Innowacje terapeutyczne w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Innowacje terapeutyczne w leczeniu AZS wspomagające barierę naskórkową interesują każdego, kto zmaga się z tą dermatozą. Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą. Ludzie zmagają się z nie raz ciężką postacią atopowego zapalenia skóry. Choroba u pacjentów może się chwilami zaostrzyć, czyli nasilać, po czym przechodzić w stan remisji. W Polsce na choroby atopowe zapada bardzo dużo dzieci, borykają się też z nimi dorośli. Skuteczne leczenie mogłoby poprawić jakość życia pacjenta — zatem kluczowe jest zapewnienie mu do niego dostępu. 

Spis treści:

  1. Innowacje terapeutyczne w leczeniu AZS — dlaczego z medycznego punktu widzenia trzeba w sposób innowacyjny leczyć tę chorobę?
  2. Innowacje terapeutyczne w leczeniu AZS, czy polski pacjent będzie mógł z nich skorzystać i skutecznie się leczyć?
  3. Innowacje terapeutyczne — leczenie biologiczne atopowego zapalenia skóry w Polsce
  4. Innowacje terapeutyczne w leczeniu AZS — na jakim etapie?
  5. Leczenie atopowego zapalenia skóry a terapia emolientowa
  6. Podsumowanie
  7. FAQ

Dostępne sposoby radzenia sobie z AZS, często wykorzystywane przez lekarzy, przestawiamy w poniższej tabeli:

Możliwy wpływ na stan skóry, by nie dochodziło do nasilenia zmian: Metody leczenia chorych na atopowe zapalenie skóry to:
  • eliminacja z diety i otoczenia potencjalnych alergenów,
  • stosowanie tzw. mokrych opatrunków,
  • noszenie specjalnej leczniczej odzieży,
  • stosowanie emoliencyjnych dermokosmetyków.
  • maści zmniejszające reakcję zapalną: glikokortykosteroidy czy inhibitory kalcyneuryny,
  • specjalne antybiotyki – w nadkażeniach powstałych zmian skórnych,
  • leki ogólnoustrojowe, niwelujące stan zapalny: glikokortykosteroidy, immunosupresanty,
  • leki przeciwhistaminowe – przy uciążliwym swędzeniu.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Typowe objawy klinicznego atopowego zapalenia skóry to zmiany rumieniowo-złuszczające, odznaczające się suchością skóry oraz uporczywy, nieustający świąd.  Jest wiele przypadków atopowego zapalenie skóry. Specjaliści z dziedziny dermatologii i wenerologii twierdzą, że objawy atopowego zapalenia skóry różnią się w zależności od wieku pacjenta.

Innowacyje terapeutyczne w leczeniu atopowego zapalenia skóryInnowacje terapeutyczne w leczeniu AZS — dlaczego z medycznego punktu widzenia trzeba w sposób innowacyjny leczyć tę chorobę?

Należy interesować się innowacjami terapeutycznymi w leczeniu AZS, ponieważ Polskie Towarzystwo Dermatologiczne potwierdza, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która może prowadzić do rozwoju astmy i alergii. Warto zatem znać najnowsze standardy takiego leczenia. 

Innowacje terapeutyczne w leczeniu AZS, czy polski pacjent będzie mógł z nich skorzystać i skutecznie się leczyć?

Innowacje terapeutyczne w leczeniu osób chorujących na atopowe zapalenie skóry na szczęście posuwają się do przodu, ale czy dla Polaków? AZS zazwyczaj jest diagnozowane u małych dzieci. U pacjentów chorujących zwykle ma postać łagodną, ale jest też grupa pacjentów z ciężką postacią AZS lub umiarkowaną dermatozą. Atopowe zapalenie skóry często współistnieje z chorobami alergicznymi, takimi jak: astma, alergiczny nieżyt nosa, alergia pokarmowa, atopowe zapalenie spojówek.  U części chorych na AZS nie występują jednak alergie. Podstawowe objawy choroby, czyli  rozległy stan pozostaje ten sam, to wspólny mianownik: stan zapalny skóry i uciążliwy świąd. A to wszystko utrudnia im codzienne funkcjonowanie!

Niestety pacjenci z AZS muszą (niezależnie od wieku) zmagać się poważnymi zaburzeniami osobowościowymi, takimi jak:

  • trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami,
  • problemy ze snem,
  • depresja.

Jeśli leki przeciwhistaminowe oraz preparaty miejscowe nie działają w przypadku tej choroby, konieczne są leki ogólne.

Innowacje terapeutyczne — leczenie biologiczne atopowego zapalenia skóry w Polsce

Innowacje terapeutyczne na świecie w leczeniu atopowego zapalenia skóry ostatnimi czasy doświadczają przełomu. W Europie zarejestrowanych jest kilka substancji czynnych. Pojawia się nadzieja, zatem warto zwrócić uwagę na te nowe skuteczne terapie.

