zaniki skóry czy rozstępy. Ponadto istnieje niewielkie ryzyko przedostania się leków sterydowych do krwiobiegu, wskutek czego mogą wystąpić powikłania ogólnoustrojowe.

Pomocną metodą leczenia AZS jest także fototerapia. Dobre efekty dają zarówno naświetlania UVA i UVB, jak i terapia PUVA. Fototerapia ogranicza dokuczliwy świąd, działa przeciwzapalnie i przyśpiesza regenerację skóry.

Pielęgnacja skóry atopowej u osób starszych – na co warto zwrócić uwagę?

U osób chorych na AZS w każdym wieku bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Wskazane jest stosowanie kosmetyków dedykowanych AZS, które posiadają właściwości emolientów i mają delikatne składy. Zwykłe kosmetyki mogą zawierać składniki nasilające przesuszenie skóry oraz różne substancje drażniące dla skóry i alergeny.

Kluczem do sukcesu jest też regularność. Balsamy natłuszczające muszą być aplikowane kilka razy dziennie i to na całe ciało, a nie tylko w chorobowo zmienionych obszarach. Koniecznie należy nałożyć je po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna.

Do mycia ciała i owłosionej skóry głowy należy używać nawilżających dermokosmetyków. Odradza się stosować mydło, ponieważ posiada zasadowy odczyn i zaburza pH skóry, nasilając jej świąd, suchość oraz podrażnienie.

Ze względu na przewlekły charakter, AZS wymaga specjalnego pielęgnowania skóry już przez całe życie pacjenta. Pomoże to zapobiegać zaostrzeniom choroby.

Unikanie czynników mogących zaostrzyć stan zapalny

Ważnym zaleceniem dla osób z atopowym zapaleniem skóry jest unikanie alergenów. AZS częściej wiąże się z różnymi alergiami, na przykład z alergią na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy określone produkty spożywcze. Aby więc poprawić stan skóry, alergeny w miarę możliwości należy eliminować z otoczenia, np. poprzez częste wietrzenie i sprzątanie mieszkań lub odpowiednią dietę.

Atopicin zestaw 8 produktówDermokosmetyki na AZS Atopicin – pożegnaj uporczywe swędzenie skóry!

Dermokosmetyki Atopicin zostały stworzone z myślą o osobach zmagających się z AZS. Produkty dostosowane są do potrzeb skóry atopowej, dzięki czemu z powodzeniem eliminują świąd i podrażnienie naskórka, jak również intensywnie nawilżają skórę. Wyróżniającą cechą preparatów Atopicin jest to, że bazują na naturalnych składnikach aktywnych. Można w nich znaleźć m.in. masło shea, masło cupuacu, mocznik, olej jojoba i wiele innych naturalnych składników, które działają kojąco i regenerująco.

Zestaw Atopicin obejmuje produkty do pielęgnacji skóry twarzy (kremy i olejek myjący), a także szampon, balsam do mycia ciała, balsam natłuszczający do ciała i uniwersalne mazidło.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – jak leczyć to schorzenie?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną skóry często występującą u dzieci – jednak AZS w wieku podeszłym również jest możliwe. W leczeniu tego schorzenia dużą rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry, a także unikanie czynników alergizujących.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

FAQ

1. Co stosować na atopowe zapalenie skóry u osób starszych?

U starszych osób na AZS stosuje się to samo, co u dzieci i dorosłych – emolienty, czyli preparaty o działaniu nawilżającym i odbudowującym warstwę lipidową naskórka. Mają one postać balsamów i kremów do smarowania ciała oraz emulsji, płynów i balsamów do mycia.

2. Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry u osób dorosłych?

Atopowe zapalenie skóry to choroba alergiczna, która u dorosłych przeważnie stanowi nawrót choroby mającej początek w dzieciństwie. Rzadziej jej objawy ujawniają się dopiero w starszym wieku.

3. Jeśli nie AZS, to co?

U dorosłych oprócz AZS występują również takie choroby skóry, jak łuszczyca, grzybice czy nowotwory. W przypadku pojawienia się niepokojących zmian na skórze koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.


Bibliografia:

1. Nowicki RJ, Trzeciak M, Kaczmarski M, Wilkowska A, Czarnecka-Operacz M i in.: Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny 2019; 106: 354–371
2. Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25
3. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *