Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – co warto wiedzieć?

Strona główna » Blog » Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – co warto wiedzieć?

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to schorzenie, które zalicza się do przewlekłych chorób skóry. Na AZS choruje współcześnie wiele osób. Może mieć to związek z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska, dlatego też tę dolegliwość zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Jakie są metody leczenia AZS u dorosłych? Jak wyglądają objawy tej choroby? I co dokładnie wywołuje atopowe zapalenie skóry u dorosłych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym opracowaniu.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – na czym polega leczenie?

Leczenie atopowego zapalenie skóry u dorosłych zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia. W wyborze odpowiedniej metody terapii uwzględnia się także to, gdzie zlokalizowane są zmiany skórne oraz jak wyglądały reakcje organizmu na dotychczasowe leczenie. Do łagodzenia objawów choroby najczęściej używa się glikokortykosteroidów miejscowych i leków przeciwhistaminowych. W ciężkich postaciach AZS u dorosłych wdrażane jest leczenie immunosupresyjne lub leczenie biologiczne.

Jako wsparcie leczenia AZS bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry – która jest wrażliwa i łatwo może ulec podrażnieniom.

Jak działają emolienty? Rola w łagodzeniu objawów AZS
Natłuszczają (tworzą warstwę okluzyjną) Zapobiegają przesuszeniu skóry przez zmniejszanie transepidermalnej utraty wody
Uszczelniają barierę naskórka Zwiększają odporność na szkodliwe czynniki (np. wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych)
Nawilżają i koją Wspomagają wiązanie wilgoci w skórze oraz zmniejszają uczucia pieczenia i swędzenia
Przyśpieszają regenerację uszkodzonego naskórka Pomagają niwelować podrażnienia skóry
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – co wywołuje to schorzenie?

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych co wywołuje to schorzenieAtopowe zapalenie skóry u dorosłych występuje rzadziej niż u dzieci. W populacji dorosłych choruje od 0,9 do 1,4% osób, natomiast u dzieci jest to od 4,7 do 9,2%.

Przyczyny występowania AZS u dorosłych nie do końca są jasne. Prawdopodobnie choroba rozwija się na skutek połączenia czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Te ostatnie polegają na nieprawidłowym działaniu bariery ochronnej skóry. Czynniki genetyczne związane są natomiast z mutacjami, które występują w genach i są przekazywane przez rodziców. Ostatnia grupa czynników wywołujących AZS u dorosłych to elementy, z którymi możemy mieć styczność w otaczającym nas środowisku. Do tych czynników zalicza się między innymi:

 • alergeny,
 • wilgotność powietrza,
 • temperaturę,
 • zanieczyszczenia,
 • stres,
 • substancje drażniące.

Verdelab-ikonaW terapii podstawowej atopowego zapalenia skóry u dorosłych stosuje się natłuszczające i nawilżające dermokosmetyki, które są bezpieczne dla skóry i dbają o jej prawidłową pielęgnację. Wykazują one wszechstronne działanie, między innymi wzmacniają osłabioną w przebiegu AZS barierę ochronną skóry. Dzięki temu pomagają łagodzić objawy egzemymówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – jakie są objawy?

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych posiada widoczne objawy, które nie tylko są nieestetyczne, ale też bardzo uciążliwe. Ich występowanie może wręcz utrudniać codzienne funkcjonowanie. Objawy, które wywołuje AZS u dorosłych to między innymi:

 • swędzenie skóry,
 • zaczerwienienie,
 • suchość skóry,
 • rogowacenie naskórka,
 • uciążliwy świąd po spoceniu się,
 • nawrotowe zakażenia bakteryjne.

Atopicin – dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Aby lepiej sobie radzić z dokuczliwymi objawami AZS, warto poza leczeniem stosować dermokosmetyki, które odpowiednio zadbają o skórę. Dobrym przykładem są dermokosmetyki Atopicin. Ich składy są oparte na łagodnych komponentach naturalnego pochodzenia, dzięki czemu zapewniają delikatną oraz skuteczną pielęgnację.

