Zasady prawidłowej kąpieli przy atopowym zapaleniu skóry

Zasady prawidłowej kąpieli przy atopowym zapaleniu skóry

Kąpiel przy atopowym zapaleniu skóry to nie lada wyzwanie i dylemat dla nie jednego chorego. Boją się oni bowiem, że zmiany mogą się pogłębić. A przecież chodzi o to, by łagodzić objawy, wzmacniać funkcje barierowe skóry, a nie pogłębiać problem. Na szczęście nie jest to choroba zakaźna! Objawy atopowego zapalenia skóry mogą jednak być u niektórych chorych bardzo dotkliwe, zatem nic dziwnego, że boją się oni zaostrzeń choroby. Czy lepiej myć ciało pod prysznicem, a może wystarczy kąpiel? Używać myjki w zgięciach łokciowych i kolanowych? Czy przy tym schorzeniu kąpiele z dodatkiem podchlorynu sodu to dobre rozwiązanie? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania, zostań z nami i dowiedz się więcej. 

Spis treści:

  1. Kąpiel przy atopowym zapaleniu skóry — a może jednak prysznic? Jak to wygląda z medycznego punktu widzenia?
  2. Kąpiel dziecka z atopowym zapaleniem skóry — by łagodzić, a nie zaostrzać zmiany
  3. Pielęgnacja chorego na AZS — jak często się kąpać?
  4. Kąpiel przy atopowym zapaleniu skóry z dermokosmetykami Atopicin
  5. Podsumowanie
  6. FAQ

Kąpiel przy atopowym zapaleniu skóry – poniżej przestawiamy ważne informacje, które warto wziąć pod uwagę.

Jak prawidłowo przygotować kąpiel przy AZS:Co może Ci zaszkodzić, jeśli będziesz się źle kąpać:
  • Zwróć uwagę na temperaturę wody. Powinna być ciepła i mieć około 27–30°C.
  • Czas trwania kąpieli nie powinna przekraczać 10 minut.
  • Do wody dodaj podchloryn sodu, który likwiduje świąd. Musisz zachować jednak odpowiednie stężenie, zatem sztywno trzymaj się tego, co pisze producent.
  • Zastosuj najwyższej jakości  emolient, emulsję albo olejek do kąpieli — dedykowany specjalnie dla atopików z wrażliwą skórą.  Warto stosować kosmetyki bezzapachowe na bazie olejów mineralnych, ze specjalnym przeznaczeniem (dla dorosłych z AZS albo do kąpieli dla dzieci z AZS — w zależności od wieku chorego). Dodatkowo sprawdź, czy te preparaty są przebadane dermatologicznie.
  • Przy wyborze dermokosmetyku dokładnie czytaj etykietę, a przede wszystkim zwróć uwagę na skład. Unikaj zbędnych substancji, a skup się na naturalnych składnikach aktywnych.
  • Do mycia używaj rąk, by nie podrażnić dodatkowo skóry.
  • U osób z AZS ważne jest także to, czym myją skórę głowy i włosy. Szczególnie w przypadku zmian wypryskowych. Dlatego stosuj specjalistyczny szampon, który nie będzie działał alergicznie na całe ciało i powodował następnych problemów skórnych.
  • Wybierz miękki bawełniany ręcznik.
  •  Osusz ciało delikatnym ręcznikiem. Nie pocieraj skóry ręcznikiem! Wystarczy, że przyłożysz go do niej, by wchłonął nadmiar wilgoci.
  • Wysoka temperatura wody podrażni skórę.
  • Długość kąpieli ma znaczenie. Zbyt długie przebywanie w wannie powoduje uszkodzenia skóry i jej wiotczenie. A atopowa skóra tego nie lubi.
  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków ze zbędnymi składnikami albo zwykłego mydła, może prowadzić do nasilenia zmian, podrażnić ciało, jak również wywołać alergię.
  • Myjka, czy gąbka do mycia może spowodować mechaniczne uszkodzenia, a także dodatkowo naruszyć i tak uszkodzoną warstwę hydrolipidową naskórka.
  • Mocne pocieranie ciała podczas wycierania szorstkim ręcznikiem, tylko pogłębi objawy AZS i jeszcze bardziej uszkodzi naskórek.

ATOPICIN

Skuteczny zestaw na AZS

Zasady prawidłowej kąpieli przy atopowym zapaleniu skóryKąpiel przy atopowym zapaleniu skóry — a może jednak prysznic? Jak to wygląda z medycznego punktu widzenia?

Kąpiel przy atopowym zapaleniu skóry to najlepszy wybór. Naukowcy i lekarze są zgodni co do tego, że dobrze przygotowana kąpiel w przypadku AZS przynosi więcej korzyści dla zdrowia fizycznego, ale też psychicznego w porównaniu z używaniem natrysku.

Jak zatem działa kąpiel w życiu chorych?

  • poprawia stan skóry: ma działanie przeciwświądowe, wzmacnia warstwę ochronną i łagodzi przebieg choroby,
  • redukuje stres, przygnębienie i napięcie,
  • zmniejsza dolegliwości bólowe,
  • poprawia ogólne samopoczucie.

Kąpiel dziecka z atopowym zapaleniem skóry — by łagodzić, a nie zaostrzać zmiany

Kąpiel dziecka z atopowym zapaleniem skóry, szczególnie u noworodka, który ma parę miesięcy życia może wywołać lęk u rodziców, ale niepotrzebnie.  Nie różni się ona wiele od kąpieli dorosłych, a dobrze wykonana świetnie wspomaga terapię AZS. Używać do mycia malucha należy specjalnej emulsji do kąpieli, przeznaczonej dla dziecka z AZS. Każda kąpiel w wanience, pomoże niwelować suchość skóry, ponieważ zawarte w preparatach odpowiednie składniki zatrzymają wodę  w naskórku, wzmocnią barierę ochronną, zniwelują świąd, ponadto działają przeciwzapalnie.  Jednak wszystko powinno odbywać się pod stałym nadzorem dermatologów, którzy dopilnują właściwego leczenia AZS, co w przypadku maluchów nie jest łatwe — ze względu na wiek i niewykształcenie naturalnej bariery ochronnej skóry (także u zdrowych dzieci). A dodatkowo skóra atopowa jest i tak zaburzona, przez co problem się pogłębia. Po kąpieli dziecka z AZS obowiązkowo jego ciało należy nasmarować wyrobem medycznym lub innym specjalnym natłuszczającym i nawilżającym preparatem — przepisanym przez lekarza. Dzięki temu przyśpiesza się proliferacja, wzmocnia bariera hydrolipidowa naskórka, ponadto taki produkt zadziałała  przeciwświądowo.

Pielęgnacja chorego na AZS — jak często się kąpać?

Pielęgnacja chorego na AZS może być kłopotliwa, jednak prawidłowa, przyniesie pozytywne efekty. Częstotliwość kąpieli należy dokładnie ustalić z dermatologiem lub innym specjalistą. Najczęściej jednak przy tym schodzeniu, w wannie, wystarczy umyć się raz dziennie. Ta zasada dotyczy dzieci i dorosłych z AZS.

Atopicin zestaw 8 produktówKąpiel przy atopowym zapaleniu skóry z dermokosmetykami Atopicin

Kąpiel przy atopowym zapaleniu skóry może odbywać się w komfortowych warunkach, dzięki serii Atopicin. Jest to 8 produktów, w 3 zestawach: do mycia, do ciała i do twarzy. Możesz wybrać tylko jeden z nich, np. kojący balsam do mycia lub szampon emoliencyjny.  Substancje aktywne, które znajdziesz w zestawie dermokosmetyków Atopicin to m.in.: mocznik, olej ze słodkich migdałów, lniany, sezamowy, ponadto masło shea, masło cupuacu, a także ekstrakt z zielonej herbaty, bioferment z babusa czy witamina E.  Dzięki emoliencyjnym produktom Atopicin  o specjalnej formule  znajdziesz bogactwo roślinnych składników, specjalnie dla atopików z wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień i alergii.

Podsumowanie

Należy być w stałym kontakcie z lekarzem, który w razie potrzeby, prowadzi właściwe leczenie tej długotrwałej dermatozy. Dermatologia wskazuje na odpowiednie dermokosmetyki, które są w stanie ukoić skórę dziecka oraz dorosłego. Warto zatem wybierać specjalistyczne produkty i korzystać z kąpieli, które wspaniale regenerują ciało, przywracając mu funkcje ochronne. Nie zapominajmy jednak o zasadach, w jakich taka pielęgnacja ma się odbywać.

ATOPICIN

Skuteczny zestaw na AZS

FAQ

1. Czy kąpiel przy atopowym zapaleniu skóry złagodzi uciążliwe swędzenie?

Tak, pod warunkiem że zastosuje się do niej specjalistyczne dermokosmetyki, które pomogą się skórze nawodnić i natłuścić, ponadto będą zawierały specjalną formułę przeznaczoną do pielęgnacji  skóry objętej tą dermatozą. Dobrym przykładem takich preparatów są zestawy z serii Atopicin.

2. Czy kąpiel przy atopowym zapaleniu skóry pomoże grupie dorosłym, którzy mają bardzo zaawansowany stan choroby?

Przede wszystkim należy być w stałym kontakcie z lekarzem, stosować się do jego zaleceń i pilnować leczenia. Odpowiednia pielęgnacja ciała objętego dermatozą w ciężkiej postaci musi być starannie przygotowana, by nie pogorszyć swojego stanu. Oczywiście jest jak najbardziej wskazana, ale konieczne są specjalne emulsje do kąpieli i emoliencyjne dermokosmetyki, które złagodzą wszystkie objawy choroby.

3. Kąpiel przy atopowym zapaleniu skóry może być wykonywana codziennie?

Przy odpowiednio spełnionych warunkach może odbywać się nawet codziennie, to pomoże odbudować jej warstwę ochronną i zlikwidować przykre objawy. Należy jednak pamiętać o pielęgnacji ciała specjalnymi dermokosmetykami z przeznaczenie do skóry z AZS.


Bibliografia:

1. Sadowska-Przytocka A., Jenerowicz D., Porębski G., Wachal M., Dermatologia w praktyce, 2018.

2. Kurzawa, R., Wanat-Krzak, M., Widerska-Kurzawa, A., Atopowe zapalenie skóry. Poradnik lekarzy. Wydawnictwo Help-Med. Kraków 2009.

3. Zbiciak-Nylec M., Wcisło-Dziadecka D., Michalska-Bańkowska A., Arasiewicz H., Brzezińska-Wcisło L.: Zmiany alergiczne w obrębie owłosionej skóry głowy. Dermatologia Praktyczna 1 (42) 2016: 41-50.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *