Wpływ detergentów i chemikaliów na AZS

Atopowe zapalenie skóry, zwane też wypryskiem alergicznym lub nie do końca poprawnie egzemą, jest najczęstszym schorzeniem skóry występującym u dzieci. Problem ten może być zaostrzany przez wiele znajdujących się w środowisku wyzwalaczy – różne substancje, które dla zdrowych osób są obojętne, natomiast na które atopicy powinni bardzo uważać. Czego zatem unikać? I jak łagodzić powstałe już zmiany skórne oraz towarzyszący im świąd? Przeczytaj artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Spis treści:

  1. Egzema – częsty problem. Gdy skóra jest zaczerwieniona, swędząca i z wysypką
  2. Co może być przyczyną wyprysku kontaktowego?
  3. Objawy atopowego zapalenia skóry
  4. Detergenty a wyprysk alergiczny
  5. Substancje chemiczne zawarte w kosmetykach mogą uczulać i nasilać AZS
  6. Jak ograniczyć kontakt z chemikaliami?
  7. Pielęgnacja skóry atopowej, która zmniejszy stan zapalny i wzmocni naturalną barierę ochronną skóry
  8. Atopicin – emolienty łagodzące świąd i suchość skóry
  9. Podsumowanie
  10. FAQ

Egzema – częsty problem. Gdy skóra jest zaczerwieniona, swędząca i z wysypką

Pod pojęciem egzemy kryje się grupa chorób, które są związane z powstawaniem stanu zapalnego pod wpływem czynników drażniących i alergenów. Choroby te objawiają się zaczerwienieniem, świądem oraz wysypką. Niektóre typy egzemy zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Wyprysk atopowy (alergiczny) Atopowe zapalenie skóry to najczęstszy typ egzemy, dlatego potocznie używa się tych pojęć zamiennie. Dolegliwość przeważnie dotyczy małych dzieci. Jej przyczyną są czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe.
Kontaktowe zapalenie skóry Tworzy się wskutek kontaktu skóry z substancjami drażniącymi lub uczulającymi.
Wyprysk potnicowy Występuje przede wszystkim u osób dorosłych i częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Powoduje drobne, liczne i bolesne pęcherzyki na stopach i dłoniach.
Wyprysk zastoinowy Powstaje u osób powyżej 50. roku życia, a u jego podłoża leży niewydolność krążeniowa. Powoduje ból nóg, przebarwienia w okolicach żył i obrzęki wokół kostek.
Wyprysk pieniążkowaty Charakteryzuje się okrągławymi zmianami z obwódką, przypominającymi monety. Najczęściej wywołują go alergeny bakteryjne.
Egzema na dłoniach Jest wynikiem alergii np. na lateks w rękawiczkach lub na ostre chemikalia.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Co istotne, różne typy egzemy mogą występować razem, na przykład wypryskowi atopowemu może towarzyszyć wyprysk kontaktowy lub potnicowy.

Wpływ detergentów i chemikaliów na azsCo może być przyczyną wyprysku kontaktowego?

Wyprysk kontaktowy powstaje w wyniku zetknięcia skóry z czynnikami podrażniającymi i alergizującymi. Do częstych czynników wywołujących tę chorobę należą przykładowo:

  • mydła,
  • detergenty,
  • środki odkażające,
  • metale (nikiel, chrom, kobalt) obecne w przedmiotach codziennego użytku,
  • lanolina,
  • substancje zapachowe w perfumach i kosmetykach.

Po kontakcie z tymi czynnikami pojawiają się takie objawy, jak silny świąd skóry, rumień oraz łuszczące się pęcherzyki. Są to symptomy, które występują również w wyprysku atopowym i dlatego oba schorzenia mogą być ze sobą mylone. Nie jest też wykluczone ich współwystępowanie, zatem dla rozwiania wątpliwości wykonywane są testy alergiczne.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Do głównych objawów AZS zalicza się uporczywy świąd, zmiany skórne o charakterystycznym wyglądzie i lokalizacji, nawrotowy przebieg choroby oraz jej rodzinne występowanie. Ze względu na wrodzony defekt w strukturze i funkcjach naskórka, skóra nie jest w stanie bronić się przed czynnikami zewnętrznymi i jest bardziej narażona na zwiększone wnikanie substancji podrażniających i alergenów. Łatwiej też traci wodę. Przy przewlekle utrzymującym się stanie zapalnym staje się zgrubiała i szorstka. W okresach zaostrzeń pojawiają się na niej zmiany w postaci grudek, nadżerek i pęcherzyków wypełnionych płynem.

Umiejscowienie zmian jest typowe dla wieku chorego. U niemowląt i małych dzieci poniżej 2. roku życia zajęte są głównie twarz (policzki i czoło), owłosiona skora głowy, tułów i zewnętrzne części kończyn. U starszych dzieci i dorosłych zmiany lokalizują się w zgięciach łokci i kolan, na grzbietach dłoni stóp, na twarzy (wokół oczu i ust) i na szyi.

Detergenty a wyprysk alergiczny

Detergenty i mydła powszechnie występują w kosmetykach i środkach czystości. Dlaczego atopicy powinni na nie uważać? Ponieważ zarówno mydła, jak i detergenty mają silnie zasadowy odczyn, przez co niszczą ochronną barierę hydrolipidową skóry i pogłębiają problem z jej przesuszeniem.

Czego zatem używać do mycia ciała lub prania odzieży, gdy borykamy się z problemem atopii? Wskazane jest sięganie po produkty przeznaczone do skóry atopowej. Takie kosmetyki zawierają emolienty, który mają korzystny wpływ na suchą skórę. Z kolei środki do prania zawierają mniej detergentów i są hipoalergiczne.

