Atopowe zapalenie skóry – leki, maści i kremy. Jakie preparaty stosować na AZS? 

W przypadku choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry, leki dobierane są w zależności od stopnia nasilenia objawów oraz indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Jakie leki może nam zatem przepisać dermatolog? I co jeszcze znajdziemy na atopowe zapalenie skóry w aptece? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Atopowe zapalenie skóry – leki, które są stosowane miejscowo: maści i kremy

Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry, leki mają za zadanie wyciszyć stan zapalny, aby zmniejszyć dokuczliwe objawy. Podstawą terapii u niemowląt i dzieci, jak i osób dorosłych są leki do stosowania miejscowego, które dobrze radzą sobie z łagodnymi lub średnio nasilonymi objawami:

  • miejscowe glikokortykosteroidy – są to leki pierwszego wyboru. Mają skuteczne działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Długotrwała aplikacja może jednak spowodować skutki uboczne (np. zaniki skóry, rozstępy, zaburzenia pigmentacji). Dlatego leki sterydowe muszą być stosowane rozważnie i w porozumieniu z lekarzem. Często zaleca się taki schemat terapii, w którym glikokortykosteroidy przyjmowane są co drugi lub co trzeci dzień, na przemian z natłuszczającymi balsamami i kremami,
  • inhibitory kalcyneuryny – podobnie jak glikokortykosteroidy, mają działanie przeciwzapalne. Nie zatrzymują jednak syntezy kolagenu ani nie wpływają na strukturę bariery skórnej. Stosowane są na wrażliwsze obszary, jak twarz, szyja, dekolt, fałdy skórne, okolice narządów płciowych. Można ich używać na atopowe zapalenie skóry u niemowląt powyżej 3. miesiąca życia.

Atopowe zapalenie skóry - leki jako najważniejsza część kuracjiOgólnoustrojowe leki stosowane w atopowym zapaleniu skóry

Terapia ogólna wdrażana jest w ciężkich przypadkach choroby. Jej podstawą są mogą być leki takie, jak:

  • cyklosporyna A – jest to lek immunosupresyjny. Przyczynia się do zahamowania ekspresji genów dla niektórych cytokin, hamuje też reakcję między komórkami oznaczającymi antygen a limfocytami. Ma również hamujący wpływ na rozprzestrzenianie się makrofagów. Zamiast cyklosporyny A, jeśli istnieją przeciwwskazania co do jej stosowania, mogą zostać przepisane inne leki immunosupresyjne (np. metotreksat, azatiopryna lub mykofenolan mofetylu),
  • Dupilumab – to lek biologiczny, będący antagonistą podjednostki α receptora dla interleukiny 4 i interleukiny 13. U chorych na AZS obserwuje się wyższe stężenie tych interleukin, co prawdopodobnie odpowiada za objawy choroby. Dupilumab hamuje przekazywanie sygnałów za ich pośrednictwem, zmniejszając tym samym objawy AZS. Podawany jest długotrwale, zazwyczaj w dwutygodniowych odstępach, w postaci wstrzyknięć w udo lub w brzuch,
  • doustne glikokortykosteroidy – wskazane jest ich krótkoterminowe stosowanie (około 7 dni), a następnie wprowadzenie leków antyhistaminowych lub przeciwzapalnych,
  • leki przeciwhistaminowe – posiadają właściwości przeciwświądowe, przeciwzapalne i wpływają na ostatnią fazę keratynizacji naskórka. Hydroksyzyna, która jest lekiem przeciwhistaminowym I generacji, działa również uspokajająco i jest przydatna u pacjentów z AZS, którzy zmagają się z zaburzeniami snu. Leki przeciwhistaminowe II generacji okazują się pomocne w przypadkach, gdy chorobie towarzyszy zapalenie spojówek lub alergiczny nieżyt nosa.

Większość z wymienionych powyżej leków można kupić tylko na receptę w aptece stacjonarnej bądź w aptece internetowej. Będziemy musieli więc udać się do osoby uprawnionej do wystawiania recept – lekarza.

Leki i preparaty na atopowe zapalenie skóry bez recepty. Co wybrać na świąd i pieczenie?

Na atopowe zapalenie skóry leki bez recepty również mogą być pomocne, ale ich działanie jest mniej skuteczne, niż działanie środków przepisanych przez dermatologa. Niemniej w łagodnym przebiegu choroby takie dostępne bez recepty leki i preparaty mogą okazać się wystarczające. Mogą być to kremy i maści o działaniu przeciwzapalnym, które zmniejszają uczucie swędzenia i pieczenia. Na uwagę zasługują również balsamy i maści powodujące intensywne nawilżenie skóry.

Pielęgnacja przesuszonej skóry emolientami jako podstawa leczenia AZS

Stosowane w atopowym zapaleniu skóry leki to nie wszystko. Podstawowym zaleceniem jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry, w celu przywrócenia jej naturalnej bariery ochronnej. Dlaczego jest to takie ważne?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która sprawia, że skóra staje się niezwykle sucha. Może się nawet łuszczyć i pękać. Bez odpowiedniej pielęgnacji skóry nie uda się jej nawilżyć. Dlatego kilka razy w ciągu dnia należy sięgać po emolienty dedykowane skórze atopowej.

Emolienty nie są to wprawdzie leki, lecz preparaty bez recepty, mimo to skutecznie łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry. Tworzą na powierzchni naskórka warstwę, która chroni przed nadmierną utratą wody, dzięki czemu pozwalają utrzymać nawilżenie. Po ich użyciu skóra jest nawilżona, bardziej miękka i gładsza. Szybciej też się regeneruje. Dodatkowo preparaty emoliencyjne zmniejszają swędzenie i stany zapalne. Z tego powodu wszelkie emoliencyjne maści, kremy, żele, szampony i lotiony powinny być traktowane jako niezbędny element leczenia.

Regularna pielęgnacja skóry emolientami pomaga w zmniejszeniu dokuczliwych symptomów AZS, a nawet w podtrzymaniu remisji objawów. Może mieć również znaczenie profilaktyczne. Emolienty stosowane u noworodków w grupie ryzyka, czyli z objawami atopii występującymi w rodzinie, mogą zmniejszyć ryzyko AZSmówi Natalia Munda, kosmetolog

Co ważne, dzięki właściwej pielęgnacji skóry atopowej można poprawić działanie leków, a nawet zmniejszyć ilość stosowanych glikokortykosteroidów miejscowych.

Atopicin zestaw 8 produktówKrem na atopowe zapalenie skóry, balsam i inne kosmetyki do skóry atopowej Atopicin

Atopicin to specjalne kosmetyki na AZS, w których wykorzystano składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Produkty te koncentrują się na nawilżeniu, natłuszczeniu oraz odbudowie bariery ochronnej skóry. Mają również właściwości kojące i regenerujące. Redukują swędzenie, a także łagodzą podrażnienia, przywracając skórze komfort.

W składach kosmetyków Atopicin zawarto takie rodzaje składników, jak:

  • emolienty (np. oleje – lniany, konopny, z awokado), które działają okluzyjnie, zabezpieczając skórę przed utratą wilgoci,
  • humektanty (np. mocznik, kwas mlekowy), czyli substancje zwiększające wysycenie skóry wodą. Dodatkowo mocznik ma właściwości przeciwświądowe i poprawia wnikanie leków,
  • substancje o właściwościach przeciwzapalnych (np. pantenol, Neutrazen) – łagodzą podrażnienia, uczucie świądu i pieczenia oraz przyśpieszają gojenie,
  • substancje dbające o florę bakteryjną skóry (np. biolin P, bioferment z bambusa), co ma znaczenie w przeciwdziałaniu nadmiernemu namnożeniu się potencjalnie chorobotwórczych gatunków drobnoustrojów.

Zestaw obejmuje 8 dermokosmetyków:

Od kiedy znalazłam naturalne dermokosmetyki Atopicin i zaczęłam stosować je regularnie, ulga, jaką odczuwam, jest przeogromna. Wreszcie koniec z nieznośną suchością skóry i podrażnieniami!pisze pani Zofia z Namysłowa

Leki na atopowe zapalenie skóry nie działają na przyczyny zapalenia skóry?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dostępne obecnie maści na atopowe zapalenie skóry oraz inne leki zwalczają jedynie objawy choroby, natomiast nie eliminują jej przyczyn. Chociaż skutecznie wyciszają zmiany skórne, świąd i zaczerwienienia – czasami nawet na lata – nie ma żadnej gwarancji, że uzyskana remisja będzie trwała.

Leczenie przyczynowe polega natomiast na dotarciu do przyczyny problemu oraz jej usunięciu. W związku z tym konieczna jest pogłębiona diagnoza, która pozwoli znaleźć czynniki odpowiedzialne za wystąpienie i nasilanie objawów. Zwykle należą do nich alergeny pokarmowe (stąd u niektórych chorych wskazana jest dieta eliminacyjna), zanieczyszczenia powietrza oraz składniki kosmetyków i środków czystości. Pacjenci uczuleni na alergeny powietrznopochodne (roztocze kurzu domowego, pyłki roślin) mogą skorzystać z odczulania, czyli metody swoistej immunoterapii alergenowej (SITA).

