Klimat a AZS – wpływ zmian na stan skóry atopowej

Klimat a AZS ta zależność, która ma duże znaczenie. Iilość dni deszczowych i duża wilgotność sprzyjają pogłębianiu się skórnych problemów. Biorąc pod uwagę fakt, że atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem dermatologicznym o patologicznej reakcji immunologicznej. Warto zastanowić się nad tym, co można robić przy tej dermatozie, a czego lepiej unikać, by nie pogorszyć swojego stanu. Przy AZS występuje nieprawidłowa reakcją organizmu na konkretne alergeny. Klimat a AZS ma znaczenie, bo wpływa na to, jak bardzo reakcja będzie wzmożona. Czy możesz zatem jakoś wpłynąć, coś z tym zrobić, by Twoja skóra nie cierpiała? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz. 

Spis treści:

  1. Klimat a AZS — na co zwrócić uwagę, by zadbać o skórę latem
  2. Atopowe zapalenie skóry — objawy, przyczyny charakterystyka choroby
  3. Klimat a AZS — na co zwrócić uwagę zimą, czy to tylko sprawa dermatologiczna?
  4. Jak pielęgnować skórę, by złagodzić negatywny wpływ warunków atmosferycznych?
  5. AZS? Zacznij stosować dermokosmetyki Atopicin i poczuj ulgę
  6. Podsumowanie
  7. FAQ

Klimat a AZS — na co zwrócić uwagę, by zadbać o skórę latem

Okazuje się, że klimat a AZS, szczególnie w lecie bardzo wpływa na objawy. Jest to wiele czynników, które w znaczny sposób mogą sprzyjać pogorszeniu się stanu skóry. Na co zwrócić uwagę? W tabeli poniżej przygotowaliśmy najważniejsze informacje.

Wpływ klimatu na przebieg choroby
Na co uważać: Dlaczego:
Wysoka temperatura Powoduje większą potliwość, a pot obecny na skórze atopowej może pogłebić problem AZS!
Zróżnicowanie roślinności w danym klimacie (pyłki roślin) Pyłki roślin często wywołują silną reakcję organizmu. Jednak trzeba wiedzieć, że w każdym klimacie zróżnicowanie roślin, jest inne. A więc ilość obecnych drażniących pyłków roślin jest zależna i ma wpływ na wystąpienie reakcji organizmu.
Jedzenie produktów, których się nie je na co dzień Warto uważać na eksperymenty dotyczące spożywania produktów, których nie je się na co dzień. Tutaj także istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji organizmu, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.
Ekspozycja ciała na promienie UV Wystawianie ciała na otwarte promienie słoneczne, tym bardziej na dłuższy czas jest skrajnie nieodpowiedzialne, gdyż zaognia chorobę, tworząc dodatkowo oparzenia słoneczne.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Klimat a azs wpływ zmian na stan skóry atopowejAtopowe zapalenie skóry — objawy, przyczyny charakterystyka choroby

W przypadku atopowego  zapalenia skóry objawy można zauważyć już w okresie wczesnego dzieciństwa. Typowo charakterystyczne to: świąd, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry. Natomiast przyczyny nie są do końca znane – wiadomo, że jest to choroba, która powoduje nieprawidłową reakcję skóry na alergeny. Patogeneza AZS jest dość złożona oraz wielo­czynnikowa. Składają się na nią:

  • zaburzenia genetyczne,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • defekt bariery naskórkowej,
  • zakłócenie równowagi mikrobiologicznej skóry.

Ponadto bodźce wyzwalające lub zaostrzające objawy atopowego zapalenia skóry to:

  • czynniki środowiskowe, takie jak zwiększona ekspozycja na alergeny powietrznopochodne czy pokarmowe,
  • zanieczyszczenie środowiska (dym, smog),
  • infekcje,
  • kosmetyki,
  • silne detergenty.

Klimat a AZS — na co zwrócić uwagę zimą, czy to tylko sprawa dermatologiczna?

Jeśli chodzi o klimat a AZS, to zima okazuje się, że wiąże się ze zwiększoną częstością wirusowych oraz bakteryjnych infekcji. Dodatkowo ta dermatoza przyczynia się do innych częstych chorób współistniejących o podłożu atopowym, takich jak: alergia pokarmowa, astma czy alergiczny nieżyt nos. AZS charakteryzuje się nawrotowym przebiegiem z następującymi po sobie okresami zaostrzeń i remisji. Lekarze potwierdzają, że zaognienia dolegliwości skórnych obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. U części pacjentów stan skóry z AZS pogarsza się w związku ze spadkiem temperatury otoczenia i towarzyszącymi mu okolicznościami. Wydaje się, że przyczyną jest nasilenie oraz kumulacja czynników zaostrzających i oddziałujących na zmieniony chorobowo naskórek. Ta nieprawidłowość w funkcjonowaniu szczelności bariery skórnej powoduje zwiększoną utratę wody, obniżenie poziomu naturalnego czynnika nawilżającego tzw. NMF oraz zwiększoną transepidermalną utratę wody tzw. TEWL. Skutkiem czego jest podwyższone pH skóry, mniejsza ilość triglicerydów, ceramidów, jak również wolnych kwasów tłuszczowych. Czego przyczyną jest zbyt mała ilość filagryny spowodowana mutacjami kodującego genu, ponadto zaburzenia innych białek rogowej koperty. W wyniku czego następuje nadmierna przepuszczalność bariery naskórkowej.

