Atopowe zapalenie skóry twarzy - przyczyny

Atopowe zapalenie skóry twarzy – objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry twarzy może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do najczęstszych objawów schorzenia należy silny świąd, zaczerwienienie oraz wysuszenie skóry. W ich zwalczaniu niezmiernie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej – czyli skóry wrażliwej i podatnej na alergeny. Jak zatem wybrać dobry krem na atopowe zapalenie skóry? I co jeszcze może przynieść ulgę Twojej skórze? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Spis treści:

  1. Atopowe zapalenie skóry twarzy – objawy tej choroby skóry mają typową lokalizację
  2. Atopowe zapalenie skóry – przyczyny
  3. Pielęgnacja skóry atopowej – jak powinna wyglądać?
  4. Krem na atopowe zapalenie skóry Atopicin i inne kosmetyki dla przesuszonej skóry z AZS
  5. Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych
  6. Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak z nim walczyć?
  7. FAQ
AZS objawy Lokalizacja zmian skórnych
  • świąd
  • zmiany skórne (ogniska rumieniowe, grudki wysiękowe, nadżerki pokryte strupami)
  • suchość i łuszczenie skóry
  • rumień
  • opuchlizna
  • policzki
  • broda
  • skóra wokół ust
  • w ciężkiej postaci – cała twarz

ATOPICIN

Skuteczny zestaw na AZS

Atopowe zapalenie skóry twarzy – objawy tej choroby skóry mają typową lokalizację

Atopowe zapalenie skóry twarzy może wystąpić u osób w każdym wieku. Poza twarzą, zmiany atopowe mogą zajmować także inne części ciała. Co jest charakterystyczne dla pacjentów z AZS, lokalizacja objawów nie jest przypadkowa – obserwuje się je w typowych dla wieku chorego miejscach.

Przed drugim rokiem życia objawy atopowego zapalenia skóry zwykle obejmują policzki, nadając im żywoczerwony kolor, tak że wyglądają jak polakierowane. Dodatkowo występują pęcherzyki, obrzęk i czasami wysięk. Zmiany mogą pojawiać się również na czole, podbródku, owłosionej skórze głowy i ramionach.

U dzieci między 3 a 12 rokiem życia objawy występują głównie w okolicach oczu i ust, na szyi, w zgięciach łokci i kolan, na grzbietach dłoni i stóp. Może rozwinąć się zapalenie spojówek, które objawia się świądem skóry powiek, łzawieniem, uczuciem pieczenia i piasku pod oczami oraz światłowstrętem.

U starszych dzieci i dorosłych chorych na atopowe zapalenie skóry często dochodzi do pogrubienia oraz łuszczenia się skóry i uwidocznienia jej naturalnych bruzd (lichenifikacji). Występują też strupy, przeczosy i sączące się zmiany. Miejsca, w których najczęściej powstają zmiany to: twarz, szyja, dłonie, stopy, zgięcia stawów. Przy ciężkim przebiegu atopowego zapalenia skóry objawy mogą zajmować rozległe obszary twarzy i ciała.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Nie jest do końca jasne, co powoduje atopowe zapalenie skóry – przyczyny prawdopodobnie są złożone. Wśród najważniejszych czynników wywołujących objawy choroby wymienia się skłonności dziedziczne oraz czynniki genetyczne. Zatem choroba może zostać odziedziczona po rodzicach, ale duży wpływ na jej rozwój ma również otoczenie i panujące w nim warunki. Ryzyko AZS wzrasta u osób, które na stałe mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka jest wtedy, gdy kobieta zachodzi w ciążę w dojrzałym wieku lub nie karmi dziecka piersią.  Na rozwój choroby mają też wpływ inne czynniki: stres, alergie pokarmowe czy narażenie na dym papierosowy. Wreszcie, znaczenie ma również płeć – żeńska jest bardziej predysponowana do AZS niż męska.

Znaczną rolę w patogenezie AZS mają deficyty w strukturze i funkcjonowaniu bariery naskórka, która w AZS jest zaburzona i zbyt przepuszczalna. Stąd zmniejszona odporność skóry na czynniki zewnętrzne, z czego wynikają objawy takie, jak suchość czy świąd. Aby skutecznie złagodzić objawy AZS, trzeba więc dążyć do odbudowania warstwy ochronnej skóry. Można to osiągnąć za pomocą odpowiednich produktów do pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry atopowej – jak powinna wyglądać?

Atopowe zapalenie skóry to choroba wymagająca pielęgnacji dostosowanej do potrzeb skóry. Osoby chore na AZS powinny wybierać kosmetyki dedykowane schorzeniu i unikać alergenów. Wprowadzenie kosmetyków z odpowiednim składem poprawi kondycję skóry, a także wspomoże działanie leków. Poskutkuje to wyciszeniem objawów lub wydłużeniem fazy nieaktywnej choroby.

W pielęgnacji skóry z AZS największe znaczenie mają emolienty, czyli preparaty natłuszczające. Ich zadaniem jest odbudowa i uszczelnienie warstwy hydrolipidowej. W ten sposób emolienty zapobiegają przesuszeniu skóry oraz wzmacniają jej mechanizmy obronnemówi Amanda Zielińska, kosmetolog

Emolienty pozwalają głęboko nawilżyć skórę i zatrzymać w niej nawilżenie na wiele godzin. Ponadto uśmierzają świąd i przyczyniają się do szybszej regeneracji. Emolientami mogą być zarówno preparaty do mycia skóry, jak i do jej smarowania.

Pamiętajmy, że produkty przeznaczone specjalnie do skóry z AZS powinny mieć starannie skomponowane składy. Powinny się w nich znaleźć składniki:

  • uzupełniające brakujące lipidy, np. naturalne oleje,
  • odbudowujące NMF (naturalny czynnik nawilżający) jak mocznik czy kwas mlekowy,
  • dbające o równowagę mikrobiomu skóry (np. biolin P, bioferment z bambusa),
  • zmniejszające stany zapalne skóry, np. pantenol.

Należy uważać na pewne składniki kosmetyków, ponieważ u osób z AZS mogą podrażnić skórę i nasilić objawy. Do potencjalnie uczulających składników należą:

  • konserwanty,
  • barwniki,
  • substancje zapachowe,
  • olejki eteryczne,
  • mocne detergenty,
  • lanolina,
  • glikol propylenowy (u dzieci poniżej 2. roku życia).

Lista tych składników oczywiście może być dłuższa, wszystko zależy bowiem od indywidualnej wrażliwości skóry oraz posiadanych alergii. Dlatego zawsze należy sprawdzać składy kosmetyków przed zakupem, nawet jeśli są dedykowane skórze atopowej.

Aby skorzystać z dobroczynnego działania dermokosmetyków, należy używać ich kilka razy dziennie, ponieważ w AZS skóra szybko traci nawilżenie. Aplikacja kosmetyku powinna być więc powtarzana tak często, jak skóra tego potrzebuje (i zgodnie z zaleceniami producenta).

Krem na atopowe zapalenie skóry Atopicin i inne kosmetyki dla przesuszonej skóry z AZS

Ostatnio znowu zauważyłam u siebie objawy AZS na twarzy. Tym razem postanowiłam działać szybko. Kupiłam specjalne dermokosmetyki Atopicin, o których wcześniej słyszałam wiele dobrego. Dzięki nim moja skóra odzyskała zdrowy wygląd, nie piecze ani nie swędzipisze pani Agnieszka z Wałbrzycha

Atopicin zestaw 8 produktów

 Atopicin to delikatne dermokosmetyki, stworzone z myślą o osobach chorujących na AZS. To osiem produktów, w tym różne do pielęgnacji twarzy, które zostały oparte na składnikach pochodzenia naturalnego. Dzięki temu działają bardzo delikatnie i są dobrze tolerowane przez skórę suchą, wrażliwą i atopową. Ich składniki aktywne wnikają w głąb skóry i intensywnie ją nawadniają. Ponadto natłuszczają i tworzą na powierzchni skóry warstwę zabezpieczającą przed wysychaniem. Koją uczucie świądu i pieczenia oraz redukują rumień.

Na atopowe zapalenie skóry twarzy warto wypróbować pięć produktów Atopicin:

  • krem do skóry atopowej na dzień – głęboko i mocno nawilża skórę oraz chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Ekstrakt ze smoczego owocu zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). Olej konopny łagodzi świąd i zmniejsza suchość skóry. Pantenol działa kojąco i regenerująco. Ekstrakt z lukrecji redukuje zaczerwienienia,
  • krem emoliencyjny do twarzy na noc – dzięki formule bogatej w intensywnie nawadniające i natłuszczające substancje (m.in. masło shea, mocznik, olej z awokado), zapewnia ulgę na całą noc. Zmniejsza uczucie świądu i pieczenia oraz regeneruje skórę,
  • krem emoliencyjny pod oczy i na powieki – dba o delikatny obszar skóry w strefie oczu, nawadniając ją, kojąc i ochraniając. NMF przywraca nawilżenie nawet bardzo suchej skórze. Olej ze słodkich migdałów zmiękcza, regeneruje i chroni przed przesuszeniem. Olej z ogórka zmniejsza sińce i worki pod oczami,
  • hydrofilowy olejek myjący do twarzy – idealny dla dokładnego, ale delikatnego oczyszczenia cery. Domywa nawet makijaż. Pozostawia skórę czystą, nawilżoną i gładką. Składa się z kilku olejków, w tym z oleju arganowego, jojoba i z pestek winogron.
  • mazidło do suchej skóry – uchroni przed pękaniem nawet bardzo wysuszoną skórę. Masło kakaowe zmiękcza szorstki naskórek. Olej z wiesiołka uzupełnia brakujące lipidy, eliminując świąd. Witamina E łagodzi podrażnienia i pobudza regenerację skóry.

W zestawie Atopicin znajdziemy również:

Dermokosmetyki Atopicin to moje największe tegoroczne odkrycie. Rewelacyjnie się sprawdzają i to w każdym wieku, bo stosuję je zarówno na sobie, jak i do pielęgnowania mojego czterolatka. Wreszcie zapomnieliśmy o podrażnieniach, zero pieczenia twarzy, a nawilżenie – cudowne!pisze pani Karina z Bytomia

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt, dzieci i osób dorosłych o łagodnym przebiegu można opanować za pomocą właściwej pielęgnacji i poprzez unikanie czynników nasilających objawy. Pomogą w tym dostępne preparaty na atopowe zapalenie skóry bez recepty – emolienty oraz leki przeciwhistaminowe.

W przypadku AZS o umiarkowanym i ciężkim przebiegu, gdy zmiany atopowe na twarzy i ciele są intensywniejsze, leczenie będzie polegało na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Na zmiany zlokalizowane na twarzy i w innych wrażliwych miejscach aplikuje się inhibitory kalcyneuryny – takrolimus oraz pimekrolimus. Można je nakładać na skórę dziecka powyżej 3. miesiąca życia. Zewnętrznie na AZS stosuje się również glikokortykosteroidy, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Aby złagodzić uciążliwy świąd, w leczeniu AZS używa się różnych leków przeciwhistaminowych.

Leczenie najmłodszych dzieci z AZS wygląda nieco inaczej, niż leczenie u dorosłych, ze względu na różnice w budowie skóry. Stosuje się przede wszystkim leki działające zewnętrznie i w większości przypadków udaje się uzyskać dzięki nim zadowalające rezultaty.

W najcięższych postaciach choroby, gdy leczenie miejscowe nie wystarcza, wdrażane jest leczenie ogólne. Stosowane są leki immunosupresyjne, np. cyklosporyna A, metotreksat, glikokortykosteroidy systemowe, azatiopryna, mykofenolan mofetylu.

ATOPICIN

Skuteczny zestaw na AZS

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak z nim walczyć?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, powodującą dokuczliwe objawy. W większości przypadków ma swój początek w dzieciństwie – zatem AZS u dorosłych oznacza najczęściej nawrót choroby. Aby złagodzić objawy AZS, np. świąd, pieczenie i suchość skóry, w pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową pielęgnację. Najlepiej oprzeć ją na łagodnych dermokosmetykach, zawierających naturalne składniki aktywne. Ważne, by były dedykowane AZS. Należy stosować je regularnie, nawet kilka razy dziennie, żeby wspomóc naturalne funkcje naskórka. Obok pielęgnacji trzeba przestrzegać leczenia zaleconego przez dermatologa.

FAQ

1. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry na twarzy?

AZS na twarzy wygląda tak samo, jak w innych częściach ciała. Charakterystyczne objawy to swędzące, czerwone, szorstkie i łuszczące się zmiany. Mogą pojawiać się grudki i pęcherzyki z wysiękiem. Niezależnie od stopnia nasilenia objawów, należy podjąć stosowne środki zaradcze, które przyspieszą redukowanie zmian i będą zapobiegać ich powstawaniu. Jednym z podstawowych kroków jest pielęgnacja skóry emoliencyjnymi dermokosmetykami. Produkty, który pomogą kompleksowo zadbać o atopową cerę (jak również skórę całego ciała) można znaleźć np. w zestawie Atopicin.

2. Jak leczyć AZS twarzy?

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt, jak i osób dorosłych, może być konieczne leczenie farmakologiczne. Na alergiczne zapalenie skóry najczęściej stosowane są leki działające miejscowo, rzadziej ogólnoustrojowo. W niektórych przypadkach można również zastosować fototerapię.

3. Czy atopowe zapalenie skóry twarzy można odziedziczyć?

Tak, na AZS chorują często osoby z jednej rodziny, więc czynniki genetyczne to jedna z przyczyn występowania tej choroby. Niestety nie mamy na to żadnego wpływu. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można jednak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami. Oprócz stosowania farmakologii trzeba wdrożyć właściwą pielęgnację. Ważne są składy kosmetyków, powinny być one oparte na łagodnych składnikach aktywnych i wolne od potencjalnie drażniących i uczulających substancji.


Bibliografia

1. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al.: Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J Allergy Clin Immunol 2006
2. Vandenplas Y: Clinical Overview: The Changing Pattern of Clinical Aspects of Allergic Diseases. [w:] Allergic Diseases and the Environment. (red.) Isolauri E., Walker W.A. Karger, Basel 2004, 1-25
3. Leung AK, Hon KL, Robson WL: Atopic dermatitis. Adv Pediatr 2007; 54: 241-73
4. Jurzak M, Rudyk A: Składniki aktywne kosmetyków i dermokosmetyków stosowane w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 komentarzy

  1. Ale to chyba zalezy od tego w sumie jakie dokladnie jest dobrane leczenie i jeszcze dodatkowo tez jeszcze odpowiednia pielegnacja. To wszystko na prawde bardzo pomocne ale efekty nie są widoczne jakie super efekty po tygodniu tylko na to troche więcej czasu.

  2. Zacząłem właśnie leczenie atopowego zapalenia skóry twarzy i w tym momencie jestem na leczeniu doustnym i pielęgnacją. Dermatolog mówi, że nie jest najgorzej.

  3. Czyli ile mniej więcej dać czasu by atopowe zapalenie skóry twarzy przygasło przy takim podejściu??????

  4. u mnie się dopiero zaczyna przygoda z diagnozowaniem na co choruje i czy to jest azs………..