Alergiczne zapalenie skóry – objawy i sposoby leczenia

Alergiczne zapalenie skóry to dolegliwość, która przejawia się uciążliwym świądem i wysypką. Symptomy te często bywają postrzegane jako atopowe zapalenie skóry, co niekoniecznie musi być pomyłką, gdyż alergeny są jedną z przyczyn AZS. W wielu przypadkach specjalistyczne kosmetyki wystarczą, by złagodzić objawy, jednak u części osób konieczne jest dodatkowo leczenie dermatologiczne. Jakie są przyczyny alergicznego zapalenia skóry i w jaki sposób się ono objawia? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Spis treści:

  1. Alergiczne zapalenie skóry – przyczyny
  2. Alergiczne zapalenie skóry – objawy alergii
  3. Atopowe zapalenie skóry – leczenie
  4. Atopicin – dermokosmetyki na atopowe/alergiczne zapalenie skóry
  5. Alergiczne zapalenie skóry? Atopowe Zapalenie skóry? Zacznij działać kompleksowo!
  6. FAQ
Alergiczne zapalenie skóry czy AZS?
Kontaktowe zapalenie skóry (alergia) Atopowe zapalenie skóry
tkliwość, świąd skóry czerwone, swędzące grudki, pęcherzyki, strupy
czerwone plamy na skórze łuszczenie się oraz pękanie naskórka
krostki (wysypka) przeczosy (otarcia powstałe wskutek drapania)
miejscowy obrzęk i ocieplenie skóry skóra bardzo sucha i szorstka
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

Warto nadmienić, że AZS i alergiczne zapalenie skóry mogą ze sobą współistnieć. Atopia oznacza bowiem objawiającą się na skórze, specyficzną reakcję układu odpornościowego na występujące w środowisku alergeny, np. zwierzęcą sierść, pyłki roślin, wybrane produkty spożywcze czy środki chemiczne lub kosmetyczne. Alergeny nie są natomiast jedyną możliwą przyczyną atopowego zapalenia skóry.

Alergiczne zapalenie skóry – przyczyny

Alergiczne zapalenie skóry jest chorobą  spowodowaną przez reakcję alergiczną na specyficzną substancję. Alergicy mają większą podatność na kontaktowe, alergiczne zapalenie skóry niż osoby bez skłonności do alergii. Wraz z upływem czasu intensywność reakcji może słabnąć, bądź zwiększać się. Bywa również, że reakcja pojawia się dopiero po upływie pewnego czasu (np. 24 lub 48 godzin po kontakcie z daną substancją) tudzież po długotrwałej ekspozycji na jej działanie.
Alergiczne zapalenie skóry mogą wywołać:

  • alergeny wziewne – np. sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza kurzu; nasilają one również stany zapalne w atopowym zapaleniu skóry,
  • alergeny kontaktowe – powodują tzw. kontaktowe zapalenie skóry. Przykładem tego typu alergenów są metale np. nikiel. Miejscem występowania alergii są małżowiny uszne, ponieważ nikiel stanowi popularny składnik kolczyków. Ponadto alergia może występować na brzuchu (w miejscu sprzączki od paska) czy nadgarstku (na skutek noszenia zegarka lub bransoletki). Do substancji uczulających można również zaliczyć składniki stosowane do produkcji niektórych kosmetyków (tuszu do rzęs czy farb do włosów), lateks (znajdujący się np. w rękawiczkach ochronnych), chrom (obecny w zapałkach), a także detergenty (w proszkach do prania czy środkach czyszczących).
  • alergeny pokarmowe – zwykle znajdują się one w takich produktach, jak jaja, pszenica, owoce czy białko mleka krowiego. Ich całkowita eliminacja z diety przynosi poprawę stanu skóry i ustąpienie objawów.

Alergiczne zapalenie skóry – objawy alergii

Alergiczne zapalenie skóry – to ten rodzaj choroby skóry, której objawy pojawiają się całkowicie dla niej charakterystyczne. Przybierają one jednak różną postać, a stopień ich nasilenia może być bardzo indywidualny. U wielu pacjentów obszary zmian mają objawy wysypki, objawy wyprysku, widać zaczerwienienie i suchość skóry. W obrębie stanów zapalnych mogą pojawić  się obrzęki, zwiększona tkliwość, a także wzrost temperatury. Dodatkowo mogą też z nich sączyć się ropa lub inne wydzieliny.