Polska refundacja może na razie refundować tylko jeden, dla osób od 12 roku życia, u których przebieg choroby jest ciężki. Nie obejmuje ona jednak dzieci poniżej tego roku. To lek z substancją czynną dupilumab, który ma działanie przeciwzapalne. Lek stosuje się przewlekle. Podawany jest pozajelitowo w postaci wstrzyknięć w udo lub w brzuch.

Z powodu AZS należy rozszerzyć program lekowy z dupilumabem, aby był dostępny dla młodzieży oraz dodać do niego nowe leki. Pojawiły się nowe cząsteczki: inhibitory kinaz janusowych, np. upadacytynib czy baricytynib. Warto, by było w Polsce poszerzyć ten innowacyjny sposób leczenia osób chorujących na AZS, nie w zależności od wieku! Dzieci w wieku niemowlęcym lub starsze dzieci z AZS także cierpią.  Poza tym nie zapominajmy o tym, że jest to choroba długotrwała i  jest bardzo dużo pacjentów z umiarkowanym przebiegiem. U nich także dochodzi do uszkodzenia skóry.

Innowacje terapeutyczne w leczeniu AZS — na jakim etapie?

Jeśli chodzi o Innowacje terapeutyczne w leczeniu AZS w Polsce, są  pozytywne rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dla nowych cząsteczek, jak również rozszerzenia grupy wiekowej pacjentów. Co ważne, leki mają postać doustną!   Leki  z tymi cząsteczkami są już rejestrowane w Stanach Zjednoczonych, niektóre może są już zarejestrowane w Europie, my czekamy na nie w Polsce.

Myślisz, że będą to wysokie koszty leczenia?

Koszty leczenia tej choroby nie muszą  wcale być duże, będzie po prostu większą różnorodność leków dla podobnej grupy pacjentów, w zależności od przebiegu AZS.

Atopicin zestaw 8 produktówLeczenie atopowego zapalenia skóry a terapia emolientowa

Nowe terapie swoją drogą, bardzo ważne jest wspomaganie leczenia atopowego zapalenia skóry za pomocą terapii emolientowej.  Ze względu na to, że objawy AZS w każdej chwili mogą się nasilić, bo ciężko jest usunąć wszystkie alergeny ze swojego otoczenia, warto na co dzień stosować wysokiej jakości dermokosmetyki, bazujące na naturalnych składnikach aktywnych, tzw. emolientach. Dobrym przykładem jest np. seria ośmiu preparatów przebadanych dermatologicznie z firmy Atopicin, do mycia, do twarzy i do ciała. Można znaleźć w nich kompozycję emolientów, stworzonych z myślą o wymagającej skórze atopowej, bardzo suchej oraz przesuszonej.

Podsumowanie

Nowinki na temat innowacji terapeutycznych dotyczących AZS lecą jak proca, warto zatem być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem. Należy także zwracać baczną uwagę na sposób pielęgnacji skóry, odpowiednio dobranymi emoliencyjnymi kosmetykami.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

FAQ

1. Innowacje terapeutyczne w leczeniu osób chorujących na atopowe zapalenie skóry — jakie mają znaczenie?

Dzięki nim można w znaczny sposób złagodzić, a nawet zapomnieć o objawach AZS, zatem należy się nimi interesować i być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem. Jednocześnie warto pamiętać o ciągłej pielęgnacji emolientami, np. z serii Atopicin.

2. Dlaczego innowacje terapeutyczne w leczeniu osób chorujących na atopowe zapalenie skóry nie wystarczą i potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja?

Odpowiednia pielęgnacja potrzebna jest zawsze. Lecz przy AZS jest ona szczególnie wymagana. Oznacza to zastosowanie najwyższej jakości dermokosmetyków, bazujących na naturalnych składnikach aktywnych o specjalnej formule. Dzięki ich używaniu można uniknąć alergii skórnych i podrażnienia.

3. Innowacje terapeutyczne w leczeniu osób chorujących na atopowe zapalenie skóry są ważne, na co jednak warto zwracać uwagę, by nie pogorszyć swojego stanu?

Ważne jest unikanie wszelkich możliwych alergenów oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej. Tutaj sprawdzą się kosmetyki na bazie emolientów.


Bibliografia:

  1. Silny W., Czarnecka-Operacz M., Kontrowersje w dziedzinie immunoterapii w chorobach skóry. Alergia Astma Immunologia 1998; 3: 14-15.
  2. Nowicki R (red.), ABC atopowego zapalenia skóry.  Termedia, Poznań 2015.
  3. https://www.termedia.pl/
  4. Trzeciak M, Nowicki R., Terapia podstawowa atopowego zapalenia skóry, Terapia 2013; 21: 49-52.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *