Atopowe zapalenie skóry u dorosłych - co warto wiedzieć

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych. Objawy, leczenie i pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to choroba zapalna, z którą współcześnie zmaga się coraz więcej osób. Może mieć to związek z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska, dlatego dolegliwość zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Ponieważ atopowe zapalenie skóry zwykle wpływa negatywnie na jakość życia, warto się dowiedzieć, co wywołuje objawy choroby oraz jak można je złagodzić.

Spis treści:

  1. Czym jest atopowe zapalenie skóry?
  2. Objawy atopowego zapalenia skóry w przypadku dorosłych
  3. Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry u dorosłych?
  4. Leczenie atopowego zapalenia skóry u dorosłych. Jak wyciszyć objawy AZS?
  5. Pielęgnacja skóry atopowej – o czym należy pamiętać?
  6. Atopicin – dermokosmetyki dla skóry z AZS
  7. Atopowe zapalenie skóry – leczenie i profilaktyka poprawiają jakość życia
  8. FAQ

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Wyprysk atopowy, określany też jako atopowe zapalenie skóry, jest przewlekłą chorobą, która najczęściej ma swój początek w dzieciństwie. U części dzieci z AZS objawy zanikają wraz wiekiem, są jednak osoby, które borykają się z przykrymi symptomami również w dorosłości. Rzadziej choroba ujawnia się dopiero w dorosłym wieku.

 AZS – odsetek osób chorujących w populacji
dziecidorośli
W Polsce4,7-9,2%0,9-1,4%
Na całym świecie20%1-3%

ATOPICIN

Skuteczny zestaw na AZS

Atopia, czyli predyspozycja do alergii jest dziedziczna. Niestety, atopowe zapalenie skóry zwiększa ryzyko rozwoju innych chorób atopowych, takich jak astma, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczny nieżyt nosa.

Objawy atopowego zapalenia skóry w przypadku dorosłych

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to przede wszystkim dokuczliwy świąd, zmuszający chorego do drapania, oraz zaczerwienione zmiany skórne w formie grudek, pęcherzyków, nadżerek i przeczosów. Obserwuje się również wysuszenie skóry, jej szorstkość, pogrubienie oraz uwidocznienie naturalnych bruzd.

Co jest bardzo charakterystyczne dla AZS, zmiany mają typową lokalizację w zależności od wieku chorego. U osób dorosłych zwykle dotyczą skóry twarzy, karku, dłoniach i stopach. Objawy nasilają się pod wpływem alergenów, stresu, warunków klimatycznych i nadmiernej aktywności fizycznej.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych - co wywołuje to schorzenieJakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry u dorosłych?

Przyczyny i mechanizm powstawania AZS u osób dorosłych nie są do końca jasne. Prawdopodobnie choroba rozwija się na skutek połączenia czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Ma też związek z nieprawidłowym działaniem bariery naskórkowej, która jest zbyt przepuszczalna i nie chroni dobrze przed czynnikami drażniącymi i alergenami. Dlatego mogą one z łatwością wniknąć w głąb skóry i wywołać objawy AZS.

W otaczającym nas środowisku występują różne czynniki, które mogą wyzwolić i zaostrzyć atopowe zapalenie skóry. Do tych czynników zalicza się przede wszystkim alergeny, którymi są np. pyłki roślin, roztocza, kurz, sierść zwierząt, białka mleka krowiego, jajka, orzechy.

Osoby chore na AZS częściej cierpią też na kontaktowe zapalenie skóry. W tej chorobie dochodzi do powstawania zmian skórnych w reakcji na kontakt skóry z substancjami, na które dana osoba jest uczulona. Najczęstsze alergeny kontaktowe to nikiel, chrom oraz substancje zapachowe stosowane w kosmetykach i perfumach.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dorosłych. Jak wyciszyć objawy AZS?

Leczenie atopowego zapalenie skóry u dorosłych polega przede wszystkim na unikaniu czynników nasilających objawy oraz odpowiednim dbaniu o skórę. Przy ostrym stanie zapalnym skóry dermatolog włącza odpowiednie leki. Do łagodzenia objawów choroby najczęściej używa się glikokortykosteroidów miejscowych i leków przeciwhistaminowych. W ciężkich postaciach AZS u dorosłych wdrażane jest leczenie immunosupresyjne lub leczenie biologiczne.

ATOPICIN

Skuteczny zestaw na AZS

Atopicin zestaw 8 produktówAtopicin – dermokosmetyki dla skóry z AZS

Aby lepiej sobie radzić z nieprzyjemnymi objawami AZS, warto poza leczeniem stosować dermokosmetyki, które odpowiednio zadbają o skórę. Powinny one powodować intensywne nawilżenie skóry oraz być przeznaczone dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

Dobrym przykładem takich dermokosmetyków są produkty Atopicin. Wyróżnia je to, że są oparte na łagodnych komponentach naturalnego pochodzenia. Dzięki temu zapewniają delikatną oraz skuteczną pielęgnację.

W zestawie znajdziemy następujące produkty:

Dermokosmetyki Atopicin posiadają silne właściwości nawilżające, natłuszczające i kojące. Są dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą, bardzo suchą i atopową i polepszają jej komfort oraz kondycję. Pomagają w odbudowaniu naruszonego naskórka, przyczyniają się do łagodzenia świądu skóry, a także zmniejszają zaczerwienienia.

Objawy atopowego zapalenia skóry nie należą do najprzyjemniejszych, dużo o tym wiem, bo atopikiem jest mój mąż. Od jakiegoś czasu zamawiamy naturalne dermokosmetyki Atopicin, ponieważ tylko one nie uczulają, nie podrażniają i wystarczająco nawilżają. Dzięki nim już długo nie obserwujemy wzmocnienia objawów choroby. Mąż mówi, że kosmetyki Atopicin świetnie łagodzą swędzenie, więc polecam każdemu je wypróbowaćpisze pani Julia z Zielonej Góry

Atopowe zapalenie skóry – leczenie i profilaktyka poprawiają jakość życia

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to uciążliwy problem skórny, można jednak z nim walczyć. Stosowanie odpowiedniego leczenia i pielęgnacji pozwala wyciszyć objawy. W ramach profilaktyki należy kontynuować terapię emolientami oraz unikać czynników zaostrzających AZS.

ATOPICIN

Skuteczny zestaw na AZS

FAQ

1. Co na atopowe zapalenie skóry u dorosłych?

Atopowe zapalenie skóry wymaga odpowiedniego leczenia, dobranego do stopnia nasilenia tej choroby. Kluczowa jest też pielęgnacja, która pomoże złagodzić objawy AZS, np. suchość, świąd, zaczerwienienia. Warto w tym celu sięgać po dermokosmetyki dedykowane problemowi, jak np. Atopicin.

2. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dorosłych? Jak je leczyć?

Objawy i leczenie AZS u dorosłych wygląda podobnie jak u starszych dzieci. Zmiany atopowe mają charakter rumieniowo-złuszczający i towarzyszy im silny świąd. Objawy występują na twarzy, karku, dłoniach i stopach. Zdarza się, że skóra ulega pogrubieniu, staje się bardzo sucha i ma zaznaczone bruzdy. Jeśli przebieg AZS jest łagodny, leczenie będzie polegało na unikaniu alergenów oraz stosowaniu pielęgnacji. W poważniejszych przypadkach wdrażane są odpowiednie leki miejscowe i ogólne.

3. Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry u dorosłych?

W przypadku AZS u dorosłych najczęściej mamy do czynienia z nawrotem choroby, która rozpoczęła się już w dzieciństwie. Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry wymienia się czynniki dziedziczne, środowiskowe i immunologiczne, jak również defekty w strukturze i funkcjach bariery naskórkowej.


Bibliografia

1. Silny W i in.: Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383
2. Nowicki RJ, Trzeciak M, Kaczmarski M, Wilkowska A, Czarnecka-Operacz M i in.: Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny 2019; 106: 354–371
3. Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25
4. Szepietowski J, Kaszuba A, Adamski Z, Placek W, Salomon J: Emolienty w leczeniu schorzeń dermatologicznych: stanowisko grupy ekspertów, Dermatol Klin 2011, 13 (4): 209–214
5. Proksch E: The role of emollients in the management of diseases with chronic dry skin. Skin

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

  1. Pewnie inne leki są dobierane, ale pielęgnacja na tym samym w sumie się opiera, więc mam nadzieję, że przy odpowiednich dermokosmetykach powinna by poprawa.

  2. tyle czy takie leczenie jest realne? Jeżeli chodzi o atopowe zapalenie skóry to walczę z tym od 1,5 roku i chciałabym zniwelować te bardziej męczące objawi wizualne, bo na razie domowo próbuję sobie radzić.