Jak powstaje atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci? 

Naukowcy nie są zgodni co do głównej przyczyny zapalenia skóry w przebiegu AZS. Wiadomo natomiast, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą dziedziczną. Do rozwoju tej choroby skóry dochodzi często u dzieci i niemowląt, w których rodzinach stwierdzono przypadki wyprysku atopowego. Uznaje się również, że pewne czynniki zewnętrzne mogą prowadzić do ujawnienia się objawów schorzenia. Są to obecne w środowisku, neutralne dla większości ludzi substancje, które dla osób z AZS okazują się drażniące i alergizujące. Można tu wymienić np. kurz, roztocza, sierść zwierząt czy pyłki roślin.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINSKUTECZNY ZESTAW NA AZS zamów!

Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych

Jak wygląda wyprysk atopowy u niemowląt i dzieci do 2. roku życia? Choroba objawia się zmianami zlokalizowanymi przede wszystkim na twarzy, szyi, ramionach i owłosionej skórze głowy. W miejscach tych występuje rumień, silny świąd i suchość skóry. U dzieci między 3. a 11. rokiem życia skórne objawy pojawiają się symetrycznie w dołach łokciowych i podkolanowych, a także na grzbietach dłoni i stóp. Starsze dzieci i dorośli borykają się ze zmianami na twarzy, szyi, dłoniach, stopach, zgięciach stawów. Przewlekła choroba zapalna skóry powoduje u nich pogrubienie oraz lichenifikację skóry, czyli uwydatnienie się naturalnych blizn. Skóra jest szorstka i łuszcząca, i może odchodzić dużymi płatami.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Leczenie AZS nie należy do najłatwiejszych. Oprócz stosowania przepisanych przez lekarza leków i maści na atopowe zapalenie skóry, należy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację. AZS wymaga intensywnego nawilżania skóry, warto więc używać dobrych dermokosmetyków emoliencyjnych.

FAQ

1. Czy w przypadku choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry, leki zawsze są konieczne?

O konieczności stosowania maści i innych leków decyduje lekarz. Czasami wystarczy odpowiednie zadbanie o skórę dzieci i dorosłych z AZS za pomocą emolientów (takich, jak Atopicin). Mają one właściwości dostosowane do potrzeb skóry, np. pomagają naprawić uszkodzoną barierę naskórka. Dzięki temu przyczyniają się do poprawy kondycji skóry z AZS.

2. Jakie leki na atopowe zapalenie skóry wyróżniamy?

Leki na wyprysk atopowy można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwszą stanowią preparaty do stosowania miejscowego, drugą – leki ogólnoustrojowe, podawane doustnie lub iniekcyjnie. Niezależnie od rodzaju stosowanych leków, warto równocześnie zatroszczyć się o pielęgnację skóry naturalnymi dermokosmetykami.

3. Jak długo należy stosować leki na atopowe zapalenie skóry?

Długość trwania kuracji farmakologicznej zależy od intensywności objawów, rodzaju stosowanych leków oraz indywidualnych uwarunkowań. Niektóre z leków można stosować przez kilka dni, inne przyjmowane są przewlekle, długoterminowo. W czasie kuracji farmakologicznej warto zadbać o regularne natłuszczanie skóry kremami i maściami na atopowe zapalenie skóry, aby wesprzeć działanie leków.


Bibliografia

1. Silny W i in.: Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 365–383
2. Nowicki RJ, Trzeciak M, Kaczmarski M, Wilkowska A, Czarnecka-Operacz M i in.: Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny 2019; 106: 354–371
3. Nowicki RJ, Trzeciak M, Kaczmarski M, Wilkowska A, Czarnecka-Operacz M i in.: Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Część II. Leczenie ogólne oraz nowe metody terapeutyczne. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2019; 106: 475–485
4. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006
5. Szepietowski J, Kaszuba A, Adamski Z, Placek W, Salomon J: Emolienty w leczeniu schorzeń dermatologicznych: stanowisko grupy ekspertów, Dermatol Klin 2011, 13 (4): 209–214

3 komentarze do “Atopowe zapalenie skóry – leki, maści i kremy. Jakie preparaty stosować na AZS? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *