Atopowe zapalenie skóry u dzieci- sprawdź, jak leczyć
Strona główna » Blog » Atopowe zapalenie skóry u dzieci- sprawdź, jak leczyć
Atopowe zapalenie skóry u dzieci to powszechny problem, który diagnozowany jest nawet u 20% małych pacjentów, podczas gdy u osób dorosłych występuje zaledwie w 1-3% populacji. Aby skutecznie radzić sobie z dolegliwością, warto poznać jej przyczyny i objawy. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dzieci oraz jak leczyć jego objawy.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny
Co powoduje atopowe zapalenie skóry u dzieci? Przyczyny choroby zebraliśmy w poniższej tabeli.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny | ||
---|---|---|
Biologiczne | Środowiskowe | Pozostałe |
geny | alergeny z powietrza alergeny pokarmowe zanieczyszczenie środowiska warunki klimatyczne stres substancje drażniące |
brak karmienia piersią |
Najczęściej atopowe zapalenie skóry u dzieci uwarunkowane jest genetycznie. Objawy mogą być też wywoływane lub nasilane pod wpływem różnych alergenów. Zaobserwowano, że ryzyko choroby wzrasta wskutek podawania dziecku sztucznego mleka – od momentu urodzenia lub zanim ukończy 4. miesiąc życia.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy
Atopowe zapalenie skóry u dzieci pojawia się w większości przypadków przed 5. rokiem życia, ale w niektórych już przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Częściej występuje u dziewczynek, natomiast u chłopców choroba ma gorszy przebieg. Wśród najpopularniejszych objawów AZS u dzieci wymienia się przede wszystkim świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry. U najmłodszych pacjentów obserwuje się również wysypkę, złożoną z grudek oraz pęcherzy, która występuje głównie na głowie i policzkach. W starszej grupie wiekowej objawy pojawiają się w zgięciach łokci i kolan, ale także na dłoniach i stopach.
Przebieg atopowego zapalenia skóry u dzieci jest bardzo indywidualny. Czasami są to niewielkie zmiany, które pogarszają się pod wpływem konkretnych alergenów. Innym razem poważne zmiany skórne, obejmujące rozległe powierzchnie ciała – mówi Karolina Formela, kosmetolog
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – leczenie
Terapia atopowego zapalenia skóry u dziecka zależy przede wszystkim od intensywności objawów. Stosowane są różne metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. Dużą skuteczność mają glikokortykosteroidy miejscowe, które prowadzą do szybkiego ustąpienia objawów. U małych dzieci muszą być jednak stosowane z dużą ostrożnością.
Konieczność sięgania po maści sterydowe można na szczęście zmniejszyć, korzystając z innych metod leczenia AZS. U dzieci z potwierdzonymi alergiami należy dostosować terapię do wyników przeprowadzanych testów – jeśli okaże się, że jakiś składnik pokarmowy lub kosmetyczny uczula, należy go jak najszybciej wyeliminować. Lekarz może też zalecić przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, działających przeciwzapalnie i redukujących świąd.
U starszych dzieci (powyżej 10. roku życia) możliwa jest fototerapia, która ma dobrą skuteczność. Dostępną metodą jest również immunoterapia swoista, znana powszechnie jako odczulanie.
Warto wiedzieć, że ważną rolę w zmniejszaniu i profilaktyce objawów AZS odgrywają emolienty – nawilżające kremy, maści i balsamy, które, gdy są regularnie stosowane, wyraźnie redukują potrzebę sięgania po glikokortykosteroidy miejscowe.
Atopowe zapalenie skóry u dziecka – czym smarować zmiany pojawiające się na skórze?
Atopowe zapalenie skóry u dzieci można łagodzić za sprawą odpowiedniej pielęgnacji. Jej podstawą powinny być dermokosmetyki o silnych właściwościach nawilżających i natłuszczających. Warto wybierać te naturalne, ponieważ ich składniki działają odpowiednio na skórę atopową. Są przyjazne dla delikatnej skóry dziecka, pomagają koić podrażnienia i wspierają regenerację skóry.
Krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci, maści oraz inne preparaty do stosowania miejscowego należy nakładać bezpośrednio na zamiany skórne tak często, jak skóra tego potrzebuje. Nawet 2-4 razy dziennie, aby zapewnić jej odpowiednie zabezpieczenie przed utratą nawilżenia i czynnikami zewnętrznymi.
Dermokosmetyki Atopicin na atopowe zapalenie skóry
Wiele metod zawiodło, więc postawiłam na naturalne sposoby. Zaczęłam używać dermokosmetyków Atopicin dla mojej starszej córki. To było to, czerwone, suche placki szybko znikły i w końcu mamy spokój – pisze pani Daria z Poznania
Z serią dermokosmetyków Atopicin* codzienna pielęgnacja AZS z pewnością stanie się łatwiejsza. Są to preparaty bazujące na naturalnych składnikach aktywnych, które uzupełniają i odbudowują warstwę lipidową naskórka. Pomagają przesuszonej skórze odzyskać nawilżenie, redukują świąd oraz zapobiegają uszkodzeniom naskórka.
*o stosowanie produktów u dzieci należy pytać lekarza
Zestaw obejmuje całą gamę produktów:
- szampon,
- krem na dzień,
- krem na noc,
- olejek myjący do twarzy,
- krem pod oczy i na powieki,
- balsam do mycia ciała,
- balsam natłuszczający do ciała,
- mazidło do suchej skóry.
W składzie dermokosmetyków Atopicin znajdziemy między innymi:
- naturalne oleje – np. jojoba, lniany, arganowy – które uzupełniają braki lipidów w naskórku i tworzą cienką warstwę ochronną na powierzchni skóry,
- naturalne masła – shea, cupuacu – natłuszczają skórę i zamykają w niej nawilżenie, a także chronią przed działaniem czynników zewnętrznych,
- mocznik – wspomaga wiązanie wilgoci w skórze,
- Neutrazen – jest substancją o działaniu przeciwzapalnym, łagodzi podrażnienia oraz uczucie swędzenia i pieczenia skóry,
- witaminę E – przyśpiesza regenerację uszkodzonej i podrażnionej skóry.
Preparaty Atopicin są dobrze tolerowane przez skórę bardzo wrażliwą, suchą i atopową, dlatego rewelacyjnie sprawdzą się na delikatnej skórze dziecka. Ich składy są dość proste – zawierają tylko niezbędne substancje, aby do minimum ograniczyć ryzyko podrażnienia skóry.
Cieszę się, że po wielu próbach i błędach w końcu znalazłam skuteczne rozwiązanie na AZS u mojego dziecka. Do tej pory nic nie pomagało lub efekty były krótkotrwałe i ciągle musiałam szukać czegoś nowego. Na szczęście dermokosmetyki Atopicin przyniosły poprawę, jakiej oczekiwałam – pisze pani Angelika z Jaworzna
Atopowe zapalenie skóry stanowi niestety częstą dermatozę wieku dziecięcego. Objawy mogą być bardzo uciążliwe dla najmłodszych, powodować ich rozdrażnienie i trudności w zasypianiu. Dotarcie do przyczyn AZS pozwala wprowadzić odpowiednie leczenie. Czasami jest to jednak bardzo trudne i pozostaje walka z samymi symptomami choroby. Jej podstawą, oprócz stosowania leków zaleconych przez specjalistę i eliminacji alergenów, powinna być codzienna pielęgnacja skóry emolientami. Warto wybierać naturalne dermokosmetyki do skóry atopowej, ze względu na ich skuteczne działanie.
ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!
FAQ
1. Czy atopowe zapalenie skóry u dzieci jest dziedziczne? Jak sobie z nim radzić?
Czynniki genetyczne są podstawową przyczyną występowania atopowego zapalenia skóry u dzieci. Niestety nie wynaleziono jeszcze leku, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie choroby. Można natomiast łagodzić jej symptomy za pomocą różnych metod farmakologicznych i niefarmakologicznych. Z tych ostatnich największą rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Warto wybierać dermokosmetyki z naturalnymi składnikami, które nawilżą i ukoją skórę dziecka – jak np. Atopicin.
2. Atopowe zapalenie skóry u dziecka – czym smarować podrażnioną skórę?
Do smarowania skóry dziecka z AZS warto używać naturalnych balsamów i kremów przeznaczonych dla skóry atopowej. Pamiętajmy, że balsam czy krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci musi być pozbawiony substancji uczulających i drażniących, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy skład interesującego nas kosmetyku.
3. Czy noszenie ubrań ze sztucznych materiałów może nasilać atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Jednym z czynników nasilających AZS może być właśnie noszenie ciasnych ubrań z syntetycznych materiałów, ponieważ tworzywo bezpośrednio przylegające do skóry podrażnia ją. Dodatkowo syntetyczne materiały sprzyjają poceniu, przez co zmiany skórne mogą się nasilać. Niezależnie od tego, czy ubrania są przyczyną choroby czy nie, warto stosować naturalne dermokosmetyki, które poprawią kondycję skóry.
4. Jakie produkty żywnościowe mogą powodować atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Niektóre pokarmy (np. seler, orzechy, marchew) są bardzo silnymi alergenami, które powodują natychmiastowe wystąpienie lub nasilenie istniejących objawów atopowego zapalenia skóry. Ich wyeliminowanie powoduje zazwyczaj złagodzenie choroby. Bez badań diagnostycznych trudno jest jednak jednoznacznie stwierdzić, czy dany produkt żywnościowy uczula. Dzieci z potwierdzoną alergią pokarmową wymagają nie tylko diety eliminacyjnej, ale także odpowiedniej pielęgnacji skóry, opartej na łagodnych, najlepiej naturalnych dermokosmetykach.
Bibliografia
1. Leung AK, Hon KL, Robson WL: Atopic dermatitis. Adv Pediatr 2007; 54: 241-73
2. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006
3. Jurzak M, Rudyk A: Składniki aktywne kosmetyków i dermokosmetyków stosowane w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012
4. Fluhr JW, Pfisterer S, Gloor M: Direct comparison of skin physiology in children and adults with bioengineering methods. Pediatr. Dermatol. 2000; 17: 436–439
Komentarze
amelia suska - 2021-12-14 08:58:10
niekoniecznie.. może takie rzeczy wystarczą, ale to ostatecznie lekarz podejmuje decyzje, no nie? :)
Kinga P. - 2021-12-13 12:01:29
Naturalne tylko produkty wtedy nakładacie?
Lidka 28 - 2021-12-11 14:06:54
My jestesmy w trakcie kuracji na AZS i widzimy powoli efekty leczenie. Polecam znalezc dobrego dermatologa.
Zuzanna - 2021-12-10 22:32:00
20% u najmłodszych to jest bardzo duży wskaźnik! Niesamowite jaka jest to różnica!
ewa - 2021-12-10 20:27:32
sama nie miałam, ale moja kuzynki córka ma ten problem i widzę, że ciężko leczy się atopowe zapalenie skóry u dzieci