W czasie diagnostyki może okazać się, że to nie alergiczne zapalenie skóry lecz atopia, gdyż alergeny to jedna z przyczyn AZS! W przypadku występowania jakichkolwiek niepokojących objawów u dzieci i dorosłych warto udać się do specjalisty, który oceni, czy rzeczywiście są to objawy atopii i podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu. Szczególnej uwagi wymaga atopowe zpalenie skóry u niemowląt, ponieważ skóra u dziecka tak małego jest bardzo cienka.

Zastanawiasz się pewnie, czym jest atopowe zapalenie skóry: to choroba najczęściej uwarunkowana genetycznie. A dokładnie przewlekła choroba zapalna skóry.

W przypadku skóry atopowe, osoby z AZS borykają się z wieloma problemami, ponieważ czasami objawy są bardzo nasilone, co powoduje u nich duży dyskomfort. Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga nie raz poświęcenia i samozaparcia, musi być systematyczne, by objawy AZS ustąpiły oraz nie były widoczne.

Typowe objawy atopowego zapalenia skóry zwykle towarzyszące chorym:

  • wyprysk skórny zlokalizowany w miejscach charakterystycznych do wieku pacjentów,
  • początek choroby we wczesnym dzieciństwie (pierwsze objawy pojawiają się poniżej 2 roku życia),
  • świąd uszkodzonej skóry,
  • długotrwały, nawrotowy charakter choroby,
  • atopia,
  • wysuszenie skóry,
  • astma,
  • katar sienny u pacjenta bądź w jego rodzinie,
  • często atopia dotyka owłosionej skóry głowy,
  • może pojawić się nawet alergiczne zapalenie spojówek.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Leczenie objawowe atopowej skóry polega na zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Alergolog może też wykonać tzw. testy alergologiczne. Jednak są one najbardziej miarodajne w przypadku starszych dzieci. Atopowe zpalenie skóry u niemowląt raczej leczy się objawowo, stosując emoliencyjne emulsje do kąpieli lub specjalne maści. Starsze dzieci z AZS, w przypadku, jeśli rzeczywiście nastąpi rozpoznanie atopowego zapalenia skóry wymagają stałej opieki lekarskiej. AZS jest chorobą, której nie da się wyleczyć, czasami nawet należy stosować leki. Co raz częstsze jest także leczenie światłem. Osoby chore na AZS wiedzą, że objawy występują z okresami remisji. W zależności od czynników nasilających objawy, stany zapalne skóry możaa niwelować dobranymi do wieku prepratami, które z łatwością potrafią wejść w głąb skóry, by w niej działać.

W przypadku AZS u dzieci, ale też AZS u dorosłych ważne jest delikatne osuszenie skóry miękkim ręcznikiem, ponieważ w przebiegu atopowego zapalenia skóry występuje jej nagminne przesuszanie, co jest związane z zaburzeniami bariery ochronnej.

Atopicin zestaw 8 produktówAtopicin – dermokosmetyki na atopowe/alergiczne zapalenie skóry

Dolegliwości skórne w przebiegu AZS lub alergicznego zapalenia skóry powodują ciągły dyskomfort i świąd, a w związku z tym prowokują drapanie. Powstałe w ten sposób mechaniczne uszkodzenia naskórka dodatkowo nasilają objawy, a nawet wywołują symptomy wtórne. Dlatego właśnie podstawą pielęgnacji skóry atopowej i alergicznej są odpowiednio dobrane dermokosmetyki. Co znaczy odpowiednio dobrane? Czyli takie, które zostały skomponowane na bazie naturalnych, w pełni bezpiecznych składników – bez sztucznych dodatków, które mogą powodować podrażnienia i pogłębiać istniejące zmiany zapalne skóry, najczęściej właśnie tak się dzieje.

Atopowe zapalenie skóry należy do tego typu dermatoz, które wymagają od chorego stałej uwagi. Dermokosmetyki Atopicin to kompletny zestaw do specjalistycznej pielęgnacji skóry atopowej bądź alergicznej, w domowych warunkach. Wysoka skuteczność każdego preparatu z serii Atopicin wynika z zastosowania wielu sprawdzonych składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Właśnie dzięki temu kosmetyki Atopicin zapewniają tak wszechstronne działanie: nawilżające, natłuszczające, zmiękczające oraz intensywnie regenerujące skórę, należy dbać o nią codziennie. Wtedy zapobiegniemy też tzw. lichenifikacji oraz starzeniu się skóry  – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Preparaty z serii Atopicin to kompletne rozwiązanie dla skóry z AZS. Dzięki nim kompleksowo zadbasz o skórę głowy, twarzy i ciała. W zestawie kosmetyków Atopicin znajdują się:

