Jak radzić sobie ze stresem przy AZS?

O stresie często wspomina się w kontekście jego zwalczania. Nic dziwnego – badania pokazują, że długotrwały stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Stanowi jedną z przyczyn chorób, jak również zaostrza objawy już istniejących dolegliwości. Nie inaczej jest w przypadku problemów dermatologicznych – obserwuje się silny związek pomiędzy napięciem emocjonalnym a kondycją skóry.

Jest to widoczne zwłaszcza u osób chorujących na egzemę. Pod tym pojęciem kryje się grupa chorób objawiających się świądem, zaczerwienieniem oraz wysypką. Najczęstszą formą egzemy jest atopowe zapalenie skóry. W artykule przedstawimy, jaką rolę w rozwoju tej choroby odgrywa stres oraz jak sobie z nim poradzić.

Jak stres wpływa na atopowe zapalenie skóry azsSpis treści:

  1. Stres to reakcja organizmu na czynniki zakłócające jego równowagę
  2. Silny stres i jego wpływ na skórę
  3. Objawy AZS zaostrzają się pod wpływem stresu
  4. Egzema jako podłoże stresu i złego stanu emocjonalnego
  5. Strategie radzenia sobie ze stresem i nerwowymi sytuacjami
  6. Jak pomóc dziecku radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry
  7. Złagodź dyskomfort i swędzenie dzięki dermokosmetykom Atopicin
  8. Podsumowanie
  9. FAQ

Stres to reakcja organizmu na czynniki zakłócające jego równowagę

A tymi czynnikami mogą być różne wydarzenia oraz codzienne wyzwania, którymi musimy sprostać. Szczególnie niebezpieczny jest przewlekły stres, gdyż prowadzi do wyczerpania organizmu i sprawia, że stajemy się bardziej podatni na choroby. Może manifestować się na różne sposoby, oddziałując na cały organizm i prowadząc do występowania fizycznych objawów, przykładowo takich, jak:

  • zaburzenia snu,
  • problemy z trawieniem,
  • napięcia mięśniowe,
  • bóle głowy.

Stres nie jest też obojętny dla naszej skóry i przyczynia się do jej przyśpieszonego starzenia, suchości, a nawet rozwoju chorób dermatologicznych takich, jak np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry.

Silny stres i jego wpływ na skórę

Skład bierze się zależność między emocjami a kondycją skóry? Układ nerwowy oraz skóra rozwijają się z tego samego listka zarodkowego – ektodermy, co oznacza, że są ze sobą ściśle powiązane i szybko się ze sobą komunikują. Układ nerwowy reguluje funkcje barierowe skóry, reakcje zapalne oraz przepływ krwi. Skóra posiada receptory, które odbierają bodźce zewnętrzne i wysyłają do układu nerwowego informacje o zagrożeniach. Poza tym skóra odgrywa też rolę w regulowaniu reakcji na stres. W sytuacji stresowej dochodzi do aktywacji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wydzielania kortyzolu.

Przy długotrwałym stresie produkcja kortyzolu jest nadmierna. Jego podwyższony poziom w organizmie może prowadzić do:

  • zahamowania syntezy kolagenu oraz spadku elastyczności skóry,
  • gorszego i wolniejszego gojenia się ran,
  • obniżenia funkcji ochronnych płaszcza hydrolipidowego i przesuszenia skóry oraz jej swędzenia,
  • osłabienia odporności i zwiększenia ryzyka zakażeń oraz stanów zapalnych.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Objawy AZS zaostrzają się pod wpływem stresu

Złe emocje i stres to istotne czynniki, które przyczyniają się do nasilenia objawów AZS. Mogą zaostrzyć swędzenie skóry, a to z kolei wywołuje u chorego duży dyskomfort i potrzebę drapania, czasami nawet do krwi. Stres nasila również reakcje alergiczne i przedłuża czas utrzymywania się zmian na skórze. Zwiększa także ryzyko infekcji.

Należy wspomnieć też o tym, że stres ma wpływ na sen. Może utrudniać zasypianie, pogarszać jakość wypoczynku i powodować częste budzenie się w nocy. Tak powstaje błędne koło, bo przez niewyspanie chorzy przeżywają jeszcze większy stres i trudniej jest im się mierzyć się z codziennymi obowiązkami.

Brak snu odbija się również negatywnie na stanie skóry. Łatwiej dochodzi do powstania zmian zapalnych. A ponieważ skóra regeneruje się głównie podczas snu, trudno o poprawę jej wyglądu.

Egzema jako podłoże stresu i złego stanu emocjonalnego

Już sama choroba skóry często jest źródłem stresu. Negatywne emocje mogą wynikać z odczuwanego dyskomfortu – swędzenie całego ciała powoduje rozdrażnienie i jednocześnie bezsilność. Niektórzy chorzy mają też problem z akceptacją swojego wyglądu, co obniża ich poczucie wartości. Jest to szczególnie trudne dla dzieci, które ze względu na częste drapanie się i zmiany skórne mogą być nawet stygmatyzowane przez rówieśników.

Do frustracji prowadzi też brak szybkiej poprawy stanu skóry mimo stosowania się do lekarskich zaleceń. A sam proces terapii często wymaga od chorego dużego zaangażowania: ciągłego uważania na alergeny i substancje drażniące, codziennego stosowania specjalnej pielęgnacji, a czasami też wdrożenia specjalnej diety i leków. Nic więc dziwnego, że pacjenci z AZS doświadczają negatywnych emocji.

Strategie radzenia sobie ze stresem i nerwowymi sytuacjami

Na szczęście istnieją strategie, które pomagają chorym odzyskać poczucie kontroli nad chorobą i pozytywnie wpływają na ich stan emocjonalny. Oto garść praktycznych porad, które warto wcielić w życie, aby poprawić jego jakość.

Stosuj techniki relaksacyjne. Techniki relaksacyjne pozwalają się odprężyć i uspokoić myśli. Do wyboru mamy wiele różnych metod relaksacji i medytacji. Potwierdzoną badaniami skuteczność wykazuje np. trening autogenny Schulza, który polega na koncentrowaniu się na poszczególnych partiach ciała oraz wyobrażaniu sobie uczucia ciężaru i ciepła.
Ćwicz regularnie. Regularna aktywność fizyczna jest niezastąpiona w łagodzeniu stresu. I nie musi wcale wiązać się z nadmiernym poceniem, które pogarsza symptomy AZS. Formą aktywności, która przyniesie korzyści może być np. spokojny spacer czy jazda na rowerze.
Podnieś jakość snu. Istnieje wiele naturalnych sposobów na poprawę jakości snu, np. dbanie o aktywność w ciągu dnia, wietrzenie sypialni, natłuszczenie skóry wieczorem czy picie ziół na dobry sen. Jeśli świąd utrudnia zasypianie, należy skonsultować się z dermatologiem.
Odżywiaj się zdrowo. Dzięki spożywaniu zdrowych, nieprzetworzonych produktów można minimalizować skutki stresu i wspierać produkcję neuroprzekaźników o działaniu uspokajającym i poprawiającym nastrój. Odpowiednia dieta może też pomóc w regulowaniu poziomu hormonów stresu.
Poświęcaj czas na swoje pasje. Znajduj czas, by robić to, co lubisz i uruchomić kreatywność. Posiadanie hobby to dobry sposób na odreagowanie złych emocji i oderwanie myśli od codziennych spraw.
Spędzaj czas w otoczeniu przyrody. Kontakt z naturą pozwala obniżyć stres i poprawia samopoczucie. Już pół godziny dziennie spędzone na łonie natury przynosi pozytywne efekty.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

W przypadku zaburzeń psychicznych, na przykład zaburzeń lękowych lub depresyjnych konieczna może okazać się pomoc specjalisty.

Jak pomóc dziecku radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry

AZS najczęściej występuje u dzieci. Co mogą zrobić rodzice, aby poprawić komfort życia swojego chorego dziecka?

Przede wszystkim warto zadbać o to, by dziecko nie było narażone na czynniki, na które jest uczulone. Pomieszczenia w których przebywa maluch, powinny być często sprzątane, wietrzone i wolne od dymu papierosowego. Ponadto dobrze jest też zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu, gdyż suche powietrze przyczynia się do wysuszenia skóry.

Ubrania, pościel i kocyki dziecka powinny być wykonane z miękkich, niepodrażniających skóry materiałów, np. bawełny. Należy unikać wełny i syntetycznych materiałów, ponieważ skóra atopików ich nie toleruje lub bardziej się w nich poci.