Z jesiennią przychodzą krótsze dni, a tym samym wydłuża się czas spędzany w zamkniętych pomieszczeniach (z klimatyzacją czy bez wentylacji) najczęściej z suchym powietrzem i o słabej wilgotności powietrza. Większość cierpiących na AZS na pewno potwierdzi, że wtedy też o wiele trudniej jest zapobiec rozwojowi zmian oraz uniknąć przesuszenia skóry, przez co staje się szorstka. Skrajne różnice temperatur (ogrzewane pomieszczenia, z których wychodzi się na zewnątrz i z powrotem) dodatkowo złe warunki atmosferyczne typu mróz, czy wiatr, zwiększają częstość występowania podrażnienia. Dodatkowo dochodzi do pękania, pojawia się suchość skóry, powodując jej pieczenie, swędzenie i szorstkość.  A w konsekwencji pojawiają się nadżerki. Po czym nietrudno już o zakażenie.

Noszenie ciepłej odzieży, w tym z wełny, powoduje brak przepuszczalności powietrza — wskutek czego dochodzi do przegrzania skóry i pocenia, co zaostrza jeszcze bardziej dokuczliwe objawy naszej skóry z AZS.

Powakacyjny powrót do stałych obowiązków, takich jak szkoła czy praca wywołują wewnętrzne napięcie i stres, a ten stan także bardzo źle wpływa na kondycję skóry. Dzień staje się coraz krótszy. Mniejsza ilość słońca dociera do naszego kraju. Przez co zmniejsza się działanie immunosupresyjne oraz immunomodulujące promieniowania UV. Nagromadzone czynniki zaostrzają negatywne reakcje występujące w ciele.

Jak pielęgnować skórę, by złagodzić negatywny wpływ warunków atmosferycznych?

Chorzy na AZS zastanawiają się jak pielęgnować skórę w dysonans pogodowy, by ją ukoić i wzmocnić barierę ochronną. Biorąc pod uwagę, że atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą dermatozą, warto szukać skutecznego rozwiązania.  Osoby, którym bardzo doskwiera ta choroba skóry, powinny zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację emolientami, humektantami i proteinami. W ten sposób można szybko wzmocnić próg barierowy powierzchni skóry. Dzięki nim można ochronić skórę przed większością szkodliwych czynników pojawiających się właśnie w okresie jesienno-zimowym, ale także na wiosnę, kiedy bierzemy się za gruntowne porządki i jesteśmy bardziej narażeni na działanie drażniących czynników.

Nie zapominajmy, że latem skóra także potrzebuje intensywnego nawilżenia. Wspomnijmy też, że dla atopików chlorowana woda basenowa lub morska nie jest dobra. Należy zachować tutaj szczególną ostrożność. Dbanie o skórę atopową jest bardzo trudne, dlatego nie zapominaj o filtrach SPF z najwyższą ochroną przeciwsłoneczną. Takie postępowanie znacznie wpłynie na wygląd Twojego ciała, pomoże chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Jeśli chcesz zmniejszyć kontakt z podejrzanymi czynnikami, które mogłyby mieć działanie drażniące na Twoje ciało: regularnie pierz i wietrz pościel (istnieją pościele barierowe, które mniej przepuszczają alergeny). Codziennie wietrz mieszkanie, utrzymując temperaturę do 21° Celsjusza.

Ubieraj się na bawełnianą cebulkę. Tym samym ułatwisz swojej skórze oddychanie i nie dopuścisz do przegrzania. Poza tym zawsze możesz, w razie potrzeby, rozebrać się z jeden warstwy. Unikaj gryzących wełnianych czapek i szalików — powodują podrażnienie i silny świąd u atopików, Co możesz szybko sprawdzić i odczuć na własnej skórze.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywasz, to może pomóc pozbyć się wielu dolegliwości. Musisz wiedzieć, że organizm broni się przed suchym powietrzem, pobierając wodę z błon śluzowych oraz skóry. Oddychanie suchym powietrzem prowadzi do wysuszenia śluzówek w nosie  albo w gardle, co przyczynia się do spadku ich funkcji ochronnych, a dalej do drapania i bólu gardła, problemów z oddychaniem i kaszlem, jak również powstawania infekcji. Suche powietrze przyczynia się do powstawania również problemów skórnych, objawiających się: alergiami, swędzeniem, atopią, stanami zapalnymi. Nie można też przesadzić. Zbyt duża wilgotność sprzyja natomiast rozwojowi roztoczy, pleśni i grzybów.  One szybko uczulają, osłabiając stan układu oddechowego.  Jeśli w pomieszeniu postawisz specjalistyczny nawilżacz, urządzenie na bieżąco badzie badało temperaturę oraz względną wilgotność powietrza. Wypuści tyle pary wodnej, by cały czas utrzymać właściwy poziom. Wraz ze wzrostem temperatury, nawilżacz redukuje wilgotność względną, zapobiegając parności powietrza. Zatem oczyszczanie, jak i nawilżenia powietrza są zautomatyzowane. Więc pamiętaj o optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu — wskaźnik nawilżacza nie powinien przekraczać 40-60 stopni, co jest to zależne od temperatury. Dla 19-20 stopni to ok. 55-60%, natomiast dla 21-22 stopni już 40-45%!

Czym pielęgnować skórę, by nie odczuła zmian klimatycznych?

Skóra staje się silniejsza, ma lepsze włókna kolagenowe, zachowuje lepsze funkcje bariery lipidów, jeśli jest pielęgnowana przez:

  • Emolienty — zawierają:  wolne kwasy tłuszczowe, ceramidy czy cholesterol — odbudowujące płaszcz hydrolipidowy.
  • Emolienty plus — zawierają: flawonoidy, saponiny, ryboflawiny z bezbiałkowych ekstraktów z roślin owsianych — zawierające substancje czynne, przez co wspomagą efekt terapeutyczny,
  • Humektanty — zawierają: mocznik, sorbitol, glikol propylenowy, glicerynę, mleczany — zatrzymujące wodę w naskórku.

Atopicin zestaw 8 produktówAZS? Zacznij stosować dermokosmetyki Atopicin i poczuj ulgę

Jeśli dokucza Ci AZS, zastosuj dermokosmetyki Atopicin, bazujące na naturalnych składnikach aktywnych. Dzięki tej serii, bogatej w: emolienty, humektanty i proteiny wspomożesz właściwe leczenie dokuczliwej choroby.  Ze względu na to, że eczema (inaczej egzema) w każdej chwili może się nasilić, bo ciężko jest usunąć wszystkie alergeny ze swojego otoczenia, warto na co dzień stosować wysokiej jakości preparaty takie, jak nasze. To seria ośmiu preparatów przebadanych dermatologicznie z firmy Atopicin do: mycia, twarzy i ciała:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • krem na dzień,
  • krem na noc,
  • krem pod oczy i na powieki,
  • mazidło do suchej skóry,
  • olejek myjący do twarzy.

To idealna kompozycja, stworzoną z myślą o wymagającej skórze atopowej, bardzo suchej oraz przesuszonej.

Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą z okresami remisji, bardzo wyczuloną na klimat. Tym bardziej, że naczęściej towarzyszą jej inne dolegliwości, związane z układem oddechowym. Warto więc stosować pewne rozwiązania, by przynieść jej ulgę. Należy też być w stałym kontakcie z lekarzem, który Tobą właściwie pokieruje. Stosuj dermokosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, bazujące na naturalnych składnikach. To pomoże Ci przygasić zmiany i szybciej przejść w stan remisji. Pamiętaj, że tylko zdrowy styl życia, odpoczynek, właściwa dieta, dobrana do siebie aktywność fizyczna sprzyjają zdrowiu i dobrej kondycji.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

FAQ

Jeśli występowanie objawów AZS się przedłuża czy warto nadal stosować dermokosmetyki do pielęgnacji takiej skóry?

Pielęgnacja skóry objętej AZS jest bardzo istotna przy tej chorobie. Nagła zmiana kosmetyków, tym bardziej, których się do tej pory nie stosowało, mogłaby gwałtownie pogorszyć stan chorego. Co zatoczyło by błędne koło. Należy zwrócić uwagę na składniki używanych preparatów. Warto też przedyskutować skład z dermatologiem, który najlepiej zna chorego i wie, czego dana skóra potrzebuje. Dobrym przykładem kosmetyków minimalizujących stan alergiczny jest zestaw Atopicin.

Czego szukać przy wyborze dobrej jakości dermokosmetyków na AZS?

Wartościowe produkty na AZS to te, które są bogate w łagodzące zmiany substancje. O których od dawna wiadomo, że są skuteczne. A mianowicie emolieny, humektanty, czy proteiny. Ograniczają bowiem łuszczenie sie naskórka, nawiżają go i zmiękczają. Dodatkowo niwelują świąd i pieczenie. Ważne składniki dla skóry objętej atopią to: fitokeratyna, mocznik, biolin P, alantoina, pantenol, NMF. Tutaj nie warto wksperymentować, ale opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach.

Ogólnie jak  pielęgnować skórę, by nie odczuwała zmian klimatycznych?

Na pewno należy wzmacniać barierę lipidową naskóra, ponieważ wtedy nie będzie przepuszczać wszystkich alergenów. Żeby tak się stało trzeba stosować nawyższej jakości kosmetyki do codziennej pielęgnacji, bogate naturalne składniki.  Zachowaj umiar w kontakcie ze słońcem, nie zapominaj o fitrach ochronnych oraz pielęgnacji rąk, która jest bardzo narażona na wysuszenie, więc wymaga specjalnego traktowania, szczególnie w zimie.