  • szampon – emoliencyjny kosmetyk o żelowej konsystencji, dzięki któremu sucha i nadwrażliwa skóra na głowie odzyskuje pełen komfort. Preparat delikatnie natłuszcza, intensywnie nawilża i koi podrażnienia skalpu, za sprawą takich składników jak: ekstrakt z aloesu, mocznik, alantoina, fitokeratyna oraz mleczko pszczele.
  • balsam do mycia ciała – dermokosmetyk o emoliencyjnej formule, który łagodnie oczyszcza a jednocześnie regeneruje, nawilża i natłuszcza naskórek. Preparat do mycia ciała Atopicin zawiera składniki intensywnie pielęgnujące skórę jak: masło shea, masło cupuacu, alantoina, mocznik, olej jojoba, betaina oraz wspierający gojenie i działający przeciwzapalnie olej ze słodkich migdałów. A także kwas mlekowy, który delikatnie reguluje złuszczanie się naskórka.
  • balsam natłuszczający do ciała – kontakt skóry z tym kosmetykiem powoduje, że preprat zmniejsza uczucie pieczenia i świądu. Skutecznie łagodzi podrażnienia. Natłuszcza naskórek i chroni go przed uszkodzeniami, dzięki takim składnikom aktywnym jak: Neutrazen (substancja będąca połączeniem lipidów i trójpeptydu, o działaniu kojącym podrażnienia i zmniejszającym nadwrażliwość skóry), masło Shea, mocznik, pantenol, alantoina, oraz cenne oleje: z pestek winogron, sezamowy, czarnuszki, a także bioferment z bambusa i kwas mlekowy.
  • krem na dzień – krem emoliencyjny do skóry twarzy o działaniu nawilżająco – natłuszczającym. Skutecznie łagodzi podrażnienia, niweluje świąd oraz uczucie pieczenia cery. Swoje właściwości zawdzięcza roślinnym ekstraktom: ze smoczego owocu, zielonej herbaty, lukrecji, oraz naturalnym olejom: z konopii, ze słodkich migdałów oraz glistnika. Zawiera ponadto takie cenne składniki jak: pantenol, masło shea, bisabolol, mleczko pszczele, a także witaminy B3 i E.
  • krem na noc – krem stworzony do nocnej regeneracji cery suchej, nadwrażliwej i atopowej. Kosmetyk zapewnia działanie intensywnie natłuszczające, nawilżające oraz łagodzi podrażnienia, uczucie pieczenia i świądu. Emoliencyjna formuła zawiera ekstrakty z nagietka, nasion winogron oraz kasztanowca. A także masła: shea i cupuacu oraz oleje: z awokado, winogron i wiesiołka. Ponadto: bisabolol, mocznik, witaminę E oraz przyspieszający gojenie skwalan roślinny.
  • krem pod oczy i na powieki – kosmetyk ten przynosi ulgę przesuszonej i podrażnionej skórze wokół oczu. Intensywnie ją nawilża i natłuszcza, redukując uczucie ściągnięcia oraz świądu naskórka w obrębie dolnych i górnych powiek. Działanie to zawdzięcza takim składnikom, jak: kwas hialuronowy, NMF oraz naturalnym olejom (śliwkowemu, ze słodkich migdałów i z ogórka). A ponadto: ekstraktowi z arniki górskiej, masłu shea, witaminom C i E, alantoinie, pantenolowi oraz kofeinie.
  • mazidło do suchej skóry – to preparat, który może być stosowany na każdą partię ciała, która potrzebuje intensywnego działania natłuszczającego oraz zmiękczającego naskórek. Kosmetyk błyskawicznie redukuje pieczenie, swędzenie oraz podrażnienia za sprawą takich składników jak: masła – shea i kakaowe, oleje – konopny, jojoba, z awokado, lnu, wiesiołka, oraz ze słodkich migdałów, a także witaminy E.
  • olejek myjący do twarzy – kosmetyk o hydrofilowej formule, która doskonale łączy się z wodą. Idealnie sprawdza się podczas codziennego oczyszczania twarzy, a także jako preparat do demakijażu, dostosowany do potrzeb cery suchej, ze skłonnością do atopii i nadwrażliwości. Zawiera cenne oleje: śliwkowy, jojoba, arganowy, ze słodkich migdałów, z pestek moreli i pestek winogron, które delikatnie ale skutecznie myją, jednocześnie nawilżając skórę.