W zestawie znajdziemy następujące produkty:

Dermokosmetyki Atopicin posiadają silne właściwości nawilżające, natłuszczające i kojące, co pomaga w odzyskaniu komfortu przy AZS. Są dobrze tolerowane przez skórę nadwrażliwą, bardzo suchą i atopową. Pomagają w odbudowaniu naruszonego naskórka, łagodzą świąd, poprawiają wygląd skóry oraz pozwalają na zmniejszenie ilości używanych leków przeciwzapalnych.

OpiniaObjawy atopowego zapalenia skóry nie należą do najprzyjemniejszych, dużo o tym wiem, bo atopikiem jest mój mąż. Od jakiegoś czasu zamawiamy naturalne dermokosmetyki Atopicin, ponieważ tylko one nie uczulają, nie podrażniają i wystarczająco nawilżają. Dzięki nim już długo nie obserwujemy wzmocnienia objawów choroby. Mąż mówi, że kosmetyki Atopicin świetnie łagodzą swędzenie, więc polecam każdemu je wypróbowaćpisze pani Julia z Zielonej Góry

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – jak z nim walczyć?

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych zalicza się do uciążliwych schorzeń cywilizacyjnych. Chorobę tę leczy się różnymi metodami, w zależności od jej stopnia zaawansowania. W trakcie leczenia bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja wrażliwej skóry. Warto stosować naturalne dermokosmetyki emoliencyjne, które będą dla niej bezpieczne i pomogą poprawić jej kondycję.

FAQ

1. Czy samo leczenie wystarczy, by pokonać atopowe zapalenie skóry u dorosłych?

Leczenie AZS u dorosłych jest długotrwałe i wymaga uzupełnienia odpowiednią pielęgnacją skóry dermokosmetykami dedykowanymi problemowi, jak np. Atopicin. Preparaty te są bezpieczne dla skóry, co jest bardzo ważne. Główne zadania dermokosmetyków to natłuszczanie, nawilżanie i łagodzenie skóry, co wpływa korzystnie na jej kondycję i pomaga lepiej sobie radzić z objawami AZS.

2. Czy na AZS u dorosłych można zastosować jakiekolwiek kosmetyki nawilżające?

Pielęgnacja skóry osoby, która choruje na egzemę jest bardzo ważna i nie można opierać jej o przypadkowe kosmetyki. Skóra atopowa jest bowiem szczególnie narażona na podrażnienia i reakcje alergiczne. Do jej pielęgnowania należy stosować tylko dermokosmetyki dedykowane skórze atopowej, a przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z ich składem, by wykluczyć wszelkie uczulające substancje.

3. Jak mam dbać o swoją skórę, jeśli leczę się na atopowe zapalenie skóry u dorosłych?

Pielęgnacja obejmuje przede wszystkim stosowanie emoliencyjnych dermokosmetyków z bezpiecznymi składami. Warto także zadbać o noszenie luźnej, bawełnianej odzieży oraz korzystanie z miękkich, bawełnianych ręczników.


Bibliografia

1. Silny W i in.: Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383
2. Nowicki RJ, Trzeciak M, Kaczmarski M, Wilkowska A, Czarnecka-Operacz M i in.: Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny 2019; 106: 354–371
3. Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25
4. Szepietowski J, Kaszuba A, Adamski Z, Placek W, Salomon J: Emolienty w leczeniu schorzeń dermatologicznych: stanowisko grupy ekspertów, Dermatol Klin 2011, 13 (4): 209–214
5. Proksch E: The role of emollients in the management of diseases with chronic dry skin. Skin

4 głosów

Komentarze

sara - 2021-12-14 15:22:54

tyle czy takie leczenie jest realne? Jeżeli chodzi o atopowe zapalenie skóry to walczę z tym od 1,5 roku i chciałabym zniwelować te bardziej męczące objawi wizualne, bo na razie domowo próbuję sobie radzić.

Izabela B. - 2021-12-11 10:42:20

Powiem szczerze, że…. U mnie jest już spora poprawa jeżeli chodzi o leczenie…

Rolińska - 2021-12-09 23:42:25

Pewnie inne leki są dobierane, ale pielęgnacja na tym samym w sumie się opiera, więc mam nadzieję, że przy odpowiednich dermokosmetykach powinna by poprawa.

ellen - 2021-12-09 22:18:09

atopowe zapalenie skóry u dorosłego leczy się tak samo jak i u młodszego?

Opinie o Atopicin - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