Ważna jest także regularna pielęgnacja. Do mycia dziecka należy używać delikatnych środków bez mydła, a kąpiele powinny trwać krótko i odbywać się w letniej lub chłodnej wodzie. Od razu po kąpieli należy nasmarować skórę dziecka emolientem. Aplikację kosmetyków nawilżających trzeba powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Regularnie należy przycinać paznokcie dziecka na krótko, ponieważ długie paznokcie bardziej uszkadzają skórę podczas drapania.

Trzeba też pamiętać o zadbaniu o sferę psychiczną dziecka. Małemu dziecku dobrze jest wytłumaczyć, aby nie bało się zmian skórnych. Warto też kierować uwagę malucha na rozwiązania problemów i uczyć go wyciągania wniosków. Należy walczyć z niecierpliwością, która często prowadzi do rozdrażnienia. W tym celu trzeba pogodzić się z rzeczywistością i zachowywać spokój, gdy efekty leczenia nie przychodzą szybko.

Starszym dzieciom warto przekazać część obowiązków związanych z pielęgnacją skóry czy stosowaniem leków. Dzięki temu dziecko zyska większe poczucie kontroli nad chorobą.

Atopicin zestaw 8 produktówZłagodź dyskomfort i swędzenie dzięki dermokosmetykom Atopicin

Dermokosmetyki Atopicin to produkty do pielęgnacji skóry atopowej, opracowane specjalnie z myślą o łagodzeniu przykrych objawów. Każdy dermokosmetyk z tej serii intensywnie nawilża i regeneruje skórę, przynosząc ulgę i wspierając gojenie podrażnień. W skład zestawu wchodzi m.in. szampon do włosów, balsam natłuszczający do ciała, kremy do twarzy, krem pod oczy i na powieki, balsam myjący, olejek myjący i uniwersalne mazidło.

Dzięki temu, że produkty Atopicin bazują na naturalnych składnikach aktywnych, są niezwykle delikatne dla wrażliwej skóry. Przykładowe składniki aktywne, które można w nich znaleźć, to: masło shea, olej konopny, olej z wiesiołka, mocznik, pantenol, witamina E.

Podsumowanie

W leczeniu chorób takich, jak atopowe zapalenie skóry, nie da się pominąć znaczenia stanu psychicznego pacjenta. Emocje odzwierciedlają się na skórze i tak dominujące poczucie lęku, rozdrażnienia czy bezsilności może doprowadzić do powstawania zmian. Równocześnie z leczeniem dermatologicznym warto zadbać zatem o relaks i dobre samopoczucie, a w razie potrzeby skorzystać także ze specjalistycznej pomocy.

FAQ

1. Czy AZS to choroba psychosomatyczna?

Tak, choroba ta jest zaliczana do schorzeń psychosomatycznych, zatem znaczącą rolę w wywoływaniu jej objawów odgrywają czynniki psychiczne. Zjawisko to zgłębia psychodermatologia – dziedzina łącząca dermatologię, psychologię i psychiatrię.

2. Co pomaga na AZS?

Odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne oraz stosowanie emolientów to podstawa. Ponadto warto zwrócić uwagę na swój styl życia i postarać się unikać czynników, które wywołują stres.

3. Co możesz zrobić, kiedy intensywny świąd nie daje Ci zasnąć?

Pamiętaj o częstym stosowaniu emolientów. Wypróbuj też chłodne kąpiele lub zimne okłady. Stosuj się do zaleceń lekarskich. Jeśli mimo tych działań problem nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem.

4. Od czego można dostać AZS?

Za rozwój tej choroby odpowiada atopia – czyli dziedziczna skłonność do rozwoju chorób alergicznych. Oprócz genetycznych uwarunkowań dużą rolę odgrywają także różne czynniki środowiskowe, przykładowo zanieczyszczenia powietrza, substancje drażniące czy stres.


Bibliografia:

1. Arndt, J., Smith, N., Tausk, F. (2008). Stress and atopic dermatitis. Current allergy and asthma reports, 8(4), 312-317

2. Atopic eczema in adulthood and risk of depression and anxiety: a population-based cohort study. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, 8(1), 248-257

3. Fluhr JW, Pfisterer S, Gloor M: Direct comparison of skin physiology in children and adults with bioengineering methods. Pediatr. Dermatol. 2000; 17: 436–439