Od kiedy stosuję naturalne dermokosmetyki Atopicin, kondycja mojej skóry znacznie się poprawiła. A przede wszystkim nieprzyjemne objawy choroby uległy złagodzeniu. Nie odczuwam już tak suchości naskórka. Zmiany atopowe ustąpiły, przestałam też się drapać. To dla mnie duża ulgamówi pani Klaudia z Poznania

Lekarz przepisał mi niezbędne środki farmakologiczne. A oprócz tego powiedział, że odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa u chorujących na AZS. Dlatego żeby nie doszło znów do rozwoju atopowego zapalenia skóry, codziennie stosuję naturalne dermokosmetyki Atopicin. Dzięki temu połączeniu objawy alergii na powierzchni skóry zniknęły. W końcu czuję ulgę, nie piecze mnie całe ciało, jak to było do tej pory – mówi pani Paulina z Tarnowskich Gór

Alergiczne zapalenie skóry? Atopowe Zapalenie skóry? Zacznij działać kompleksowo!

Alergiczne zapalenie skóry to uporczywa dolegliwość, która występuje nie tylko u alergików. Chociaż bywa tak, że tego typu stan odczuwa wiele osób z atopowym zapaleniem skóry. Niezależnie od przyczyny należy podjąć środki zaradcze. W wielu przypadkach wystarczające okazują się domowe sposoby i leczenie miejscowe. Warto stosować w szczególności specjalistyczne kosmetyki oparte na sprawdzonych składnikach aktywnych pochodzenia naturalnego. Szczególnie należy zwrócić uwagę na atopowe zapalenie skóry u niemowląt, ponieważ może być bardzo dokuczliwe dla malucha.  Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, ze stanami remisji i nawrtów. Dlatego leczenie AZS powinno odbywać się pod nadzorem dermatologa lub alergologa.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry - Atopicin

ATOPICINKOMPLEKSOWY ZESTAW NA AZS zamów!

FAQ

1. Czy alergiczne zapalenie skóry częściej występuje u alergików?

Osoby ze skłonnością do różnego typu uczuleń faktycznie są bardziej narażone na alergiczne zapalenie skóry. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że atopowe zapalenie skóry często powoduje podrażnienie ciała, co wyzwala też chęć drapania. Dotyka również alergików. W takich przypadkach warto wypróbować dermokosmetyki Atopicin ze składnikami pochodzenia naturalnego. Preparaty te skutecznie pielęgnują skórę, wspierając przy tym jej barierę ochronną oraz łagodząc odczuwany dyskomfort.

2. Czy dieta może nasilać alergiczne zapalenie skóry?

Tak, ponieważ jednym z czynników wywołujących ten problem mogą być alergeny pokarmowe. Bardzo często dotyczy to skóry dziecka.  Po wykonaniu testów należy wykluczyć potencjalnie szkodliwe składniki z diety. Równocześnie warto stosować naturalne dermokosmetyki, które łagodzą objawy od zewnątrz i pomagają odzyskać dobrą kondycję skóry.

3. Jak złagodzić alergiczne zapalenie skóry?

Aby skutecznie zmniejszyć objawy alergicznego zapalenia skóry, najlepiej podjąć kompleksowe działanie. Niezbędna jest wizyta u lekarza, który poprowadzi właściwe leczenie objawowe, polega ono na wprowadzając odpowiednich środków farmakologicznych. Ponadto warto wdrożyć domowe metody. Naturalne dermokosmetyki łagodnie oczyszczą skórę i wypielęgnują ją, odbudowując przy tym naturalną barierę lipidową naskórka.


Bibliografia

1. Bartoszak, L., Czarnecka-Operacz, M., Alergia kontaktowa u dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry, „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 24(3), 2007
2. Karczewska J. i wsp., Alergia pokarmowa a atopowe zapalenie skóry. Aktualne poglądy i opinie, „Alergia Astma, Immunologia”, 24 (4), 2019
3. Kieć-Świerczyńska M., Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, „Alergia Astma, Immunologia” 3 (2), 1998
4. Nowicki R. J., Atopowe zapalenie skóry, Poradnik lekarza praktyka, Wydawnictwo Medical Education, 2017
5. Woldan-Tambor A., Zawilska J., Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, „Farmacja Polska”, 65(11), 2009

3 komentarze do “Alergiczne zapalenie skóry – objawy i sposoby leczenia

  1. No to powinna wejść dieta i kosmetyki pielęgnujące i przede wszystkim skupić się na tym by nie zaostrzać objawów i istniejące już objawy łagodzić np. lekami czy dermokosmetykami:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *