Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Strona główna » Blog » Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to często występujący problem, z którym zmaga się nawet 20% dzieci. Należy do chorób przewlekłych i przebiega z okresami wyciszenia oraz nasilenia objawów. W przypadku najmłodszych pacjentów duże znaczenie ma profilaktyka – wprowadzona odpowiednio wcześnie, może nawet uchronić ich przed rozwojem AZS.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt
Pierwsze objawy między 3. a 6. miesiącem życia
Lokalizacja objawów policzki, zgięcia łokci i kolan
Leczenie farmakologiczne, niefarmakologiczne
Objawy- wysypka rumieniowo-wysiękowa, swędzenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – przyczyny

AZS niemowle - zdjęcieAtopowe zapalenie skóry u niemowląt ma przede wszystkim podłoże genetyczne. Duże znaczenie w rozwoju choroby mają również nieprawidłowa budowa naskórka oraz zaburzona praca układu immunologicznego. Rolę w wywoływaniu objawów AZS przypisuje się także różnym czynnikom środowiskowym. Zalicza się do nich:

  • alergeny (pyłki roślin, kurz, roztocza, alergeny zwierzęce, grzybicze, pokarmowe),
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • substancje drażniące (mydło, detergenty, kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji, środki piorące itp.),
  • stres,
  • przegrzewanie dziecka,
  • ciasną odzież z materiałów syntetycznych,
  • niekarmienie dziecka piersią lub wprowadzenie sztucznego pokarmu przed czwartym miesiącem życia dziecka.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – objawy

Aby prawidłowo zdiagnozować AZS, niemowlę powinien obejrzeć lekarz. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się podobnie jak uczulenie lub wysypka, dlatego często jest z nimi mylone. Kluczowe jest pojawienie się objawów przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Zmiany skórne mają postać wysypki rumieniowo-wysiękowej z pęcherzami i grudkami. Występują zwykle na głowie lub policzkach, mogą też zająć tułów i dalsze części kończyn. Charakterystycznym objawem jest swędzenie skóry, które może powodować u dziecka płacz i rozdrażnienie, a także częste wybudzanie się ze snu.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – leczenie i profilaktyka

W przypadku najmłodszych dzieci leczenie atopowego zapalenia skóry opiera się głównie na działaniach profilaktycznych, eliminowaniu potencjalnych alergenów oraz stałej obserwacji skóry dziecka. Profilaktyką obejmuje się niemowlęta, które są narażone na rozwój AZS ze względu na występowanie chorób alergicznych w rodzinie. Powinny być one karmione naturalnie, chronione przed ekspozycją na dym papierosowy, kurz i roztocza oraz pielęgnowane za pomocą emolientów.

Verdelab-ikonaPielęgnacja skóry niemowlaka jest bardzo istotna, ponieważ może zapobiec wystąpieniu objawów AZS. Podstawą są emolienty, czyli natłuszczające kremy, maści i balsamy, które chronią skórę przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami. Przynoszą też ulgę dziecku, ponieważ łagodzą świąd i podrażnieniamówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

 

Poza tym należy ubierać dziecko w luźne, miękkie ubranka wykonane z bawełny, lnu lub jedwabiu. Aby uniknąć przegrzania, lepiej ubierać je na cebulkę. Na noc warto zakładać niemowlakowi rękawiczki, które zapobiegną mimowolnemu drapaniu się przez sen. Do prania odzieży, ręczników i pościeli należy używać hipoalergicznych środków piorących. Należy też wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa dziecko.

Atopicin – dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Dermokosmetyki Atopicin* dogłębnie nawilżają skórę i odbudowują jej barierę lipidową. Tworzą ochronny film, który zabezpiecza skórę przed działaniem różnych czynników zewnętrznych. Poza tym dobrze koją uczucie swędzenia, pieczenia i podrażnienia, przywracając dziecku komfort.

*o stosowanie produktów u dzieci należy pytać lekarza

OpiniaCieszę się, że odkryłam serię dermokosmetyków Atopicin, ponieważ widzę, że ich stosowanie przynosi ulgę mojej skórze. Zaczerwienienia są już mniejsze, skóra lepiej nawilżona i gładziutka. Składy tych dermokosmetyków są genialne, same naturalne składniki. Polecam je wszystkim mamom atopikówpisze pani Alina z Gorzowa Wielkopolskiego

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak sobie z nim radzić?

W przypadku AZS u niemowlaka konieczna jest konsultacja z lekarzem – nie tylko pediatrą, ale również dermatologiem i alergologiem. Oprócz stosowania się do zaleceń lekarskich, należy szczególnie zadbać o pielęgnację malucha. Warto używać naturalnych dermokosmetyków emoliencyjnych, przeznaczonych dla skóry atopowej. Kilka razy dziennie należy smarować nimi skórę dziecka – obowiązkowo po każdej kąpieli. Należy unikać kosmetyków, w których znajdują się potencjalne alergeny i substancje drażniące.

FAQ

1. Czy atopowe zapalenie skóry u niemowląt spowodowane jest tylko przez geny?

Istnieje kilka przyczyn atopowego zapalenia skóry. Najważniejszą z nich są właśnie czynniki genetyczne. Jeśli jedno z rodziców choruje, to ryzyko wystąpienia choroby u dziecka waha się w granicy kilkunastu procent, natomiast gdy oboje rodziców choruje, AZS u niemowlaka jest niemal pewne. W związku z tym należy jak najwcześniej rozpocząć działania profilaktyczne, które zapobiegną rozwojowi choroby u dziecka.

2. Czy atopowe zapalenie skóry u niemowląt może minąć samoistnie?

Jeśli atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się w pierwszym roku życia dziecka, to w połowie przypadków objawy ulegają remisji zanim dziecko ukończy trzy lata. Nie oznacza to jednak pełnego wyleczenia, ponieważ objawy AZS mogą nawrócić. W związku z tym należy wprowadzić profilaktykę, która zabezpieczy przed ich rozwojem. Taką rolę pełni stosowanie odpowiedniej pielęgnacji naturalnymi dermokosmetykami do skóry atopowej, które zawierają pomocny, kompleksowo działający skład.

3. Czy atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest związane z ubraniami?

Niektóre materiały, a także sposób noszenia ubrań mogą nasilać objawy choroby. Okazuje się, że syntetyczne materiały powodują zaostrzenie objawów. Podobnie jak ciasne ubrania, które drażnią skórę. Najlepszym rozwiązaniem jest zakładanie odzieży, która jest lekka i przewiewna, a ponadto pozwala skórze swobodnie oddychać (np. bawełna, jedwab). Jednocześnie warto wprowadzić w codziennej pielęgnacji naturalne dermokosmetyki, które nawilżą i ochronią skórę, pozwalając jej się szybciej zregenerować.


Bibliografia

1. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006
2. Leung AK, Hon KL, Robson WL: Atopic dermatitis. Adv Pediatr 2007; 54: 241-73
3. Nowicki RJ, Trzeciak M, Kaczmarski M, Wilkowska A, Czarnecka-Operacz M i in.: Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny 2019; 106: 354–371
4. Szepietowski J, Kaszuba A, Adamski Z, Placek W, Salomon J: Emolienty w leczeniu schorzeń dermatologicznych: stanowisko grupy ekspertów, Dermatol Klin 2011, 13 (4): 209–214

6 głosów

Komentarze

Katarzyna - 2021-12-14 08:03:57

Tak jak kiedyś rozmawiałam z pediatrą to on mi mówił, że najczęstsze atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest spowodowane alergiami czy nakładaniem substancji, które nie są odpowiednie dla małego dziecka.

Jolka Kępa - 2021-12-11 16:22:55

No to migiem do lekarza i znaleźć źródło problemu, bo ono gdzieś na pewno się znajduje.

fabienne - 2021-12-10 19:11:22

powiem wam ze by się obawy zgadzaly bo jednak mój synek ma obecnie 4 miesiac i zaczely pojawiac się podobne objawy do tych które są tu opisane w artykule.

Opinie o Atopicin - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