Substancje chemiczne zawarte w kosmetykach mogą uczulać i nasilać AZS

Istnieje szereg składników, które mają niekorzystny wpływ na kondycję skóry z wypryskiem atopowym i będą pogarszały jej objawy. Można tu wymienić substancje zapachowe, barwniki, konserwanty, alkohol, formaldehyd oraz substancje mające silnie zasadowy odczyn. Trzeba też wspomnieć o tym, że wiele obecnych w kosmetykach składników może doprowadzić do reakcji alergicznej. Jest to jednak kwestia indywidualna, dlatego każdy alergik powinien na własną rękę sprawdzać składy produktów przed ich zakupem.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Jak ograniczyć kontakt z chemikaliami?

Kontakt z czynnikami drażniącymi można ograniczyć przez świadomy wybór produktów do pielęgnacji czy do utrzymania czystości. W miarę możliwości należy też eliminować ze swojego otoczenia szkodzące czynniki środowiskowe i alergizujące. Mogą one znajdować się także w żywności oraz w materiałach, z których zrobiona jest odzież.

Trudność może natomiast sprawiać unikanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i wodzie, np. smogu, spalin i pestycydów. Dlatego na rozwój AZS szczególnie narażeni są mieszkańcy dużych miast, w których jakość powietrza i wody jest niższa.

Pielęgnacja skóry atopowej, która zmniejszy stan zapalny i wzmocni naturalną barierę ochronną skóry

Przy problemie, jaki stanowi skóra atopowa, pielęgnacja odgrywa bardzo ważną rolę. Jest to podstawa zwalczania objawów chorobowych i nieodłączny element leczenia.

Przede wszystkim należy zadbać o dostateczne nawilżenie skóry. Kilka razy dziennie należy aplikować na skórę emolienty w postaci kremów i balsamów. Pożądane składniki, na które warto zwrócić uwagę, by znalazły się w naszym kosmetyku to mocznik, ceramidy, NMF, natłuszczające oleje i masła. Składniki te pozwalają odtworzyć warstwę lipidową, dzięki czemu skóra dłużej utrzymuje nawodnienie i nie swędzi.

Warto też poradzić się specjalisty, jakich kosmetyków używać. Wizyta u dermatologa może wiele rozjaśnić w tej kwestii.

Ponadto należy uważać, by nie drapać skóry, gdyż może to doprowadzić do infekcji. W złagodzeniu dokuczliwego swędzenia i zmian na skórze pomogą różne środki dostępne bez recepty oraz leki przepisane przez lekarza.

Atopicin zestaw 8 produktówAtopicin – emolienty łagodzące świąd i suchość skóry

Atopicin to dermokosmetyki o silnie nawilżających właściwościach, dedykowane osobom z atopowym zapaleniem skóry. W zestawie można znaleźć niezbędne do pielęgnacji twarzy i ciała kremy i balsamy, ponadto specjalne mazidło, olejek myjący i szampon. Produkty te opierają się na naturalnych składnikach aktywnych, przyjaznych dla nadwrażliwej i podatnej na podrażnienia skóry. Są to przykładowo:

  • mocznik – który działa przeciwświądowo, zmiękczająco i nawilżająco,
  • olej z czarnuszki – wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne, łagodzi uczucie swędzenia, natłuszcza i regeneruje skórę,
  • masło shea – odbudowuje warstwę lipidową naskórka i koi podrażnienia,
  • olej konopny – posiada działanie przeciwzapalne i regenerujące, uzupełnia brakujące składniki lipidowe w warstwie ochronnej skóry,
  • biolin P, to prebiotyk, który wspomaga rozwój pożytecznej mikroflory na skórze.

Dermokosmetyki Atopicin działają na wielu poziomach. Dzięki nim skóra staje się dobrze nawilżona i elastyczna oraz odzyskuje komfort.

Podsumowanie

Wyprysk atopowy wiąże się z ogromną nadwrażliwością i reaktywnością skóry. Niestety jest wiele czynników, które mogą zaostrzać to schorzenie, dlatego osoby chore muszą zwracać na nie uwagę. Poza samą eliminacją szkodliwych czynników z otoczenia, ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz stosowanie leczenia zaleconego przez dermatologa.

FAQ

1. Co to jest skóra atopowa?

Jest to skóra swędząca, bardzo sucha i zaczerwieniona, poza tym nadwrażliwa, skłonna do alergii i podrażnień. Jej występowanie zależy od predyspozycji genetycznych. Taka skóra musi być traktowana z ogromną ostrożnością i dbałością, gdyż jej objawy nasilają się pod wpływem powszechnie spotykanych czynników.

2. Jakich produktów unikać przy AZS?

Produkty powiązane z pogarszaniem objawów atopii to m.in. środki czystości i kosmetyki z agresywnymi składnikami, odzież z wełny i sztucznych materiałów oraz, w przypadku alergii pokarmowej, konkretne pokarmy, np. białka mleka krowiego, orzechy i pszenica.

3. Czym myć włosy przy atopowym zapaleniu skóry?

Najlepiej sprawdzi się łagodny szampon z delikatnymi składnikami oczyszczającymi i składnikami zapewniającymi intensywne nawilżenie.


Bibliografia

1. Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25

2. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006

3. Fluhr JW, Pfisterer S, Gloor M: Direct comparison of skin physiology in children and adults with bioengineering methods. Pediatr. Dermatol. 2000; 17: 436–439